A tinik online lophatnak! Íme, amit a szülőknek tudniuk kell a digitális bolti lopásról

tinik, lopás, online csalás
Shutterstock/Andrii Iemelianenko -
csalás tinik online lopás gyereknevelés gyerek
A digitális bolti lopás sokaknak csak egy ártalmatlan trükknek tűnik. A tinik azonban gyakran nincsenek tisztában azzal, milyen komoly következményei lehetnek.

A '90-es és 2000-es években a bolti lopás még egyértelműen fekete-fehér, valódi, fizikai cselekedet volt és tulajdonképpen ez volt az egyetlen formája. Ma azonban már nem így van. A mai tinik akár online is "próbálgathatják" a bolti lopást. Mivel nehezebb őket elkapni vagy nyomon követni, a digitális bolti lopás kevésbé tűnhet valóságos bűnnek, így pedig kisebb a visszatartó ereje is.

Íme, amit a szülőknek tudniuk kell a tinik online lopásairól
Az online bolti lopás csalásnak minősül, akkor is, ha a tinik csak „ártalmatlan trükknek” tekinti őket.
Forrás: Shutterstock/Drazen Zigic

A tinik új trükkje: mi az a digitális bolti lopás?

Ha nem vagy kimondottan tech-hozzáértő szülő, joggal merülhet fel benned a kérdés: hogyan lehet egyáltalán lopni az internetről? Hiszen az online vásárlás során a legtöbb áruház elkéri a bankkártya adatokat, mielőtt véglegesítenéd a rendelést. Nos, a fizetési folyamatot is ki lehet játszani.

Gondolj csak bele: valószínűleg veled is előfordult már, hogy rendeltél valamit online, de sosem érkezett meg. A digitális bolti lopás pont az ilyen helyzeteket használja ki arra, hogy e-kereskedelmi oldalakat károsítson meg. A digitális „tolvajok” például azt állítják, hogy nem kapták meg a megrendelt terméket, pedig dehogynem. Vagy akár olyan csomagot is reklamálhatnak, amit valóban megrendeltek és kiszállítottak nekik, de azt állítják, ők soha nem rendeltek semmit.

 A cél minden esetben ugyanaz: visszatérítést vagy csereárut kapni, esetleg mindkettőt.

Így lopja el a pénzed a mesterséges intelligencia: figyelj az intő jelekre

A nagyobb gyerekek, akik könnyen hozzáférnek a szülők bankkártyájához, vagy akik online vásárlásait nem nagyon ellenőrzi senki, sokkal könnyebben belecsúszhatnak ebbe a fajta lopásba. A szülőknek pedig nehéz lehet észrevenni, mi zajlik a háttérben, hacsak nem követik nyomon pontosan az összes érkező csomagot és visszaküldött terméket.

Példák a tinik digitális bolti lopásaira

  • Azt állítani, hogy a csomag sosem érkezett meg, és így visszatérítést vagy egy második terméket kérni ingyen
  • Azt mondani, hogy a rendelés egy része hiányzik, és ezért visszatérítést vagy pótlást kérni
  • Visszaküldést elindítani, megkapni a pénzt, de soha nem küldeni vissza a terméket
  • Visszaküldést kérni, megkapni a visszatérítést, majd egy olcsóbb vagy más értéktelen terméket visszaküldeni
  • Azt állítani, hogy a termék sérült, és ezért visszatérítést vagy cserét kérni
  • Viselni egy ruhadarabot, majd a visszaküldési szabályzatot kihasználva visszaküldeni azt és visszakérni az árát

Ezek a módszerek mind csalásnak minősülnek, akkor is, ha az elkövető csak „ártalmatlan trükknek” tekinti őket.

Miért ártalmas a digitális bolti lopás?

A tinik gyakran azzal mentegetik a digitális bolti lopást, hogy „úgysem ártanak vele senkinek”, legfeljebb a nagy cégeknek. De az ilyen viselkedés hosszú távon a saját életükre is komoly hatással lehet.

„A digitális bolti lopás érzéketlenné teheti őket az etikátlan viselkedéssel szemben. Ha pedig sikerül megúszniuk a dolgot, könnyen előfordulhat, hogy más területeken is hajlandóak lesznek csalni” – mondja Dr. Pamela Walters, orvos a Parents.com-nak. A szakember szerint akkor kezdődnek az igazi problémák, amikor ez a viselkedés rendszerré válik. „Ez kognitív disszonanciához vezethet, vagyis a fiatal vagy bűntudatot érez – ami szorongást és stresszt okoz –, vagy pedig úgy érzi, rá nem vonatkoznak a szabályok. Ez pedig csak tovább erősítheti a jogosultságtudatot és az antiszociális viselkedést.”

Más szóval, a digitális bolti lopás valójában egyfajta kapu lehet, ami akár más jogellenes viselkedéshez, nagyobb szorongáshoz vagy ezek kombinációjához vezethet.

A digitális bolti lopás elkövetése arra is megerősítheti a tiniket, hogy nem kell dolgozniuk vagy pénzt keresniük ahhoz, hogy megkapják, amit akarnak. Ezért is olyan fontos, hogy beszéljünk a családi költségvetésről a gyerekekkel, reálisan megosszuk, hogy mit engedhetünk meg magunknak, kompromisszumokat kössünk a zsebpénzben, vagy segíthetünk nekik munkát találni, hogy saját pénzt keressenek.

Hogyan akadályozhatják meg a szülők a digitális bolti lopást?

A digitális bolti lopás megakadályozásának egyik kulcsfontosságú módja, hogy beszéljünk róla a fiatalokkal. Ha úgy gondolják, hogy csak egy nagy céget károsítanak, magyarázzuk el nekik, hogy még ha közvetve is, a digitális bolti lopás hatással lehet egy szervezetre, és olyan dolgokat okozhat, mint például az árak emelkedése, szigorúbb visszatérítési szabályok, vagy akár a vevőszolgálati munkavállalók elbocsátása.

Ezen kívül fontos, hogy a szülők világosan kommunikálják, hogy semmiféle jogellenes viselkedés nem elfogadható.

Ha a gyerekeket rajtakapják, soha nem szabad figyelmen kívül hagyni a tettet. Ehelyett következményeket kell alkalmazni, például a lopott termék árának visszafizetését, vagy az online vásárlás hozzáférésének felfüggesztését. Végül, a szülőknek figyelniük kell a saját cselekedeteikre is. Manapság szinte mindannyian vásárolunk online, és könnyen úgy érezhetjük, hogy egy kis hazugsággal pénzt visszakapni szinte túl egyszerű. De ne feledjük, hogy a gyerekek folyamatosan figyelnek minket, és a mód, ahogy a határokat átlépjük, megmarad bennük.

Hiába beszélsz, a gyereked meg sem hallja? Ennek bizony tudományos oka van!Mikronyugdíj: a Z generáció titkos módszere a kiégés ellenEgy új tanulmány szerint a legtöbb tini nem akar romantikát vagy szexet nézni a tévében

 

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.