A szexualitásról általában három dolog jut eszünkbe: hetero-, homo- és biszexuális, de ez még nem minden! A Life.hu most a pánszexualitás jelenségének járt utána.

A szivárvány színei
Szexuális irányultságunk az, ami megmutatja, hogy milyen mértékben vonzódunk másokhoz, legyen szó azonos, ellenkező neműről, vagy akár mindkettőről. A szexológusok a 20. században kezdték el behatóbban tanulmányozni az ember szexuális viselkedését, és a '60-as és '70-es évek szexuális forradalma felszínre hozta a szexuális kisebbségek kérdéseit. A '90-es években a szexuális beállítódásokat már jóval tágabb dimenziókban vizsgálták, ekkor jelent meg a szakirodalomban új fogalomként a pánszexualitás is. Egyes szexuálpszichológusok szerint a mai fiatal generációk már sokkal nyitottabbak az elődjeiknél, érdeklődési körük rendkívül széles skálán mozog, az erkölcsi szabadosság, a túlfűtött szexualitás megszünteti a korlátokat, és elhárítja az akadályokat a nemi differenciálódás elől. Ma már léteznek kimondottan a pánszexuálisokra specializálódott online társkereső oldalak is, és a szakemberek szerint ennek a szexuális orientációnak a tendenciája a jövőben is folytatódik.
Omni-, anthro-, pomoszexuális?
"A szexualitás születésünk pillanatától az életünk része. Már kisgyermekként is élnek bennünk nemi vágyak és természetes ösztönök arra, hogy felfedezzük a saját testünket, ám csak jóval később kristályosodik ki bennünk a szexuális irányultságunk, amikor vágyaink kielégítésére különféle választási lehetőségek adódnak. A pánszexualitás és az omniszexualitás ugyanazt a jelenséget tükrözi, ám semmi köze sincs Pán Péterhez. A pán szó görög jelentése "minden", és utal arra, hogy a pánszexuális személy a potenciális vonzerőt bárkiben felfedezheti. Az ilyen beállítottságú ember a saját és a másik személy nemétől, illetve a nemi szerepektől függetlenül érezhet szerelmet vagy szexuális vonzódást valakihez" - vélekedik Füredi Krisztián,szexuálpszichológus.
A pánszexuális ember nem biszex
"Azok, akik pánszexuálisnak vallják magukat, egy romantikus szerelmi kapcsolatra akár hetero férfiakkal és nőkkel, vagy transzszexuális és interszexuális emberekkel is nyitottak, így tehát a nemi identitás másodlagos jellegű, és elsődleges szempont maga a vonzódás. A pánszexualitás nagyon hasonló a biszexualitáshoz, ám mégis különbözik attól, hisz a biszexuális személyek vonzalmában fontos szerepe van a nőiesség és férfiasság kérdésének, tehát lényeges számukra az adott nem nemi jellegzetessége. Ezzel szemben a pánszexuális személyek nem a másik nemi jellemzői alapján, hanem attól függetlenül kötődnek másokhoz, orientációjuk tehát a nemektől független" - fűzi hozzá a szexológus szakértő. Így beleszerethetnek egy izgalmas karakterbe, egy vonzó külsőbe vagy akár egy érdekes szellemiségbe is.
És nem is könnyűvérű
A szexuálpszichológus véleménye szerint a pánszexuális beállítottság ugyanakkor nem jelenti feltétlenül a szexuális partnerek gyakori váltogatását vagy felszínességet. Egy pánszexuális ember ugyanúgy lehet monogám vagy nem, mint egy heteroszexuális, meleg vagy leszbikus személy, és általában teljesen természetes módon éli meg a mások iránti vonzalmát. Ezzel együtt serdülőkorban, amikor a személyiségfejlődés során az identitás kérdése sok szempontból felmerül, nehézséget okozhat az, hogy az illető nem érti, miért nem egyértelmű, hogy milyen a saját szexuális orientáltsága. Ez pedig önmagával, a saját személyiségével, a nemi és a felnőtt szerepeivel kapcsolatban számos kérdést vethet fel, amelyekre sokszor nagyon nehéz megtalálnia a válaszokat. Mindettől függetlenül önmagában nem okozhat különösebb problémát, ha egy pánszexuális személlyel alakítunk ki párkapcsolatot.