Ha gondjaid vannak az ágyban, az utolsó dolog, amit valószínűleg akarsz, hogy egy idegen előtt kelljen beszélned erről, mert könnyebb a negatív érzéseket elnyomni vagy elhessegetni magadtól, vagy egyszerűen csak azt remélni, hogy majd legközelebb jobb lesz.
Természetesen a szexuális élet nem lehet mindig gördülékeny, de bizonyos problémák könnyen krónikussá válhatnak, és a kezelésük szinte lehetetlen szakember segítsége nélkül. Kíváncsi vagy arra, hogy mit is csinál pontosan egy szexterapeuta, mi történik a beszélgetések során, és mitől válhat a közös munka eredményessé? Eláruljuk!

Az ajánlás szerint minden kérdésünkre választ kapunk, a kiadvány ugyanis alapjaiban változtatja meg a férfiak és a nők szerelemről, szexről, vágyról alkotott elképzeléseit. A páciensek elképesztő nyíltsággal beszélnek saját nemiségükről és vágyaikról, bizalmuk pedig az odahaza problémákkal küszködő, az úton valahol megrekedt olvasóknak is irányt mutat. Dr. Brandy Engler - David Rensin: Férfiak a díványomon című könyvéről itt írtunk korábban.
A szex nem mindig tökéletes
Amikor iszonyúan ég a gyomrod, felkeresed a gasztroenterológust, ha csúnya kiütések jelennek meg a testeden, bejelentkezel a bőrgyógyászhoz, és kardiológushoz fordulsz, ha erős mellkasi fájdalmaid vannak. De ha nem élvezed úgy a szeretkezést, mint korábban, vagy az együttlét alatt túl száraz a hüvelyed, legfeljebb a nőgyógyászhoz mész el, és valószínűleg nem is gondolsz arra, hogy konzultálnod kellene erről egy megfelelő szakemberrel.
A hálószobai történésekről általában könnyebben kommunikálunk, de szexuális problémáinkról nem tudunk (vagy nem merünk) nyíltan és őszintén beszélni még a partnerünkkel sem, nemhogy egy idegen személlyel. A legnagyobb hiba egy párkapcsolatban, hogy a felek azt hiszik, az ágyban maguktól működnek a dolgok. Pedig ez egyáltalán nem így van, és különösen a hosszú távú kapcsolatokat hullámzó dinamika jellemzi, fizikai, lelki-szellemi és szociális szempontból egyaránt. Nem lehet elvárni, hogy a szex minden alkalommal tökéletes legyen, és finomhangolás szükséges, hogy mindkét fél elégedett legyen a testiség nyújtotta élvezetekkel.

Tabuk fogságában
Az egyik nagy tabu a szexben a nemi aktusok számának csökkenése, amiről sokan azt hiszik, hogy a legrosszabb dolog a világon, és előbb-utóbb szakítást eredményez. De tudnod kell, hogy a jó szex nem mennyiség, hanem minőség kérdése! A kevesebb együttlét nem jelent automatikusan kevesebb szeretetet, boldogságot és elégedettséget, különösen azoknál a pároknál, akik egy ideje már együtt vannak.
A másik tabutéma az eltérő szexuális igény és a „rossz” típusú vágy, például egyre több nő és férfi érzi magát bűnösnek azért, mert rendszeresen néz pornófilmeket (a párja mellett). A szexszel kapcsolatos szokatlan gondolatok megijesztenek bennünket, és nem fogadjuk el azt a tényt, hogy a fantáziálgatás normális, és talán még szükséges is – noha soha nem éljük meg a valóságban.
Nehéz megfelelni az elvárásoknak
A férfiakra nagy nyomás nehezedik, hogy az ágyban jól teljesítsenek, és kevesebbnek érzik magukat, ha nem felelnek meg a rájuk nehezedő elvárásoknak. Az ellenkező nem helyzete sem egyszerű a mai abszolúte külsőségorientált világban, a médiából áradó tökéletes szépségek láttán a nők könnyen frusztrálttá, szorongóvá és önbizalom-hiányossá válhatnak. Ami a hálószobában vágyhiányt, fájdalmas közösülést vagy orgazmusra való képtelenséget eredményezhet. És amiben sokszor csak egy szakember segíthet.

Mi történik egy szexterápián?
Ellentétben azzal, amit egyesek gondolnak, nincs semmi furcsa és különös abban, ha valaki úgy dönt, hogy felkeres egy szexterapeutát. Igazából egy ilyen típusú konzultáció nem sokban különbözik a más jellegű pszichológiai tanácsadásoktól.
„A téma kifejezetten a szexuális élet akadályairól, megoldási lehetőségeiről szól, ha az illető párkapcsolatban él, akkor annak körüljárásával együtt. Legyen szó a szülés után bekövetkező fizikai és érzelmi változásról, orgazmussal kapcsolatos problémákról, fájdalmas közösülésről, szexuális irányultság miatti bizonytalanságról, vagy valamilyen szexuális eredetű függőségről, a terápia során lehetőség van kényelmesen, biztonságos környezetben beszélni a szexről, a kényes kérdésekről. Ilyen esetekben közösen kidolgozunk egy tervet, konzultációkkal és a konzultációk közt elvégzendő feladatokkal, amik segítik a megoldást és a fejlődést” – állítja Győri Szilvia, a Life.hu szexuálpszichológus és tanácsadó szakpszichológus szakértője.
Szeretnéd tudni, hogy nálad mi okozhatja az átmeneti vágyhiányt?
A tanácsadó segíthet rájönni arra, hogy mi állhat szexuális problémáid hátterében, és ha kétségeid vannak a hasznosságát illetően, elmondjuk: egyes statisztikák szerint a párok 93%-ának jelentősen javultak a szexuális élményei a terápia után.
Itt bármiről beszélhetsz!
A terapeuta a közös munka révén segít érzelmi és lelki oldalról megközelíteni a szexuális természetű problémát. A két leggyakoribb jelenség, amivel a szakemberek találkoznak: a túlságosan eltérő szexuális igény és az állandó jelleggel fennálló alacsony libidó – ez utóbbi gyakrabban fordul elő nőknél, de a férfiak is szenvednek tőle. A vágy hiányát nagyon nehéz kezelni, de ha sikerül kideríteni, hogy konkrétan mi állhat a háttérben, általában gyógyítható. Szakértőnk úgy véli, hogy a megcsalás a párkapcsolatokat leginkább veszélyeztető probléma, és akik úgy döntenek, hogy hajlandóak megbocsátani, azok élhetnek a konzultáció lehetőségével, ami segíthet a bizalom újjáépítésében.

„Én ilyenkor azt tanácsolom a klienseimnek, hogy életük legyen nyitott könyv, és késznek kell lenniük arra, hogy felfedjék szexuális életük legtitkosabb részleteit a másik előtt, amiről a partner nem tud vagy tudni szeretne. Erre azért van szükség, mert a másik úgy érzi, hogy elárulták, már nem bízik a társában, és nyitottság kell ahhoz, hogy helyreálljon az elveszett bizalom.
Emellett pedig ki kell mondani a megcsaláshoz vezető okokat, hogy mindkét félnek legyen lehetősége a változásra, változtatásra. A legtöbb terápia után a páciens megkönnyebbülést érez, hogy tud beszélni az érzéseiről, a gondolatairól, a vágyairól. Sokan egy konzultáció során jönnek rá arra, hogy nincsenek egyedül a problémájukkal, de olyan is előfordul, hogy problémának gondolnak valamit, ami valójában nem az” – fűzte hozzá Győri Szilvia.
Otthonra is jut tanulás
Bár semmilyen szexuális jellegű akció nem történik a terápia során (ha le kell vetkőznöd, nem a megfelelő helyen vagy!), a szakembernek lehetnek olyan ötletei, amiket a hálószobában kell kipróbálnod. Házi feladatként előírhat neked olyan érzékszervre fókuszáló gyakorlatokat, amelyek nem a konkrét aktusra vonatkoznak, hanem segítenek lebontani a szexuális problémákat kiváltó pszichológiai gátakat.
A párodat is magaddal viheted
Egyes kutatások szerint hasznos lehet egy szexuálpszichológus segítségét igénybe venni a partnerrel együtt, de ez mindig az adott kérdéstől függ. Ha ez egy párkapcsolati probléma, mindkét fél szemszögéből érdemes megvizsgálni a kialakult helyzetet, ám ha a felmerülő probléma kezelése és megoldása önálló munkát igényel, akkor jobb, ha csak a kliens találkozik a szakemberrel.
Győri Szilvia szerint fontos megjegyezni, hogy a szexuálterápia a pszichológiai tanácsadáshoz hasonló, ami azt jelenti, hogy nem fog meggyógyítani olyan fizikai betegségeket, amelyek kifejezetten orvosi szakértelmet igényelnek, és a pszichológus – ellentétben a pszichiáterrel – nem nyújt gyógyszeres kezelést.