Neked is erek „firkálják” a lábadat?

Forrás: Thinkstock -
betegség vénatágulat visszeresség erek érrendszer egészség
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Hajlam, hormonok, helytelen életmód - a tripla „h” okozza a visszeres panaszokat, amely a nők közel 30%-át érinti. 

Bár a visszerek súlyos egészségügyi problémát jelentenek, a nők számára az esztétikum is fontos szempont. Főleg nyáron, amikor fókuszba kerül a láb szépsége. A tágult erek miatt azonban a nők jelentős része a legnagyobb kánikulában is takargatni kényszerül visszeres lábait. Egyáltalán nem mindegy tehát, hogy milyen módszerekkel lehet eltüntetni vagy halványítani a visszereket.

Forrás: Thinkstock

De mi is az a visszértágulat

A legegyszerűbben vénagyengeségként fogalmazható meg a jelenség, vagyis az a helyzet, amikor a véna fala elveszíti rugalmasságát, elernyed, kóros tágulatok jelennek meg rajta.

A vénáknak fontos szerepe van a vérkeringésben, naponta körülbelül 7000 liter vért pumpálnak felfelé - fittyet hányva a gravitációnak -, és hogy a vér ne tudjon csak úgy lefelé zuhanni, speciális billentyűkkel zárják el a természetszerűleg lefelé tartó vér előtt az utat. Amikor a véna fala meggyengül, vagy a billentyűk károsodnak, akkor nem tudnak többé a gravitáció ellen dolgozni, így a vér visszaáramlik, pangás, duzzadás jön létre.

A tripla H

A visszerek kialakulása a legtöbb esetben visszavezethető valamelyik H-betűs tényezőre:

- Hajlam: ez a leggyakoribb ok. Amikor valaki már egészen fiatalon szembesül a visszerek megjelenésével, szinte egészen biztosan a felmenők (szülők, nagyszülők) is küzdöttek a problémával.
- Hormonális háttér: ez az ok nők esetében igen gyakori és a fogamzásgátló tabletták szedése súlyosbító körülmény lehet.
- Helytelen életmód: az álló- vagy ülőmunka előidézheti a visszeres panaszokat, ahogy a nem megfelelő táplálkozásból fakadó túlsúly szintén növeli a kockázatot.

A felsorolt okok mellett egyéb betegségek kísérő tüneteként is kialakulhat visszérprobléma, ezért a diagnózis felállítása és a kezelés meghatározása miatt - a legenyhébb panaszok esetén is - időben orvoshoz kell fordulni.

A visszerek fajtái
A visszérbetegségeken belül három nagy csoport létezik.

1. Klasszikus visszértágulat: a lábszár, olykor a térd, a comb belső felszínén jelenhet meg a kidudorodó, olykor akár ceruzavastagságú, kanyargós értágulat, de akár a vádlin is megjelenhet a kellemetlen értágulat. Oka a vénákon belül elhelyezkedő nyomás-csökkentő billentyűk helytelen működése. Megjelenése nemcsak esztétikailag kellemetlen, hiszen a lábszár, a boka bedagad, a láb fáradékonnyá válik, vagy ahogy a szaknyelv fogalmaz: „nehéz láb” érzése lép fel.
2. Retikuláris vénatágulat: a leggyakrabban a lábszáron, a comb külső és hátsó felszínén jelenik meg, ilyenkor a bőrön 2-4 milliméter vastag, kékes színű értágulat tűnik át. A bőr felszíne ugyan sima marad, nincs kidudorodás, így leginkább esztétikai problémát jelent.
3. Seprűvénák: a hajszálér tágulatának is nevezik az 1 milliméteresnél is vékonyabb, pirosas színű, szerteágazó értágulatokat. A láb bármely részén megjelenhet, az egészségügy nem tekinti a szó szoros értelmében betegségnek, hiszen inkább csak kozmetikai, esztétikai panaszt okoz.

A három visszértípus külön-külön, de együtt is megjelenhet, és mindegyik speciális kezelést igényel, valamint orvosi beavatkozást, de azért akad néhány egyéb módszer is, ha a visszerek kezeléséről van szó.

Szelíd gyógymódok visszerek ellen

A Life.hu szakértője, Benke Rita természetgyógyász segítségével foglalja össze azokat a módszereket, amelyek számodra is könnyedén elérhetők:

Mozgás: Ahogy a Life.hu olvasói már tudhatják, mert sokszor esett szó róla, a mozgás az alapvető életjelenségek egyike. A keringés esetében ez még fokozottabban igaz. Az ember ereit százezer kilométer megtételére "tervezték". Ezzel szemben az urbanizált ember még néhányszáz métert sem jár gyalog, vagy tömegközlekedik, vagy még a szomszédba is autóval jár. A mozgás alatt nem kell milliós gépekre, edző- és konditermi, uszodai bérletre gondolni. A gyaloglás pontosan az a mozgásforma, ami a visszerek megelőzésében valamint a már kialakult visszerek esetén hasznos segítség lehet.
Emellett rendkívül hatékony a jóga és a gimnasztikai gyakorlatok közül is minden fordított tartás (amikor a láb van fent), mint például a gyertya- vagy eketartás.

Forrás: Thinkstock

- Speciális visszértorna: Ilyenkor az erek falának edzése történik. Hideg-meleg zuhany váltásával az érfalak rugalmasságát segíthetjük elő.
- A borogatások és a lábáztatás is hatékony lehet. Sós, langyos vízben áztassuk a duzzadt lábat, mert a só dehitratáló hatásának következtében hamarosan megkönnyebül az alsó végtag. A borogatás is langyos-sós vizes legyen, és borogatás alatt, ha lehet, fel kell tenni a lábakat a falra.
- Gyógyfüves lábfürdők: A vadgesztenye rügye, virága, termésének főzetében is áztathatjuk a lábakat.
- Krémek: A vadgesztenyekrém csodákat művelhet, de fontos a rendszeres használata.
- Masszázs: A reflexpontok masszázsával, valamint a szív irányába történő vádlimasszázzsal is segíthetünk ezen a problémán.
- Akupresszúra: A szív és a szívburok meridián egyes pontjainak masszázsa is rendkívül hatékony.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.