A felgyorsult világ hatása gyermekeinkre

Forrás: Thinkstock -
Facebook gyermekkor tudatos élet internet nevelés közösségi aktivizmus
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A modern világ gyermeke automatikusan „belenő” a felgyorsult világba. Ebből azt gondolhatnánk, hogy tökéletesen alkalmazkodik is hozzá, pedig fontos, hogy tudd terelgetni őt ezen az ingoványos talajon!

Az információ megnövekedett mennyiségének befogadásához (érzékelés, észlelés) valóban alkalmazkodnak a gyermekek, viszont a felvett információk értelmezési – feldolgozási – alkalmazási követelményeihez nem, ez egy jóval lassabb változási-fejlődési folyamat eredménye lehet.

Forrás: Thinkstock

Meg kell tanítanunk gyermekeinket szelektálni

Majsai László pszichopedagógus, nevelési tanácsadó, terapeuta.

Forrás: Thinkstock

Mennyi időt töltsön televíziózással a gyermek?

„Ez teljesen egyénre szabott: van gyermek, akinek 1 óra sem árt, de olyan is, akit 20 percre sem ültetnék a gép mellé. A legfontosabb, hogy a gyermek tevékenységpalettáján ezek az eszközök, elfoglaltságok egyetlen színt jelentsenek 15-20 másik szín (sport, zene, beszélgetés, mozi, színház, séta, „kutyázás”, pihentető/kamaszos „bambulás”...) mellett” - vallja a szakértő.

A gyermekek fejlődésében nagyon sok minden okozhat kárt, ám meglepő módon ugyanaz hasznot is hozhat. Az informatika és az ahhoz kapcsolódó eszközök és források is ide tartoznak. „Természetesen egy kontrollálatlan, időben, minőségben, tartalomban ellenőrizetlen Facebook-használat komoly károkat képes okozni. Nemcsak a folyamatosan, nagy sebességgel ontott információkkal, hanem elsősorban a feldolgozásbeli problémák mellett jelentkező, időrabló funkciójával. Nem elhanyagolható az a sérülésveszély, ami a sokszor irreális vagy az életkorához képest nehezen értelmezhető megosztásokból, a virtuális kapcsolatok személytelenségéből vagy hamisan értelmezhetőségéből adódhat. Azért

megijedni nem kell, mert a helyesen használt közösségi hálók sokszor kifejezetten jótékonyak is lehetnek.

Forrás: Thinkstock

Így óvd meg gyermeked!

Figyelj arra, hogy megismertesd és gyakorold vele a közvetlen verbális kommunikáció lehetőségeit, élményörömeit, hasznosságát. Beszélgess vele, tanítsd meg őt a közvetlen tapasztalatszerzés örömére. Játsszatok, kiránduljatok, sportoljatok együtt. A szelektálásra leginkább a koncentráció fejlesztésével tudod tanítani, de ebben a munkában az iskola és a szakemberek jelentik a legnagyobb segítséget.

Te mennyire éled meg a mindennapokat? Tudatosan éled az életed? Töltsd ki tesztünket – kattints IDE!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.