Ez lett Magyarországon az év szava

Forrás: Shutterstock -
Év szava
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Hagyományteremtő céllal, idén első ízben választotta meg a közmédia az Év Szavát, amelyről az MTVA felkérésére az anyanyelvi kultúra ápolására létrehozott Montágh Testület tagjai döntöttek. 2020-ban a pandémia idején egyik leggyakrabban használt szó, és ezzel az Év Szava az „egymás", amely kifejezi, hogy mindannyian felelősek vagyunk magunk mellett másokért is.

„Az egymás szavunk a 14. század óta része a nyelvünknek, már a Jókai kódexben is szerepelt. Két határozatlan névmás, az egyik és a másik tövének összekapcsolódásából jött létre. Az egyik és a másik szó olyan gyakran szerepelt egymás mellett - például az egyik ember szereti a másikat, az egyik segít a másiknak - hogy összetapadt a két tőalak és megszületett az egyetlen kölcsönös névmásunk: az egymás" – kezdte Bordi András, a közmédiafőbemondója, a Montágh Testület beszédtanára.

Forrás: Shutterstock

„2020-ban megmutatkozott egymás kölcsönös segítése az élet minden területén: unokák, nagyszülők vigyáztak egymásra, pedagógusok, diákok próbáltak egymást segítve túljutni a nehéz éven, amikor a távoktatás nélkülözte a személyességet, a közvetlen emberi kapcsolatokat. Ne feledjük, hogy emberek egymásnak ajánlották fel a vérplazmájukat azért, hogy számukra idegen családokban a beteg és egészséges családtagok megmaradjanak egymásnak. Úgy gondolom, soha nem volt ennyire időszerű ez a szó, mint most. Az év utolsó napján remélem, hogy túljutva ezen a járványon, 2021-ben szabadabb életünk lesz, de ugyanilyen fontos marad ez a szó és az egyén előtérbe helyezése helyett az egymás tisztelete, segítsége lesz a fő ismertetője a következő időszaknak" – tette hozzá a szakember.

A Montágh Testület a közmédia olyan tanácsadó, véleményező, javaslattevő és ellenőrző testülete, amelynek kiemelt feladata a kulturális értékőrzés, értékteremtés támogatása, különös hangsúlyt fektetve az anyanyelvi, illetve viselkedéskultúra ápolására. Az Év Szavát ezentúl minden év december 31-én hirdeti ki a közmédia a Montágh Testület szakmai érvei alapján.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.