Gyógyító kéztartások - mudra bárhol és bármikor

betegség buddhizmus ezoterika egészség gyógyerő kéztartások mudra
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A szimbolikus kéztartások, azaz a mudrák, segítik az elmélyülést, aktivizálják az energiákat és védelmet nyújtanak testnek és léleknek egyaránt. De honnan származnak, hogyan segítik a testi-lelki egyensúly létrejöttét és hogyan kivitelezhetők egy stresszes napon?

Kéznél van a segítség!

A mudrák eredetileg buddhista és hindu meditációs elemek, maga a szó egyébként szanszkrit eredetű és jelentése pecsét, ismertetőjel. Már az ókorban is használták a különleges, de rendkívül egyszerű, és egyszerűen kivitelezhető, tehát a mindennapokban is megvalósítható gyakorlatokat. A keleti gyógyításban rendkívül elterjedtek ezek az elemek, hiszen bárki számára elérhetők voltak és ma is azok: csak a kézfejedet és az ujjaidat kell használnod. Az indiai gyógyászatban a különleges kéztartásokat arra használják, hogy megteremtsék a fizikai és pszichikai egyensúlyt a testben. Tulajdonképpen abban segítenek, hogy a testben az energiaáramlás akkor is folyamatos legyen, ha éppen egy-egy területet betegség blokkol. A kézmudrák megerősítik az akaratot, mert befolyással vannak a testre, a szellemre és a lélekre.

Forrás: Thinkstock

Ujj-jóga és tánc

Összesen 37 mudrát különítenek el az ikonográfiában, ebből 24 egy kézzel végezhető, 13 pedig az úgynevezett kétkezes mudra. A gyógyítás mellett a hasta mudra nevű indiai tánc fontos eleméül is szolgálnak az ujjtartó gyakorlatok, sőt a jóga bizonyos részeinek is fontos szereplői, néha ujj-jógának is nevezik.
A mudrák hatékonyságának titka abban rejlik, hogy az egész testünkre tudunk hatni csupán egyszerű ujjgyakorlatokkal. A kéz és annak mozgékonysága a nyakunkra van hatással, az ujjaink pedig a mellkas vázszerkezetére (tágítja a bordákat), így könnyebben tudunk levegőhöz jutni. Ha ujjunkat nem tudjuk teljesen kinyújtani, az szívproblémákra utal, ha pedig kezünk könnyen begörbül, az tüdőgondok előhírnöke lehet.

Íme öt egyszerű, gyógyító mudra, amit akár te is bátran kipróbálhatsz:

1. Lótusz-mudra: Ez a gyakorlat a szívcsakrához tartozik és a szív egészségét, tisztaságát szimbolizálja. Tedd össze a két kezed úgy, hogy csak a tenyér élei és az ujjhegyek érintsék egymást. Most nyisd ki az ujjaid úgy, hogy a kisujj hegyei és a hüvelykujj külső szélei érintsék egymást. A többi ujj annyira szétnyílik, amennyire csak lehet. Lélegezz 4-szer mélyen, majd ismét zárd bimbó formába a kezed, érintsd össze a négy hosszú ujj körmét, majd az ujjak külső felületét, aztán a kézfejet. Ezután visszafelé haladva térj vissza a bimbó-, majd a kinyílt virág tartásba. Többször ismételd meg!

Forrás: http://www.evolutionvt.com/

2. Stressz elleni mudra: Biztosan ismerős a kifogás, hogy „nincs rá időm”. Ha napjában többször használod ezt a három szót, ideje, hogy kipróbáld ezt a mudrát, és nem lehet kifogás az időhiány! Ez a mozdulat a pajzsmirigy működését szabályozza és csak annyi szükséges hozzá, hogy az ökölbe szorított kezeidet egymáshoz szorítsd, persze csak finoman és a két hüvelykujjad érintkezzen egymással. Ebben az esetben is fontos, hogy az alatt a pár perc alatt, míg ezt a gyakorlatot végzed, relaxálj, lélegezz mélyeket és próbáld néhány percre kizárni a külvilágot.

3. Ég-mudra: Az érzékszerveinket is erősíthetjük ilyen módszerrel és ehhez a legmegfelelőbb az Ég-mudra. Megelőzi, sőt egyes állítások szerint gyógyítja is a fülbetegségeket. Ehhez csupán annyit kell tennünk, hogy behajtjuk a középső ujjunkat úgy, hogy érintse a hüvelykujj párnácskáját, majd a hüvelykujjat használva pici nyomást gyakorolunk erre az ujjra. A többi ujjunk pedig az ég felé mered. Mindkét kézzel egyszerre végezd, akkor lesz igazán hatékony. Eleinte nem biztos, hogy a többi ujj engedelmesen az ég felé mutat, de kis gyakorlat után oldódik az ujjak feszültsége.

Illusztráció Forrás: Thinkstock

4. Lazító mudra: Bizony erre is van megoldás, és annyi előkészület szükséges csupán, hogy a kézhátakat összedörzsöljük és megrázzuk a kezünket. Kulcsold össze a kezed és érezd az ujjbegyeket a kézháton, de figyelj, hogy a hüvelykujjak ne érjenek össze. Ha ülsz, akkor a tenyerek felfelé nézzenek és pihentesd a kezed a combodon, ha viszont fekszel, akkor lefelé néző tenyérrel a hasadon pihentesd őket. Ez utóbbi esetben ha a combod alá helyezel egy összecsavart törölközőt, az még jobban segíti az energia áramlását.

5. Ököl-mudra: Ebéd után, mikor tele hassal nincs kedved dolgozni, ez segíthet, hiszen az Ököl-mudra az emésztésünkre van hatással. Hajlítsd be az ujjaidat és a hüvelykujjat tedd a gyűrűsujjra. Ez máj és gyomor energiákat aktivál, segíti az emésztést és megakadályozza a székrekedést.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.