Kéretlen SMS-ek, hívások, lopakodás, követés, zaklatás, bántalmazás. Nehéz meghúzni a határokat az érdeklődés, a túlzott kíváncsiság, a kötődés és a beteges vonzalom között. És akkor még ott van az esetleges bosszúvágy, az intimitás görcsös keresése és a kontroll fenntartása is. Honnan ismerhetjük fel a stalkereket?
Nem is kell túlságosan visszatekerni az idő kerekét, hogy eszünkbe jusson néhány hazai történet. Idén szeptemberben került rendőrkézre a zalai zaklató, vagyis az a negyvenes éveiben járó férfi, aki összesen 5429-szer hívta a volt élettársát telefonon, pedig a nő kérte, hogy ezt ne tegye. A férfi nemcsak az asszonyt, de annak új párját és gyermekeit is zaklatta, halállal fenyegette, mindezt állítólag féltékenységből.

A másik történet márciusban látott napvilágot, amikor a hírek szerint bíróság elé állítottak egy vádlottat, aki nem tudta elfogadni a párjával való alkalmi viszony megszakadásának tényét. A zaklató négy hónapon keresztül, november és február között 11.281 SMS-t küldött egy ingyenes üzenetküldő alkalmazással, emellett 139-szer hívta fel, és a közösségi oldalakon is folyamatosan próbált kapcsolatba lépni áldozatával.
Ilyen és ehhez hasonló esetek bárkivel megtörténhetnek, így fontos, hogy tudjuk, milyen motiváció és szándék állhat a támadók mögött. Egy olvasói levél, a Life.hu szexuálpszichológus szakértője, Győri Szilvia és egy ausztrál pszichiáter segített, hogy felgöngyölítsük a stalker-jelenséget.
"Kedves szakértő!
A stalkerekről lennének kérdéseim, vagyis azokról, akik követnek, megfigyelnek és zargatnak más embereket. Arra lennék kíváncsi, hogy az ilyen típusú hétköznapi zaklatók tettei mögött minden esetben meghúzódik-e a bántó szándék. Mi áll a túlzott nyomulás, írogatás, a találkozás erőltetése, a sorozatos szerelmi vallomások hátterében?
Az is érdekelne, hogyan lehet kezelni egy ilyen embert, meddig szabad hagyni elmenni, és mit lehet tenni, ha valakit valódi atrocitás ér. Vannak ártalmatlan 'betegek', vagy sosem lehet tudni? Akár szexuális zaklatásig is fajulhat a dolog?
Köszönettel,
Ildi"

Kedves Ildi!
Egy ausztrál pszichiáter, Paul Mullen öt különböző típusba sorolta a stalkereket, méghozzá a viselkedésük hátterében álló motiváció szerint. Érdemes hát megismerni az általa regisztrált kategóriákat!
annak, hogy bántották őt. Nem viszonzott szeretetet keres, hanem bosszút akar állni áldozatán, így ők már a veszélyesebb kategóriába tartoznak.
A stalkerek tehát valójában nem klasszikus értelemben vett bűnözők, de bizonyos típusuk veszélyes lehet, hiszen a viselkedésük hátterében mentális zavarok állnak.

Ha stalker áldozatai lettünk, minden személyes információnkat a lehető legnagyobb biztonságban kell tartani. Nyissunk új postafiókot, anonim számról jövő hívást ne vegyünk fel, de minden írásos bizonyítékot vagy hangpostaüzenetet tároljunk el, mert ha a rendőrségtől kell segítséget kérnünk, ezekre szükség lesz.
Üdvözlettel:
Győri Szilvia
A magyar jogrendszer 2008 januárja óta védi a zaklatás áldozatait, a zaklatás elkövetője bűncselekményt követ el, amely büntetőeljárást von maga után és akár szabadságvesztéssel is büntethető. A magyar büntetőjogban a zaklatás fogalma elég összetett, több esetet lefed. Erről bővebben itt tájékozódhatsz.