orvosi ellátás koraszülött csecsemőhalál szegénység
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Évente közel 4 millióra tehető azoknak a szüléseknek száma, ahol a baba élete az anya életkörülményei miatt ér véget, jobbára még az édesanyja méhében.

Thinkstock
Thinkstock

Egy brit orvosi folyóirat (a The Lancet) cikkében angol kutatók azt állítják, hogy évente kettő- és négymillió között van azoknak a babáknak a száma, akik halva születnek erre a világra.

A szakértők úgy vélik, hogy ennek okát kifejezetten az édesanyák életkörülményeiben kell keresni, valamint feltételezhető az is, hogy a babák élete megmenthető lenne a jelenleginél jobb terhesgondozással. Természetesen nem szabad összekeverni a fejlődő országokban halva született gyerekek halálának okait a fejlett országokban holtan született csecsemők halálának okaival.

Míg például a fekete kontinensen jellemzően a nemi betegségek, fertőzések és az alultápláltság a jellemző ok, addig Európában a magas vérnyomás és a cukorbetegség vezet a babák halva születéséhez.

A fejletlen országokban a halvaszületések zöméhez - a kutatás szerint - a fenti okok mellett a szülési szövődmények, a terhesség alatt szerzett fertőzések és a babák rendellenes fejlődése is hozzájárul.

A fejlett országokban azonban a fentebb megjelölt okok mellett gyakran nem derül ki, mi áll a halál mögött, de feltételezhető, hogy genetikai elváltozásokkal, illetve az anya életmódjával: a táplálkozással, dohányzással, a mozgásszegény életmóddal lelhető összefüggés.

Thinkstock
Thinkstock

Gyalog a szülészet felé

Nagyon fontos adat, hogy a halva született gyerekek 99 százaléka olyan fejletlen országokban jönnek a világra (Afrika, Ázsia) ahol kevés az orvos és a szakképzett egészségügyi dolgozó. Fény derült arra is, hogy a meghalt gyerekek fele megmenthető lenne már akkor is, ha az egészségügyben a középszinten képzett dolgozókat meg lehetne tanítani a császármetszésre, a nem lélegző újszülöttek újraélesztésére, valamint ha megfelelő számú közlekedési eszköz állna a szülő nők rendelkezésére. A halálok jelentős része ugyanis azért következik be, mert a szülő nő egyszerűen nem jut megfelelő orvosi ellátáshoz, illetve a komplikált szüléseknél a szükséges eszközök nem állnak a szülésben segédkezők rendelkezésére.

Nem súlyos betegség, a körülmények áldozatai

Egy jelentés (Save The Children) szerint a fejletlen országok csecsemőhalandóságának számát már negyvenmillió dollárból is jelentősen lehetne csökkenteni, mert a gyerekek zöme nem gyógyíthatatlan betegségben, hanem körülményeinek hatására veszíti életét. Ha ezt az összeget a becsült 2-4 millió halott baba között szétosztjuk, akkor kiderül, hogy egy-egy baba élete alig 10-20 dollárból, vagyis 2000-4000 forintból megmenthető lenne...

Forrás: AFP
Forrás: AFP

Fejlődő koraszülöttmentés?

Hazánkban viszont két évvel ezelőtt, 2009-ben mérték minden idők legalacsonyabb csecsemőhalálozási értékét: összesen 553 újszülött halt meg. Statisztikai adatok szerint főleg a koraszülöttek között csökkent a halálozási szám. Ez annak köszönhető, hogy egyre korszerűbb berendezések segítségével egyre fiatalabb, egyre korábban született babák életét is képesek a szakemberek megmenteni.

A WHO ajánlása szerint a 22. hetet betöltött terhességi hét után született babáknak már van esélye az életben maradásra, és ezt komoly szakmai érvekkel támasztják alá, ettől az időponttól képes ugyanis a tüdő a gázcserére.


Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.