A gyerekek már egészen fiatal koruktól kezdve figyelik, hogyan kezelik a szüleik a pénzt, milyen a hozzáállásuk az anyagiakhoz. Ha látják, hogy tudatos döntéseket hoznak és következetesen osztják be a pénzt, akkor nagy valószínűséggel ők is ezt a mintát fogják követni.
A gyerekek szivacsként szívják magukba a körülöttük lévő világot. Ha azt látják, hogy a szülő impulzívan vásárol, vagy panaszkodik a hónap végén a pénzhiányra, ezek a minták beépülhetnek. Ezzel szemben, ha egy szülő tudatosan tervezi meg kiadásait, mérlegel vásárlás előtt, és nyíltan beszél – életkorhoz igazítva – a gyerekkel a pénzügyekről, akkor egész kicsi korukban megtanulhatják a pénzgazdálkodás alapjait.
Fontos! Nem arról van szó, hogy a gyereket terhelni kell a család anyagi helyzetével, hanem arról, hogy természetessé váljon számára a pénzről való kommunikáció, a tervezés és a felelősségteljes döntéshozatal.
Egy hétköznapi bevásárlás is remek lehetőséget adhat a pénzügyi tudatosság fejlesztésére. Már az is sokat jelent, ha a gyerek velünk tart a boltba, és előtte közösen készítjük el a bevásárlólistát. Elmagyarázhatjuk, miért választunk egy terméket a másik helyett (pl. ár-érték arány, akciók, minőség), miért nem veszünk meg mindent, amit megkívánunk, és hogyan illeszkedik egy vásárlás a havi költségvetésbe.
Játékosan is nevelhetünk! A gyereket megkérhetjük, hogy például számolja ki, mennyibe kerülne az adott termékből több darab, de az is lehet a „feladat”, hogy keressen egy olcsóbb alternatívát ugyanabból a termékből. Ezek játékos módon erősítik a pénzügyi tudatosságot.
A zsebpénz kiváló eszköz arra, hogy a gyerek saját tapasztalatokat szerezzen a pénz kezelésében. Fontos, hogy világos szabályokat fektessünk le: mennyit kap és mikor lesz legközelebb „fizetésnap”. Nem baj, ha néha hibázik – például mindent elkölt egy felesleges dologra. Ezekből a hibákból lehet a legtöbbet tanulni. Bátorítsuk arra, hogy gyűjtsön egy nagyobb célra, például egy játékra vagy könyvre vagy bármire, amire vágyik. Így megérti a halasztott jutalom értékét, megtanul tervezni és a későbbiekben, felnőttként kevésbé fenyegeti az impulzusvásárlás veszélye.
Ahogy nő a gyerek, úgy egyre több mindent képes megérteni. Egy kamasz már bevonható a családi költségvetés készítésébe is. Megmutathatjuk neki, milyen rendszeresen felmerülő kiadásaink vannak (rezsi, élelmiszer, közlekedés), mennyi pénz érkezik a háztartásba, és hogyan próbálunk egyensúlyt tartani a bevételek és a kiadások között. Ha saját diákmunkát vállal, akkor segíthetünk neki személyes költségvetést készíteni: mennyi pénze van, mire szeretné költeni, mennyit tesz félre, és mik a hosszabb távú céljai. Ez a tudatosság később, felnőttként is hatalmas előnyt jelent majd.
A szülők számára a gyermekeik biztonsága és jövője a legfontosabb érték. A világ folyamatosan változik, minden nap egy új élmény, új felfedezés a gyerekekkel. Az örömteli pillanatok feledtetik az aggodalmakat, a félelmeket, de mi lenne, ha egy váratlan esemény, baleset vagy betegség történne… Vajon akkor is meg tudod valósítani jövőbeni céljaidat, gyermeked álmait? A Generali Gyermekjövő célnak is megfelelő személybiztosítások igény szerint alakíthatók.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.