Egzotikus betegségeket terjesztő szúnyogok ütötték fel a fejüket Európában. Az egyik legveszélyesebb faj a tigrisszúnyog, amely 2030 környékére már Magyarország déli részén is megjelenhet.
Az egzotikus betegségek (különösen a chikungunya-láz és a dengue-láz) terjesztésében elsődleges a szerepe az ázsiai tigrisszúnyognak, amely kalandos úton jutott el Európába: használt gumiabroncsot szállító hajókon szelte át a tengereket - számol be az origo.
A tigrisszúnyog elterjedéséhez a szerencsebambuszok népszerűsége is hozzájárult. A növényt tartalmazó víztartó fiolák vagy dézsák ideális feltételeket biztosítanak a peték fejlődéséhez. Az ázsiai tigrisszúnyog Európában először 1979-ben Albániában, majd 1990-ben Olaszországban tűnt fel, azóta csaknem 20 másik európai országban észlelték már.
Az Országos Epidemiológiai Központ a szúnyogok által terjesztett betegségek hazai előfordulásában megkülönbözteti az itthon szerzett fertőzéseket, illetve a behurcolt eseteket. A nyugat-nílusi lázat okozó vírus már honos hazánkban is. 2010-ben egy idős beteg bele is halt a fertőzésbe. Ahhoz sem kell külföldre menni, hogy a szúnyogok közvetítésével a bőrférgességet okozó parazitával fertőződjünk. Ez kutyáról, ritkábban macskáról terjed át az emberre a szúnyogok közreműködésével. A maláriát és a dengue-lázat eddig azonban csak importáltuk.