A hetvenes években Fokvárosban még igencsak dúltak a faji előítéletek: a színes bőrűeket megalázták és üldözték, míg a fehéreknek előjogaik voltak: ők békésen és biztonságban élhettek. Rita Höfling is közéjük tartozott, egészen addig, amíg a Cushing-kór meg nem jelent a szervezetében.
Elvesztett élet
Ezt a betegséget a mellékvesekéreg fokozott működése okozza, és általában úgy gyógyították, hogy kioperálták a mellékveséket a betegből. Ez Ritánál sem volt másként, viszont a várt gyógyulás helyett más, furcsa tünetek jelentkeztek az assszonynál: a bőre egyszercsak elkezdett sötétedni. Olyannyira, hogy minden, fehéreknek járó kedvezményt elvesztett: a környezetét nem érdekelte az orvosi igazolás betegségéről, így kitiltották a buszból, nem engedték be a boltokba, férje, gyermekei és rokonai elhagyták, mindenki kiközösítette. A szegénynegyedben élte tovább életét a feketék között. Viszont bőre besötétülését nem a Cushing-kórnak köszönhette, legalábbis nem közvetlenül.
Bronzosító betegség
A Cushing-kórban szenvedők egyötödénél ugyanis Nelson-szindróma is fellép, ami erős pigmentálódással jár. Rita nem tudott róla, hogy ez okozta bronzszínét, a tüneteket sem tudta mire vélni. Az assszony bőre öt év után elkezdett világosodni, de így sem tudott visszatérni régi életébe, végül egy szeretetotthonban hunyt el 55 évesen, egyedül.
A Cushing-kór
Ez egy igen ritka betegség, évente 2-3 megbetegedés fordul elő egymillió emberből. A mellékvesekéreg különböző lehetséges okokból extra működésbe kezd, és túl sok kortizolt termel. Emiatt aztán a beteg hízásnak indul, és jellegzetes zsírpúpja is kialakul a nyaka hátsó részén. De a súlytöbblet érinti a Cushing-kórosok hasát és arcát is, így akár egészen eldeformálódhatnak. A hízás mellett fáradtságról, depresszióról, menstruációs zavarokról is beszámolnak a betegek, de túlzott szőrnövekedésről, striákról, magas vérnyomásról és cukorbetegségről szintén. A kezelés általában gyógyszerekkel történik, de sokszor elkerülhetetlen a műtét. Az operáció attól függ, mi okozza eredendően a bajt: ha az agyalapi mirigy daganata, akkor a tumort távolítják el, ha a mellékvesékkel van a gond, akkor azokat. Csakhogy utóbbiak hiánya újabb problémákat okozhat.
A Nelson-szindróma
Azoknál a Cushing-kórban szenvedőknél, akiknek mindkét mellékveséjét kioperálták, sajnos kialakulhat Nelson-szindróma. A betegség oka az agyalapi mirigy daganata, mely szintén megbolondítja a hormonrendszert: a mirigy többek között túl sok kortikotropin hormont termel, mely a melanociták, azaz a pigmentsejtek fokozott működéséért felelős, így emiatt sötétedik be a bőr. De a betegség nem csupán bőrtünetekből áll, fejfájás és látászavar is gyakori, mivel a daganat nyomja a környező agyi területeket. A szindróma felismerése után sokan az agyalapi mirigy besugárzását javasolják terápiaként, vagy műtétet ajánlanak. A Nelson-szindróma megelőzhető egyébként azzal, hogy a Cushing-kóros betegnél nem operálják ki a mellékveséket, hanem gyógyszerrel próbálják gyógyítani a betegséget.