Azt már tudjuk, hogy a dohányzással nemcsak saját, de környezetünk egészségét is károsítjuk - így a láncdohányos szülők is jócskán ártanak csemetéjüknek. Egy friss kutatásból azonban arra is fény derült, hogy a szülők káros szenvedélyének nemcsak egészségkárosító hatása van, hanem még a családot is nyomorba döntheti, hiszen előfordulhat, hogy választaniuk kell az élelmiszer és a cigaretta megvásárlása között.
Egy korábbi kutatás során a szakemberek arra a problémára világítottak rá, miszerint a kisgyermekek gyakran azért szenvednek játszótéri baleseteket, mert szüleik ahelyett, hogy gyermekeikre figyelnének, SMS-eznek vagy beszélgetnek a mobiltelefonjukon. Akkor Gazdag Enikő pszichológust, a Life.hu szakértőjét kérdeztük, vajon mi állhat a jelenség hátterében.


Egy új kutatás szerint, úgy tűnik, nemcsak a szülők mobil-, hanem nikotinfüggősége is veszélyeztetheti a gyermekek épségét.
A nikotinfüggőség ugyanis óriási terhet ró az alacsony jövedelmű családokra, akiknél lehet, hogy emiatt nem kerül ennivaló az asztalra. A BMC Public Health című szakfolyóiratban megjelent tanulmány szerzői attól tartanak, hogy az érintettek képesek lemondani az alapvető kiadásokról is a káros szenvedély finanszírozásának kedvéért.
Ez az első olyan brit tanulmány, amely szerint a dohányzás összefüggésben áll a súlyosbodó gyermekszegénységgel.

"A dohányzás csökkenti az élelmiszerre, ruházkodásra és más fogyasztási cikkekre rendelkezésre álló összeget. Eredményeink alapján a kormánynak és az egészségügyi ellátórendszernek nagyobb figyelmet kellene szentelnie a leszoktatásnak, mivel ez egyszerre segíthetne visszaszorítani a gyermekszegénységet, illetve javítana a kicsik egészségi állapotán is" – fogalmazott Dr. Tessa Langley, a Nottinghami Egyetem munkatársa.
Az adatok országos kérdőíves kutatásokból származnak, amelyek a háztartások bevételeiből és kiadásaiból következtetnek a szegénységben élő gyerekek hányadára.
A probléma milliókat érint világszerte, hiszen az Amerikai Egyesült Államokban is sikerült bebizonyítani, hogy a dohányzók kevesebbet költenek fogyasztási cikkekre, mint a nemdohányzók.