Pörgesd fel az agyad narancssárgával! A színek gyógyító hatása

színek alternatív gyógyászat fényterápia
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Környezetünkben folyamatos szín- és fénysugarak érnek minket. Egyfelől a természet színei hatnak ránk, másfelől az általunk épített tárgyi környezet is hatást gyakorolhat mesterséges színeivel.

De mi is az a szín?

A színek a fény legkülönbözőbb megjelenési formái. Newton már az 1700-as években felfedezte, hogy a fény, prizma segítségével különböző színekre bontható. Einstein később azt is bebizonyította, hogy a fénynek hullámtermészete van. A színek tehát a fény különböző megjelenési formái, amelyek különböző rezgéstartományban dolgoznak.

Thinkstock
Thinkstock



Ám egy amerikai fotográfusnak (dr. John Ott) köszönhetjük azt, hogy ma már biztosan állíthatjuk: a szervezetnek a teljes fénysprektumra szüksége van ahhoz, hogy képes legyen egészségesen működni.

Korai kísérleteiben a növények szabad szemmel nem látható növekedését kezdte fotózni, amely nagyon lassú folyamat, s a fotózás alapfeltétele az egységes fényviszonyok biztosítása volt. A szakember megfigyelte, hogy egyes növények mesterséges fényben is virágba borultak, míg mások ugyanolyan körülmények között elszáradtak.

Nektek mitől lesz mindig jó kedvetek? Mi a tippetek?





A szex színe





Thinkstock
Thinkstock



Ennek fényében nem túlzó az a megállapítás, hogy a nemi hormonokra is jelentős hatással bír a fény jelenléte vagy hiánya. Egy, az USA-ban végzett felmérés például azt is bebizonyította, hogy a 40-70 év közötti, bizonyítottan természetes fénytől elzárt (irodában, mélygarázsban dolgozó) férfiak több mint 50 százaléka enyhébb vagy súlyosabb módon, de potenciazavarral küzd.

Nem véletlenül merült fel hát a kérdés, hogy a napjainkban lassan népbetegséggé váló meddőség hátterében vajon a teljes sprektumú fény hiánya állhat-e? Hiszen ahogy a növények - és egy másik megfigyelés alapján egyes madárfajok - mesterséges fény mellett elveszítették szaporodóképességüket, ez megtörténhet az emberekkel is.

Színezett szív

1. A piros fény serkentő hatású, növeli a vérnyomást, elősegíti a légzést, egyes esetekben csillapítja a migrénes fejfájást. Emellett serkenti az adrenalitermelést, elűzi a fáradtságot és krónikus eredetű betegségek gyógyításában is szerepe ven (arcüreg- vagy izületi gyulladás).

2. A zöld az idegrendszerre hat elsősorban, nyugtató, roboráló hatású szín, amely a szívbetegségek kezelésében jelentős. Ám remek terápia szembetegségek, fekélyek és érrendszerei panaszok esetén.

Thinkstock
Thinkstock



3. A kék fény nyugtató hatású, csillapítja az izületi panaszokat és az újszülöttek sárgaságát is kék fénnyel lehet eredményesen kezelni, ám nagyon fontos, hogy a kék szín fertőtlenít, továbbá segít a magas vérnyomás kezelésében is. (A sötétkék szín fájdalomcsillapító szerepe is ismert.)

4. A türkiz szín gyulladásgátló hatással bír.

5. Az ibolyaszín nyugtat, lecsillapítja az idegrendszert, csillapítja a fejfájást (a migrén kezelésében elengedhetetlen), továbbá a daganatos megbetegedések során is hatékony terápiás szín lehet.

6. A narancssárga szín segíti a koncentrációt és növeli az agykapacitást, mellette kedvezően befolyásolja a lép, a vese, az epe és az ivarmirigyek működését.

A fény: információ


Dr. Mae Wan Ho biokémikus kutatásai viszont azt bizonyítják, hogy a fény egészségmegőrző hatása mellett nemcsak energiával látják el a szervezetünket, de a biológiai információcserében is jelentős szerepe van. Kutatásai arra hívják fel a figyelmet, hogy a biológiai rendszerek fény útján (is) kommunikálnak egymással, és hogy a sejtek anyagcsere-folyamatainak vezérlésében a biokémiai anyagok mellett a fény is szerepet kap.

Egy másik kutató, dr. Popp kutatásai szintén bizonyították a fény információs feladatát. Szerinte sejtosztódáskor számos biokémiai folyamatot kell rendkívül pontosan lebonyolítani és mindezt nagyon rövid idő alatt. Ennek koordinálása és a sejtek közötti kommunikáció remek eszköze a fény.



Kassai Tini

Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is!



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.