Az, hogy mi történik a halál pillanatában a testünkben, többnyire még mindig rejtély, de egy szakértő elárulta, mit tudunk erről.
A halálról egyelőre keveset tudnak a szakértők, de a palliatív ellátásban dolgozó orvosok megosztották tapasztalataikat. Seamus Coyle, a Liverpooli Egyetem tiszteletbeli mukatársa, a palliatív ellátás szakértője elárulta, a haldoklás folyamata nagyjából két héttel azelőtt kezdődik, hogy leállna a szívverés.

"A palliatív ellátás szakértőjeként úgy gondolom, hogy van egy folyamat, amely két héttel azelőtt kezdődik, hogy meghalunk. Ezalatt az idő alatt az emberek általában gyengébbek lesznek. Nehezen járnak, és álmosabbakká válnak – egyre rövidebb ideig tudnak ébren maradni.
Az élet utolsó napjaihoz közeledve már nehezen vagy egyáltalán nem tudnak enni vagy inni az emberek. Innentől kezdve felgyorsul a haldoklás folyamata és már csak két-három napja van hátra az illetőnek" - idézte a Bors a szakértőt. Egyénenként azonban eltérő, hogy mennyi ideig tart a haldoklás folyamata. Az pedig nagyrészt ismeretlen, hogy a halál pillanatában mi történik a szervezetünkben.
"A halál tényleges pillanatát nehéz megfejteni. Egy még publikálatlan tanulmány azonban azt sugallja, ahogy az emberek közelednek a halálhoz, úgy növekszik a stresszt okozó vegyi anyagok mennyisége a szervezetben. A rákos betegeknél, és talán másoknál is, a gyulladásos markerek megemelkednek. Ezek azok, amelyek megnövekednek, amikor a szervezet fertőzéssel küzd. Általában úgy tűnik, hogy az emberek fájdalma csökken a haldoklás során. Nem tudjuk, hogy ez miért van – ez az endorfinokkal hozható összefüggésbe. Ezzel kapcsolatban még nem készültek ismételt kutatások" - mondta még a szakértő. Korábban pedig azt próbálták megfejteni, mi történik velünk a halál után.