Nem elég a menstruációval, az időnként jelentkező fertőzésekkel járó küzdelem, sok nőnek még egy másik probléma is megkeseríti az életét: érzékeny, fájdalmas a szeméremtestük.
Vulvodynia: fertőzéses tünetek fertőzés nélkül
Az "indokolatlan" szeméremtest környéki fájdalmat, mely mögött semmiféle más betegség nem áll, kevesebb,mint harminc éve írták le, és nevezték el vulvodyniának. A tünetek elég kellemetlenek: égő, csípő érzés a hüvely és a szeméremajkak körül, melyek nyomásra, érintésre fokozódnak. A jelenség nemcsak a tamponhasználatot, a nőgyógyászati vizsgálatokat, de az intim érintkezést is ellehetetlenítheti. A betegség jellemzően negyven éves kor alatt, illetve változó kor környékén jelenik meg, de a menstruációs időszak alatt is előjöhet.
Ki kell zárni minden más okot
A diagnózist nem is olyan egyszerű meghatározni: alapos vizsgálatok és tesztek során ki kell zárni a bakteriális, vírusos fertőzéseket, a nemi betegségeket, gyulladásokat, hormonális zavarokat, daganatos megbetegedéseket, vagy épp különböző irritáló kémiai anyagokat. A fájdalmak jelentkezésekor érdemes mihamarabb orvoshoz fordulni, és elkezdeni a kivizsgálást, illetve a probléma lelki hátterével is foglalkozni kell. A gyógymódot hasonlóan nehéz kideríteni, mint a diagnózist felállítani, de ha a testet és a lelket egyszerre kezelik, megvan az esély a tünetek csillapítására, megszüntetésére.
Még nem tudni, pontosan mitől alakul ki
A vulvodynia okai meglehetősen összetettek, kialakulásáról pedig a mai napig folynak kutatások, születnek elképzelések. Mivel a panaszok a hormonális változások környékén felerősödnek, valószínű, hogy a hormonrendszernek éppúgy köze van a fájdalmakhoz, mint az irritáló intim mosakodóknak. Azok, akik eleve küzdenek valamilyen allergiával, vagy olyan krónikus betegséggel, mint az irritábilis bél szindróma vagy depresszió, gyakrabban fordulnak elő a panaszok. A lelki okok között előfordulhat a szexuális élet, az öröm tudat alatti elutasítása, de erre sem születtek még egyértelmű tudományos eredmények. Annyi bizonyos, hogy a relaxáció és az intim torna segíthetnek könnyebbé tenni a betegséget, ahogyan az is, ha kerüljük az intim mosakodó szereket, a túl szoros alsóneműt, a szeméremtestet érő nyomással járó sportokat vagy a hosszan tartó ülést.