Honnan kerülnek ételeink az asztalra? Így válassz minőségi termékeket

Forrás: Shutterstock -
egészségtudatos2019 élelmiszer egészséges életmód tudatos vásárló
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Érdemes néha komolyan belegondolni abba, hogy pontosan mi az, amit reggeliként, ebédként, vacsoraként, vagy nassolnivalóként elfogyasztunk, amivel táplálni, éltetni akarjuk a szervezetünket. Tudjuk, hogy honnan érkeztek ezek az élelmiszerek, tudjuk, hogy milyen körülmények között termesztették, vagy ha feldolgozott élelmiszerekről van szó, tudjuk pontosan, hogy mit tartalmaznak? 

A mennyiség helyett ideje a minőségre koncentrálni. Együnk egy kicsit kevesebbet, de olyat, ami ténylegesen hozzájárul a szervezetünk fenntartásához, egészségéhez, tápanyag- vitamin- és ásványi anyag szükségleteinek kielégítéséhez. Ha pedig ez a fő mozgatórugónk, akkor az elsődleges szempont az lesz, hogy milyen minőségű a boltok polcairól leemelt étel, hogy honnan származik, esetlegesen milyen adalékanyagokat tartalmaz.

Zöldségek, gyümölcsök

  • Ha teheted, mindig válaszd az idényzöldségeket és -gyümölcsöket, ezeknek sokkal magasabb a tápanyag- és vitamintartalma.
Válassz idényzöldségeket, ezeknek sokkal magasabb a tápanyag- és vitamintartalma Forrás: Shutterstock
  • Lehetőleg hazai termelőket részesíts előnyben, azok között is érdemes az ökológiai gazdaságokat választani. Az ökológiai gazdálkodás támogatja a fenntarthatóságot, és korlátozza a növényvédő- és talajjavító szerek, illetve műtrágyák használatát. Ez közvetlen módon érinti a termények tápanyagtartalmát, de közvetett módon is, hiszen a föld, amiből maga a zöldség és gyümölcs is tápanyagot merít, nem lesz kimerítve, kizsigerelve az ökológiai gazdaságokban, azaz a megvásárolt termény valódi vitamin- és ásványi anyag tartalommal bír majd.

Húsok, állati eredetű élelmiszerek

  • Akár az állat húsát fogyasztanánk - feldolgozott vagy friss formában -, akár más állati eredetű készítményt - tejet, sajtot, vajat, túrót, tejfölt, joghurtot stb -, tudnunk kell, hogy milyen körülmények között nevelkedett, mit evett, hogyan élt. Érdemes olyan termelőket, márkákat keresni, amelyek kommunikációjában kiemelt szerepet kapnak az állattartásra, és a feldolgozott termékek készítésére vonatkozó pozitív ismertetőjegyek.
Ha az állat húsát fogyasztanánk, tudnunk kell, hogy milyen körülmények között nevelkedett Forrás: Shutterstock
  • Ilyen fontos ismertetőjegyek a következők: GMO mentes, magas hústartalommal készült, mesterséges színezékektől és ízfokozóktól mentes, antibiotikummentes takarmánnyal etetett, és megbízható magyar gazdaságból származó állat húsából készült

Gabonák

  • A gabonák kapcsán nagyjából azok a legfontosabb tudnivalók, amiket a zöldségek és gyümölcsök kapcsán is említettünk, azaz olyan gazdaság termékeit kell megvásárolni, melyek korlátozzák a növényvédő- és talajjavító szerek, továbbá a műtrágyák felhasználását.
  • Ne ódzkodj időt szánni arra, hogy utánanézz a különböző márkáknak, vagy a csomagolásokon található feliratoknak, emblémákat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.