Trogir utazás szórakozás Horvátország program szabadidő
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha a leghangulatosabb dalmát várost keressük, nehéz választani, hiszen Split, Sibenik, Zadar és más számos másik tengerparti város is esélyes a címre, és Dubrovnikról, valamint a szigetek csodás településeiről akkor még nem is beszéltünk. Trogir azonban olyan hangulattal és történelmi levegővel büszkélkedhet, hogy minden vetélytársán túltesz - talán csak Dubrovnik kedveltebb és hangulatosabb nála.

Először az illírek szerettek bele a környékbe, majd a siracusai görögök alapítottak itt várost Tragurion néven. Később a rómaiak, a bizánciak, majd a népvándorlás korában erre járó avarok és szlávok, sőt, Nagy Károly frankjai is itt hagyták a kézjegyüket, míg végül a 10. században Trau néven előbb a horvát állam, majd 1105-ben a magyar királyság része lett a város, hogy aztán a velenceiek és a bizánciak váltogassák egymást csatáról csatára a "tulajdonosi" pozícióban. IV. Béla királyunk ide menekült az üldöző tatárok elől. Az élet később sem vált nyugalmasabbá errefelé: a török elleni folyamatos harcot Napóleon francia uralma, majd a Habsburgok uralkodása követte. A 20. században először a Szerb-Horvát-Szlovén királysághoz, majd Jugoszláviához, a II. világháború idején pedig néhány évig Olaszországhoz is tartozott a város. Ezután megint Jugoszlávia következett, 1990-ben pedig egy népszavazás nyomán a független Horvátország része lett.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

Dubrovnik

Évszázadok emlékei

A történelmi hányattatások azonban ma már nem látszanak Trogiron. Ellenkezőleg: a Világörökség listájára is felkerült középkori óvárosban a legnagyobb zajt az idelátogató turisták okozzák. Bármennyire is népszerű turistacélpont azonban a városka, aki ide belép, pár órányi szabadságot vehet ki a 21. századból, még akkor is, ha a legközelebbi kávézóban nagyon is mai gépekkel készül a fagyi a jegeskávéjához. Persze, ha már erre jársz, ne csak üldögélj a főtéren, hanem járd körbe a látnivalókat, amelyekből akár egy teljes napra találsz elegendőt. A 13. és 15. század között felépült városfalak védelmi rendszerének sarokpontja a Kamerlengo citadella, az óváros délnyugati részén, közvetlenül a tengerparton. Aligha lehetne letagadni, hogy velencei mesterek építették. A valamivel délebbre található Szent Márk torony és a citadella között viszont a franciák hagyták ott a nyomaikat egy klasszicista stílusú gloriett formájában.

A Life.hu extra tippje: Szállás Trogirban!


A középkori városmag legfontosabb látnivalója a főtéren álló Szent Lőrinc-székesegyház, amely szintén a 13. és 15. század között épült. Világhírű főkapuja 1240-ben készült, Radovan mester alkotása. A Boldog Ivan Ursini kápolna viszont már a 15. században épült, Dalmácia legszebb reneszánsz építménye.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

A székesegyház előtti téren álló loggia is az itáliai reneszánsz korszakát idézni, ahogy a kis Szent Sebestyén-templom is ebbe a stílusban épült, a közeli városházával együtt. Ha azonban a legrégebbi templomra vagy kíváncsi, sétálj el a főutca végéig, a Szent Borbála-templomhoz, amelynek legrégebbi kápolnája a 9. századra keltezhető. A régi nemesség emlékei a csodás paloták: a katedrálissal szemben található Cipiko-palota, a Berislavic-, a Lucic- és a Statileo-paloták, amelyeket meglátogatva képet kaphatsz arról, milyen gazdag is volt errefelé az élet a középkorban.

A Life.hu tippje:

A városka hangulata éjszaka is feledhetetlen - érdemes ilyenkor is végigjárni az óváros szűk utcácskáit.

Irány a tenger!

Ha pedig elég a régi idők emlékeiből, egyszerűen sétálj ki a kikötőbe. A 2002-ben felújított tengerparti rész kedvelt kikötője a vitorlás és motoros hajók tulajdonosainak, a tengerparti sétány pedig kiválóan alkalmas az ebéd elfogyasztására, fagyizásra, kávézásra vagy céltalan lődörgésre. Ha pedig inkább megmártóznál a tengerben, kelj át az óváros és a Ciovo-sziget közötti hídon - a szigeten, illetve a város környékén több helyen is találsz homokos és kavicsos partszakaszokat, kristálytiszta vizű strandokat. A búvárok is előszeretettel ereszkednek itt a víz alá, de az erre kijelölt helyeken akár a jet-skizést is kipróbálhatod.

Forrás: Thinkstock
Forrás: Thinkstock

A Life.hu tippje:

A Ciovo-szigeten rengeteg apartman közül válogathatsz, amelyek jó része az utóbbi évtizedben épült. Ha pedig éjszaka is a belvárosi nyüzsgésre vágysz, a patinás óvárosi szállodákban foglalhatsz szobát.

Forrás: [origo]
Forrás: [origo]
Kövesd a Life.hu-t a Facebookon is!





IRÁNY A FACEBOOK ÉS A LIFE.HU OLDAL!




Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.