Gyász! Meghalt a Kossuth-díjas székelyföldi költő

Forrás: Shutterstock -
halál költő gyász Farkas Árpád MTI
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Életének 77. évében súlyos betegség után vasárnap este elhunyt Farkas Árpád - adta hírül internetes oldalán hétfőn a Háromszék napilap, amelynek csaknem két évtizeden át volt a főszerkesztője. A Kossuth-díjas költőt az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) és a Magyar Művészeti Akadémia (MMA) saját halottjának tekinti - közölte hétfőn az Emmi és az MMA.

Sütő András szavaival, ő volt az a költő, aki "drámai módon ábrázolta az erdélyi magyartalanítás néma rettenetét" és akinek világlátása áll talán legközelebb Kós Károly transzszilván világlátásához - olvasható az MMA méltatásában.

Forrás: Shutterstock

Az Emmi közleménye a huszadik századi erdélyi magyar életérzés költőjének nevezi Farkas Árpádot.
Farkas Árpád 1944. április 3-án született az udvarhelyszéki Siménfalván. A kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem magyar szakán szerzett diplomát, majd rövid tanári pálya után 1968-tól a Sepsiszentgyörgyön megjelenő Megyei Tükör alapító munkatársa volt. Már diákként kezdett publikálni a kor erdélyi magyar kulturális lapjaiban, írásai jelentek meg az Ifjúmunkás, az Utunk és a Korunk című folyóiratokban. 1967-ben szerepelt a Vitorla-ének című, fiatalokat bemutató antológiában. 1968-ig Vajnafalván, a Kovászna melletti kis faluban tanított. 1968-tól Sepsiszentgyörgyön élt családjával.

Első verseskötete, a Másnapos ének 1969-ben jelent meg, melyet még a romániai rendszerváltás előtt 1971-ben a Jegenyekör, majd 1979-ben az Alagutak a hóban követett. Asszonyidő címmel 1983-ban publicisztika-, Bolhalakodalom címmel 1989-ben gyermekvers-kötetet is megjelentetett.
1971-től a marosvásárhelyi Igaz Szó, az 1990-es névváltás után a Látó irodalmi folyóirat szerkesztőjeként, 1993-tól 2010-es nyugdíjba vonulásáig a Háromszék napilap főszerkesztőjeként dolgozott.

Munkásságát 1985-ben a Román Írószövetség prózadíjával, 1993-ban József Attila-díjjal, 2002-ben Balassi Emlékkarddal, 2005-ben a Magyar Köztársasági Elnök Emlékérmével ismerték el.

Magyarország Babérkoszorúja-díjjal tüntették ki 2016-ban,

2018-ban kapta meg a Kossuth-díjat.

2019-ben Sepsiszentgyörgy önkormányzata Pro Urbe-díjban, 2020-ban a Székely Nemzeti Tanács Gábor Áron díjban részesítette.

Farkas Árpádot szerdán temetik Sepsiszentgyörgyön, az új szemerjai temetőben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.