Megéri 2 évig szenvedni egy hét nyaralásért?

spórolás pénzügyek hitelfelvétel nyaralás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Kitört az igazi nyár, gyorsan megdőlt néhány melegrekord és nyilván gőzerővel gondolkozunk az aktuális nyaralásunkon. A nyaralás az élet napos oldala. Ahhoz, hogy az is maradhasson, sajnos elkerülhetetlen, hogy a pénzügyi vonatkozásait tudatosan kezeljük. Legyünk óvatosak és ne engedjünk a csábításnak: hitelből nyaralni indulni csak rendkívül ritkán éri meg...

Sokan közülünk, "mert megérdemlik", mindegy, milyen áron, de egy kiadós nyaralást akarnak. Ha nem áll rendelkezésre megtakarított pénz a nyaralás finanszírozására, akkor jön a személyi hitel, a hitelkártya vagy a folyószámlahitel. Ezen hitelek kamatterhe 20% és 35% között mozog. Igen vaskos ár ez akkor, amikor a bankbetéteken elérhető kamat 4,5% körül mozog.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Ha utólag tudunk fizetni, előre miért nem sikerül?

Sok tanulmány kimutatta már, hogy az átlag magyart elsősorban nem a hitel kamata érdekli, hanem az, hogy mekkora törlesztőrészletet kell fizetnie. 200 ezer Ft hitelre 30%-os kamat mellett a törlesztőrészletünk 19.500 Ft lesz egy éven keresztül. Ránézünk és azt gondoljuk, hogy ennyit csak ki tudunk valahogy fizetni... Ekkor azonban valahogy soha nem merül fel bennünk a kérdés: ha 19.500 Ft-ot ki tudunk fizetni hiteltörlesztésre, akkor a korábbi hónapokban ugyanekkora pénz megtakarításából miért nem spóroltuk össze a nyaraláshoz szükséges pénzt? És a megtakarítási időszak csak 10 hónap lett volna a 12 hónapnyi hiteltörlesztéssel szemben. A nyaralást mindenképpen mi fogjuk kifizetni. A hitel csak annyit jelent, hogy elérhetem azt most, amihez egyébként 10 hónapot gyűjtögetnem kellett volna.

Megéri 2 évig szenvedni egy hét nyaralásért?

Jellemzően a hitelből történő nyaralás a legfájdalmasabb azoknak lesz, akik csak áltatják magukat, hogy eddig ugyan nem tudtak félretenni, de a szenzációs nyaraláson annyira feltöltődnek, hogy a hitel visszafizetésre félre tudnak tenni. Általában jön az első, majd a második sikertelen hónap a hiteltörlesztésben, mert valahogy mégsem sikerül kiköhögni azt a nyavalyás 19.500 Ft-ot. A legrosszabb eset, ha ilyenkor egy még drágább hitelből próbáljuk teljesíteni az eredeti kötelezettségünket. Ennél egy kicsit kedvezőbb, ha jelezzük a banknak, hogy ez így nem fog menni, hosszabbítsuk meg a futamidőt és inkább 24 hónap alatt fizetnénk vissza a hitelt. Ekkor a törlesztésünk - ha a bank van olyan kedves és nem emeli meg egyúttal a kamatot - 19.500 Ft-ról 11.200 Ft-ra csökken. Igen ám, de ekkor már közel 270 ezer Ft-ot fogunk visszafizetni és két éven keresztül dolgozunk egy nyaralás utólagos kifizetéséért. Azaz 2013-as nyaralásunk árát sikerül 2015 nyarára kiegyenlíteni, ami egyet jelent azzal, hogy sem 2014-ben, sem 2015-ben nem lesz félretett pénzünk a nyaralásra...

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Mik a tanulságok?

Sokkal nyugodtabb lesz az életünk, ha előre próbáljuk meg a nyaraláshoz szükséges pénzt összegyűjteni. Így annyit fogunk fizetni a nyaralásért, amennyibe kerül és nem terhel minket a jelentős kamatkiadás hosszú időn keresztül. Ha nem sikerült összegyűjtened álmaid nyaralására a pénzt, akkor hiába "érdemled meg" a horvát tengerpartot, elégedj meg egy belföldi pihenéssel.

Érdemes tisztában lenni pénzügyi képességeinkkel. A hitel felvételét kizárólag azoknak javasolhatjuk, aki már hosszú időn keresztül bizonyították, hogy képesek havonta X forintot félretenni a fizetésükből. Pontosan fel tudják mérni, hogy mit fog jelenteni az életükben a hiteltörlesztési időszak, az, hogy a fizetésükből egy nem jelentékeny részről le kell mondaniuk.

Soha ne felejtsd el: mindent te fogsz kifizetni, a hitel nem ajándék!

http://www.bankmonitor.hu/registration.htm?iframe=true
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.