Ökoházaké a jövő - Így élünk majd 100 év múlva?

spórolás ház napelem rezsi költségcsökkenés otthon ökoház jövő energiafelhasználás természetes alapanyag
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Nagyszüleink még tudták, miért jó a vályogtégla és a nádfedél: sok esetben nemcsak olcsóbb, de könnyebben fenntartható otthonokat építettek. Az energia- és környezettudatos házakra manapság, mikor a környezetszennyezés, a pénzügyi válság és a közműdíjak egyre magasabbra hágnak, ismét igény van.

Tedd még otthonasabbá lakásod! Tuti tippek itt!



Házikó egymillióból

A természet energiáit kihasználó lakóházak, azaz ökoházak felépítése nem is kerül olyan sokba, mint gondolnánk, ráadásul az esetleges plusz ráfordítást az évek alatt bőven megspóroljuk a sárga csekkeken. Így gondolta ezt Simon Dale is, aki Walesben építette fel egy domboldalba saját tervezésű kuckóját alig több mint 1 millió forintnak megfelelő összegből. Mivel pénzük nem volt sem jelzálogra, sem lakbérre, a kétgyermekes apa barátai segítségével saját kezűleg, csupán láncfűrész, kalapács és véső használatával kevesebb mint fél év alatt felépítette a házukat. Az építkezés során csak természetes anyagokat használtak, és a domboldalban rejlő lehetőségeket is kihasználták. A köveken és a földön kívül erős fatörzseket, ágakat az önmagát tartó tetőhöz, szalmát a falak, a padló és a tető szigeteléséhez használtak, a tetőt pedig földdel és fűvel borították. Mivel a Dale családnak nagyösszegű rezsire továbbra sincs pénze, vizet a közeli forrásból nyernek, áramot pedig a napfénytetőből. A melegről speciális fakályha gondoskodik, a hűtőszekrényük léghűtéses, de a tetőről lecsorgó esővizet is felfogják, a falakon pedig légáteresztő mészvakolat található.

www.simondale.net
www.simondale.net

Mennyit spórolhatunk egy ökoházzal?

Simon Dale példáját sem olyan nehéz követni, de hagyományos kinézetű ökoházak is elérhetők - igaz, sokkal drágábbak, mintha magunk építettük volna őket. Egy Budakeszin épült kis ökoház viszont nem került többe, mint egy átlagos családi ház. Az épület annyira jól sikerült, hogy készítői 2010-ben még az Év Háza díjat is elnyerték. A kis alapterületű háznál az építészpáros nemcsak a természetes anyagokra, hanem az alacsony energiafelhasználásra is figyelmet fordított. Az ivóvíz ugyan vezetékes, de az áram nagy részét napelemek biztosítják, így a villanyszámlájuk máris kisebb. Szennyvíz- vagy vezetékes gázdíjat pedig egyáltalán nem fizetnek, hiszen a házi szennyvíztisztítást baktériumok segítségével, a fűtést pelletkazánnal oldják meg, melyhez olcsón lehet kapni a speciális fűtőanyagot. Az olcsóbb, bontott téglából épült falak szigetelését drága habok helyett összedarált újságpapírokból nyert harminc centis cellulózréteggel oldották meg, a nyári meleg kinntartását pedig légkondi helyett maga a ház oldja meg vastag falaival, hosszan kinyúló ereszével, jó tájolással és a közeli fák segítségével. Így a most 30 négyzetméteres, később bővíthető ház a szokásos magyar F energiatakarékossági kategóriával ellentétben A besorolású. A megépítésére fordított esetleges plusz költségek - például a drágább, háromrétegű ablakok - pedig havonta térülnek meg a jóval alacsonyabb rezsiszámlákon.

Lessük el a trükköket!

A magyar átlagember viszont mégsem teheti meg azt, hogy a kevesebb fenntartási költségű, környezettudatos házat válassza, hiszen nemcsak kevés van belőlük az országban, de olykor drágábbak is a hagyományos épületeknél. Már meglévő házát viszont némi spórolással bárki átalakíthatja öko- és passzívházakban alkalmazott módszerekkel, hogy így kevésbé függjön a horribilis összegeket kérő szolgáltatóktól.

Sörkollektor

Az egyik legolcsóbban, saját kezűleg megépíthető sörkollektor nemcsak nagyobb dobozos sörivást engedélyez a ház urának, de napkollektornak sem utolsó. A ház vagy a tető déli részére szerelt kollektor meleg levegőt állít elő, mellyel a lakást fűthetjük. A szerkezet hatékonysága függ a napsütéses órák számától, de jelentősen csökkenthetjük vele a gázszámlánkat, házilag is elkészíthető, és hatvanezer forint ráfordításával már két négyzetméteres sörkollektorunk lehet.

Talajhőcserélő

Drágább, de hatékonyabb megoldás a talajhőcserélő rendszer, melyet leggyakrabban passzívházaknál alkalmaznak. A ház körül két méterrel a föld alá ásott csöveken keresztülfújt levegő télen fűti, nyáron hűti a lakást, így nemcsak a gázszámlánk, de a nyári villanyszámlánk is jóval kisebb lehet - igaz, ez egyszeri hét-nyolcszázezer forintos kiadást jelent.

Thinkstock
Thinkstock

Faelgázosító kazán

Fával, szénnel vagy brikettel általában sokkal olcsóbb fűteni, mint vezetékes gázzal. További spórolást az igazán hatékony kazánok tesznek lehetővé, ilyen a faelgázosítással működő készülék is. Bár az ára is magas, hiszen egy középkategóriás darab 800.000-1.000.000 forintba is kerülhet, de cserébe rengeteg fűtőanyagot megspórolhatunk vele. A hagyományos kazánoknál az égési feltételek közel sem optimálisak, így rengeteg éghető anyag megy veszendőbe. A faelgázosító kazán viszont 85 százalékos hatékonysággal égeti el a fát, így jóval kevesebb kell belőle.

Hővisszanyerő szellőztetés

Az alaposan leszigetelt házakban, ahol modern nyílászárók és vastag falak tarták bent télen a meleg, nyáron a hűvös levegőt, sokszor alakul ki párás, rossz levegő a szellőztetés hiánya miatt. Főleg passzívházakban alkalmazzák a hővisszanyerő szellőztetési módszert, melynek több mint 90 százalékos hővisszanyerő hatásfoka minimálisra szorítja a hőveszteséget, miközben tiszta levegőt biztosít a lakásban. Négy-ötszázezer forintból egyenletes hőmérsékletű, tiszta levegőt kapunk, s persze jóval alacsonyabb fűtési költségeket.

Láttad már? Benne vagyunk a tévében!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.