hőmérséklet öltözködés megfázás tél gyerek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Tapasztalt anyukák szinte azonnal rávágják a választ: rétegesen. Az első gyermeknél viszont akár hatszor is visszafordulhatunk lecserélni a melegnek hitt kabátot, annyira bizonytalanok vagyunk - pedig a túlöltöztetéssel is árthatunk.

Csak meg ne fázzon a pici!

Az érzékeny, pár hónapos, stabil 22-24 fokban tartott kisbabát az első alkalommal legtöbben félve viszik a hideg téli levegőre: vajon nem fog megfázni, vajon elég meleg a sapka, vagy egy másik anorák kellett volna? Pedig a picik épp olyan könnyen elviselik a nagy hideget - feltéve, ha fokozatosan vannak hozzászoktatva -, mint a nagy meleget. Ha nem süvít az északi szél, akkor megfelelően melegen felöltöztetve nyugodtan elindulhattok sétálni a mínusz öt fokban is: eleinte csak negyed órát töltsetek a szabad levegőn, majd minden alkalommal pár perccel növelheted az időtartamot. Túlöltöztetni viszont még ilyen hidegben sem szabad a picit, mert bár mi felnőttek örömmel bújunk bele a bundás ruhadarabokba, addig a mozdulni sem bíró hóembernek öltöztetett baba pont attól betegedhet meg, ha kiizzad a hat réteg ruha alatt: elég egy réteggel több ruha rá, mint amennyi rajtad van. A még beszélni nem tudó gyereknél még így is rendszeresen ellenőrizned kell, nem melegedett-e ki: ha a nyakán vagy a tarkóján megérintve melegnek érzed, biztos, hogy nem fázik, a hátán átnedvesedett ruha vagy a csapzott haj viszont már az izzadást, tehát a túlöltöztetést jelzi, ekkor egy külső réteget érdemes átmenetileg lehámozni róla.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

A kulcs a rétegezés

Az általános, már említett szabály, hogy a gyerekre pont egy réteggel több ruhát adjunk, mint mennyit magunk is viselünk, egy-másfél éves korig tökéletesen megfelel. Azt azonban szintén számításba kell venned, hogy minden gyerek másféle hidegtűrő képességgel születik, ami ráadásul eltérhet a tiédtől: vannak porontyok, akik a nyári negyven fokot bírják gondtalanul, télen viszont három pulóverben is fáznak, de akadnak északi típusú babák, akik télen egy vastagabb kabát alatt is izzadnak, míg nyáron csak pihegnek a hőségben. Egy idő után aztán minden anyuka kitapasztalja, az ő gyermeke melyik kategóriába tartozik, és ehhez mérten öltözteti. A rétegekről viszont egyik típusnál sem szabad elfeledkezni: egy gyapjúval bélelt, négy centi vastag anorák helyett jobban jársz azzal, ha a body és a póló fölé pulóvert adsz, arra egy közepes, könnyen kinyitható anorákot, és erre esetleg egy takarót, így egy fűtött helyiségbe térve könnyebben levetkőztetheted a picit, és nem melegszik túl.

Trükkök, ha nem akar felöltözni

A gyerkőc igényeihez azonban csak egy bizonyos pontig érdemes alkalmazkodni: nagyobbacskák már gyakran nyafognak a vastag sapkától, kesztyűtől, esetleg a sálat nem hajlandók felvenni. Ilyenkor kerülnek elő az anyai trükkök - sál helyett garbó vagy kis kendő, kesztyűben végződő anorák, illetve kapucni -, no meg a rábeszélés: meg kell értetni a picivel, hogy ha ki akar menni a hidegbe játszani, annak bizony ára van: megfelelően fel kell öltözni. Fokozottan igaz ez akkor, ha órákat töltötök a hóban vagy a nagy hidegben: a vízálló bundás csizma, a vízhatlan kesztyű, sapka és az anorák nem lehet vita tárgya.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Kimehet, ha meg van fázva?

Ez az a kérdés, melyben még a gyermekorvosok sem értenek egyet. Lázas beteget természetesen nem szabad kivinni, de a kicsit náthás vagy köhögő, hógolyózásért könyörgő csemete esetében már az anyukára van bízva, kiengedi-e egy fél órára a szabadba a gyereket. Az orvosok egyik fele ugyanis a ridegtartásban és a friss levegő gyógyító hatásában hisz, a másik párt viszont meg van róla győződve, hogy a gyerekek akkor gyógyulnak meg a leghamarabb, ha szobahőmérsékleten pihennek, és nem kell a hideghez alkalmazkodva energiát pazarolniuk. A kérdés eldöntésében ismét csak a tapasztalat segít: előbb-utóbb kiderül, hogy a te gyermekednek jót tesz-e, ha kicsit megfázva is kiengeded, vagy belázasodik tőle.

Kövesd a Life.hu-t a Facebookon is, hogy ne maradj le semmiről!
További stílustippekért pedig ajánljuk a StílusZsaru oldalt!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.