Míg húsz-harminc éve még csak az elvetemült napozók körében volt elterjedt, addig mára a naptej életünk része lett: kenjük a gyermekeket, magunkat, párunkat, és külön spórolunk a márkásabb, ötvenes faktorszámú darabokra. De valóban szükségünk van ennyi óvintézkedésre? A Life.hu most ennek járt utána.
Minél magasabb faktorú, annál jobb? Tévhit!
Az természetesen vitathatatlan, hogy ha huzamosabb ideig a napon tartózkodunk, és nem akarunk leégni, vagy idővel bőrrákot kapni, szükségünk van a naptejre. A legtöbben - félve a nap káros következményeitől - úgy gondolják, minél magasabb faktorszámú terméket használnak, annál magasabb védelemhez jutnak. Ám ezt sajnos a kutatások nem igazolták. Emiatt már az Európai Unió is a naptejcímkék lecserélését sürgeti, ugyanis kiderült, hogy szinte alig van különbség egy tizenötös és egy negyven faktoros naptej védelme között: a 15-ös faktorú 93-94 százalékos védelmet jelent, míg a 40-es 97,2 százalékosat, és már a 6-8 faktoros naptejek is nem elhanyagolható, nyolcvan százalékos védelmet nyújtanak. Emiatt a faktorszám-verseny helyett az új szabályozás olyan feliratokkal segítené a vásárlókat, mely megmutatja, hogy az adott termék milyen magas védelmet nyújt: alacsonyat, közepeset, magas fokút, vagy ultra magasat.
Nem mindegy, hogy UVA vagy UVB
Az UVB-sugárzás a leégésért felelős, míg az UVA öregíti a bőrt, és fokozza a daganatok kialakulásának kockázatát. A korábbi naptejek egy része csupán a leégéstől védett, és az UVA-védelem nem kapott elég figyelmet, de ma már a legtöbb Magyarországon kapható naptej mindkétféle sugárzás ellen véd. Vásárlás előtt azért nem árt áttanulmányozni a címkét, melyen általában feltüntetik a dupla védelmet.
Nem véd azonnal
A napsugarak ellen azonnali és teljes védelmet egy hűvös, ablaktalan szoba nyújt, és nem a napozás előtt két perccel felkent napvédő krém. Felvitel után ugyanis a termékek nagy részének fél órára van szüksége a feliraton hirdetett védelem kialakításához, így ha ezidő előtt ülünk ki a napra, akkor kitesszük magunkat a leégés veszélyének. Ugyanezt a fél órát a strandon a vízből kijőve is tartsuk szem előtt, hiszen törölközés után újra kell kennünk magunkat. Akár fürdőzünk azonban, akár nem, a naptejeket két-három óránként újra használni kell a biztos védelem érdekében.
Bőrrák a naptejtől?
A különböző tartósítószerekkel és kemikáliákkal dúsított naptejek körül is kialakult már egy heves vita: a naptejek ellenzői szerint a napvédő termékek védenek ugyan a napsugarak káros hatásaitól, de cserébe olyan összetevőik lehetnek, melyek bőrrákot okoznak. Az A-vitamin egyik formája, a retinil-palmitát egy ilyen anyag, napsugárzás hatására gyorsította a bőrrák kialakulását - igaz, hogy csak egerekben. Ám a naptej-ellenzők szerint azok a hosszú távú kísérletek is hiányoznak, melyekben a rendszeresen használt naptejek 20-40 év múlva jelentkező hatásairól szólnának.
Hangzatos feliratok - ne dőlj be!
Bár igazán jól hangzik egy olyan felirat, mely DNS- vagy sejtszintű védelmet hirdet, ez tulajdonképpen mindegyik, helyesen használt naptejről elmondható, a különböző növényi kivonatok ilyenfajta hatásosságát pedig egyelőre nem igazolták. Az infravörös-A védelem szükségességéről sem értenek egyet a orvosok, az pedig, hogy egy termék bőrgyógyászatilag tesztelt, teljesen magától értetődő, ám a tesztek eredményeit már nem írják ki a címkére.
A víz- és homokálló naptejeket általában laboratóriumi körülmények között tesztelik, hatásosságuk nagyban függ a használattól, a bőrtípustól, vagy a vízben töltött időtől, így a strandoló gyermekek napvédelmére fokozottabban oda kell figyelned.
Naptej gyermekeknek: pénzkidobás, vagy sem?
Természetesen ez ügyben sincs egyetértés. Az anyukák egyik fele szerint semmi szükség külön naptejet venni a gyermekeknek. Az általános éppúgy megfelel, a másik párton álló édesanyák viszont a gyerkőc érzékeny bőréhez igazodó, kímélőbb összetételű termékekre esküsznek. A naptej esetleges káros hatásai miatt ha teheted, válaszd azokat a termékeket, melyek csak ásványi alapú UV-szűrőket tartalmaznak.
A naptej és a D-vitamin
A naptejek azzal, hogy megvédenek az UVB-sugaraktól, az általuk képződő D-vitamintól is megfosztanak bennünket. Mivel erre az anyagra fokozottan szükségünk van, ügyelj arra, hogy kora délelőtt, vagy az esti napsütésben naptej nélkül legyetek a szabadban, összesen körülbelül 10-30 percet. Ennyi idő elég a megfelelő mennyiségű D-vitamin termelődéséhez, a leégés veszélye nélkül.