Kiemelt ügyek: a kis Ferenc-ikrek rejtélyes halála

bűn mérgezés bűnügy haláleset Ferenc ikrek Life TV tallium
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Az egész országot felkavarta, amikor kiderült, miben halt meg Budapesten két 8 éves, ceglédi gyerek 83 évvel ezelőtt. Hónapokig cikkeztek az újságok egy orvosról, egy gyógyszerészről és a gyerekek szüleiről. A rejtély megoldásának kulcsa végül a korszak híres törvényszéki orvosszakértőinek kezébe került.

1935 januárjában a kis Ferenc István és ikertestvére, Lajos is arról panaszkodott a szüleinek, hogy nagyon fáj a fejbőre. Apjuk, Ferenc József, a ceglédi gazdasági iskola tanára, alaposan átvizsgálta őket. Észrevette, hogy mindkettejük fejét kiütések borítják. Rohant velük a háziorvosukhoz. Dr. Jójárt József megállapította, hogy gombás hajbetegséggel állnak szemben. Azt javasolta, hogy vigyék őket Budapestre. Így is tettek. A fővárosban dr. Steiger-Kazal Dezső főorvos vette őket kezelésbe. Az alapos vizsgálatot követő „röntgen-besugárzás" után gyógyszeres kúrát javasolt. Miután a család hazaért Ceglédre, első útjuk egy gyógyszertárba vezetett, ahol közölték, hogy a felírt szer nincs náluk készleten. Egy másik helyen is elutasították őket készlethiányra hivatkozva, míg végül Mester László gyógyszertárában legalább ígéretet kaptak arra, hogy beszerzik a ritka anyagot.

1935 januárjában a Ferenc ikrek arra panaszkodtak, hogy nagyon fáj a fejbőrük (Illusztráció) Forrás: Fortepan

Nem telt el sok idő, és a Ferenc-fiúkat az orvosi utasításnak megfelelően kezelés alá vehették a szüleik. Apjuk megnyugodott. Azt hitte, túl vannak a nehezén, tévedett. Két héttel a terápia megkezdése után a gyerekek a korábbinál erősebb fájdalmakról panaszkodtak. Nem szűnt meg a fejfájásuk, de ezúttal a vesetáji fájdalmat is éreztek. Emellett megdagadt az arcuk és nyakuk, egyre hevesebb, gyötrő fájdalmak kínozták őket. Apjuk ijedten hívta Jójárt Józsefet, aki pár perces vizsgálat után telefonált Steiger-Kazal Dezső budapesti rendelőjébe. A háziorvos közölte, hogy romlott a gyerekek állapota. A főorvos Ceglédre utazott és maga is megvizsgálta a gyerekeket, majd közölte a szülőkkel, hogy az ikreket sürgősen Budapestre kell vinni. A Nékám klinikára feküdtek be, ahol minden elkövettek azért, hogy meggyógyuljanak. Nem sikerült. Pár nappal később bekövetkezett a tragédia. Lajos 3 órával élte túl István. Gerlóczy Géza professzor, az intézet igazgató-főorvosa vizsgálatot rendelt el és a rendőröket is hívta.

A Nékám klinikán mindent elkövettek azért, hogy az ikrek meggyógyuljanak (Illusztráció) Forrás: Fortepan/Orosz Helena

„A főkapitányságon azonnal megindult az eljárás. Hétfőn már a kihallgatások is megkezdődtek a főkapitányságon és ezzel egy időben bekapcsolódott a nyomozásba a ceglédi rendőrkapitányság, mert a két kisgyerek Ceglédről került Budapestre és az ott történt dolgokat is tisztázni kell" – olvasható a Budapesti Hírlap 1935. január 22-i számában.

A szülőket annyira megviselte a tragédia, hogy eleinte nem sok hasznukat vették a nyomozók. A gyerekek édesanyja szanatóriumba is került. Vajon a ritka anyagra épített terápiába haltak bele? Erre kellett a rendőröknek rájönniük.

„Orvosi körökben rövidesen elterjedt a különös tragédia híre és sok szó esett a kisgyerekek betegségéről és a kezelési módról, amellyel ezt a betegséget gyógyítani szokták" – írta meg a Budapesti Hírlap. Úgy tartották, a fejgombás megbetegedés lényege, hogy a gomba a hajszálakban „székel", tehát nem elég, ha leborotválják a szálakat a beteg fejbőr felett, mert a gomba a gyökérben marad. A kezelés célja az volt, hogy a hajgyökereket is eltávolítsák.

Amíg a gyerekek apját, Steiger-Kazal Dezső főorvost és Mester László ceglédi gyógyszerészt kihallgatták, a korszak híres törvényszéki orvosszakértői, Kenyeres Balázs és Minich Károly felboncolták a holttesteket. Minden jel arra utalt, hogy a Ferenc-ikreket megmérgezték. Kezeléskor túladagolták a receptre kiváltott ritka anyagot, a talliumot. Az orvosok megállapították, hogy a gyerekek a testsúlyuknak megfelelő előírás szerinti mennyiségnek körülbelül hatszorosát kapták, közel 1-1 grammot, miközben csak 16,2 centigrammot lett volna szabad bevenniük. A beteg súlyának kilogrammjaként ugyanis 8 milligrammot írtak elő ebből az anyagból.

A boncolás után minden jel arra utalt, hogy a Ferenc-ikreket megmérgezték (Illusztráció) Forrás: Fortepan/Ofner Károly

A nyomozóknak most azt kellett kideríteniük, ki és miért okozta a gyerekek halálát. Mester László gyógyszerész ceglédi rendőrségen tett vallomásában azt mondta, ő nem hibázott, mindenben szabályszerűen járt el. Amikor a recept előkerült, rájöttek, hogy nem a megengedett mennyiség állt a papíron. Azonnal a főorvos lett a gyanúsított.

„Nem tudok magyarázatot adni arra, miként történt az elírás a számjegyeknél, különben a recept kiállításánál a többi szabályokat pontosan betartottam. Mivel méregről volt szó, felirtani a receptre ezt a jelzést: S. sub. recipe. Az orvosi és gyógyszerészi gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a gyógyszerész az orvosságos üveg vignettájára köteles ráírni, milyen mennyiségű gyógyszer van az üvegben. Megjegyzem, ha a gyógyszerész kezébe kap egy receptet és úgy látja, hogy a méreg a szokásnál nagyobb dózis, akkor köteles érintkezésbe lépni az orvossal, figyelmeztetni a szokatlan dózisra, vagy megkérdezni, szándékában volt-e az orvosnak ilyen nagy adagot írni a receptre. Ha az orvos szándékosan ír nagy adag mérget, akkor felkiáltójelet tesz a receptre, ami azt jelenti, hogy a gyógyszerész érdeklődés nélkül is kiadhatja a mérget. Határozottan tudom, hogy én nem írtam felkiáltójelet. A gyógyszerésznek tehát kötelessége lett volna elsősorban is megkérdezni, miért nincs felkiáltójel a recepten, nem téves-e a mennyiség. Ezen felül mindenesetre fel kellett volna tüntetnie a vignettán az üvegben lévő gyógyszer súlyát, amint én azt a „S. sub. recipe" jelzéssel elrendeltem. Ez a figyelmeztető jelzés azonban a gyógyszerüveg címkéjéről elmaradt"- magyarázkodott Steiger-Kazal Dezső a Budapesti Hírlap 1935. január 24-i számában.

Mester László gyógyszerész ceglédi rendőrségen tett vallomásában azt mondta, ő nem hibázott (Illusztráció) Forrás: Fortepan

Ugyanakkor a méregjelzés nem hiányzott az „orvosságos" üvegről. Miután kizárták annak a lehetőségét, hogy az apjuk rosszat akart volna a gyerekeknek, az ügyészség végül két embert, Steiger-Kazal Dezsőt és Mester Lászlót vádolt meg gondatlanságból elkövetett két rendbeli emberöléssel. 1935 májusában hirdetett ítéletet a törvényszék. Mindkét vádlott pénzbírságot kapott a kisgyerekek haláláért. A főorvosnak 1000 pengőt, a gyógyszerésznek 200 pengőt kellett volna fizetne, csakhogy Ferenc József nem kérte a vádlottak megbüntetését.

A híres tallium túladagolásról és a 8 éves ikerpár haláláról hónapokig beszéltek az országban. Felkavaró kiemelt ügynek számított, nem utolsó sorban azért, mert ilyesmi bárkivel megtörténhetett, főleg a gyerekek voltak potenciális áldozatok.

2015-ben egy budapesti kórházban is rejtélyes körülmények között halt meg egy idős asszony. A lánya azt gyanította, hogy nem a betegsége okozta a halálát, hanem a kórház személyzete tett vele valamit. Úgy képzelte, hogy megmérgezték az édesanyját. Hogy pontosan mi történt a kórházban és hogyan sikerült kibogozniuk a Kiemelt Életellenes Ügyeket Felderítő Főosztály nyomozóinak a rejtélyes ügy szálait kiderül a Kiemelt ügyek Kovács Noémivel című új bűnügyi magazinból október 26-án, pénteken este 22.10 órakor a LifeTV-n.



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.