magyar pálinka rövidital hagyomány
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Sokan szeretjük, becézzük is, úgymint: pálesz, nyakolaj, papramorgó, szemvíz, gyűlölömital, kerítésszaggató, gurulyka, dühöttke... És milyen keveset tudunk róla!

Évszázadok óta része a pálinka a magyar táplálkozási kultúránknak. Ugyanolyan nemzeti sajátosságunk, mint a pirospaprika, a makói hagyma, a szabolcsi alma, vagy a tokaji aszú. A hazánkban termesztett és vadon termő gyümölcsök íze, aromagazdagsága nagyon finom, félreismerhetetlenül csak az országunkra jellemző alapanyagot biztosít a magyar pálinkának. Ennek köszönhetően könnyen megkülönböztethető a világ bármely más táján készített párlatoktól. Ma már a nemzetközi jog is védi a magyar pálinkát, hiszen a szigorú követelményeknek megfelelve az Európai Unióban, pálinka néven csak a Magyarország területén (kivéve a burgerlandi barackot) termesztett vagy termett gyümölcsből és szőlőtörkölyből hazánkban előkészített, főzött, cukortól és adalékoktól mentes párlat nevezhető.

Thinkstock
Thinkstock


Ez az írás annak a cikksorozatnak az első része, melyben igyekszünk összegyűjteni mindazokat az érdekességeket, különlegességeket, amelyeket a pálinkáról érdemes tudni: mi a múltja-jelene-jövője, hogyan készül, hogyan fogyasszuk, hogy valóban egészségünkre váljék!

Nézzük először a múltbéli szokásokat! Milyen alkalmakkor fogyasztottak pálinkát hajdanán? A Kárpát-medencében a legtöbb fizikai munkát pálinkás "starttal" indították. A napszámhoz is szervesen hozzátartozott a pálinka-juss. Innen származik a "pálinkás jó reggelt" köszöntés. Aratás idején pedig aratópálinkát fogyasztottak, ami hozzátartozott a kemény fizikai megerőltetést kívánó munka megkönnyítéséhez.

Régen, főként vidéken, a megkötött üzletet azzal pecsételték meg, hogy áldomást ittak rá. Úgy is mondhatnánk, a "gentleman's agreement" lezárásaként is fogyasztották. Nincs olyan "tisztes" disznóvágás, ahol a böllér mielőtt belefogott a munkába, ne melegítene be egy - külön e célra készített, igen erős, 50 fok feletti - kupicával. Aztán persze a toros ételek megalapozásához és az emésztését könnyítendő itták/isszák: "no, akkor csapassuk a zsírt" felkiáltással. Valószínűleg innen ered, hogy elsősorban a szilvából főzött nedűt gyomorrontások kezelésére is használták.

Ami a munkavégzés, betegség során jól bevált, azt persze ünnepek alkalmával is szívesen fogyasztjuk. Örömpálinkának nevezik, mikor az apa vagy a nagyapa egy üveg vagy demizson pálinkát lepecsétel azzal, hogy a gyermek 18. születésnapján vagy esküvőjén bontják majd fel és fogyasztják el.

Más ünnepélyes egyházi alkalmak sem maradtak "papramorgó" nélkül: a Boldogasszony pálinkát az anya egészségére itták a gyermek keresztelőjén. Az áldomás italt persze előtte felszentelték. Esküvők alkalmával került elő a menyegző pálinka, amelyet - főleg a fehérnép számára - gyümölccsel vagy mézzel külön megédesítettek.

A legnagyobb mennyiségben fogyasztott pálinka minden bizonnyal az avató pálinka volt, amelyet legényavatáskor fogyasztottak. Itt aztán ki-ki példát mutathatott férfiasságából az ifjúnak, aki pedig nyilván méltó akart lenni "sokat tapasztalt" falubélijeihez.

Legközelebb a pálinka készítésének történetébe, a főzés kulisszatitkaiba avatjuk be az érdeklődőket, addig is: öntsünk tiszta pálinkát a pohárba!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.