könyvborító kreatív tipp iskolakezdés füzet dekoráció dizájn
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Már csak pár nap az iskolakezdés, így lassan ideje bepakolni az iskolatáskába, és bekötni a szép új tankönyveket - na de mibe? Ehhez a nagy munkához adunk néhány ötletet. És ne felejtsük el, ha szépek a borítók, a gyerek - főleg, ha kislány - nagyon büszkén fog velük iskolába járni!

A hagyományos papíros módszer

Az egyik legegyszerűbb módszer, ha veszel jó pár ív szép csomagolópapírt - együtt is kiválaszthatjátok -, egy nagy adag celluxot, fogsz egy ollót, vonalzót, és a gyerkőc segédletével ebbe kötöd a könyveket. A módszer hátránya, hogy ha nincs jó kézügyességed, akkor nem is olyan könnyű mindezt szépen kivitelezni úgy, hogy a könyvet később ki is lehessen nyitni. Az első pár kísérlet után viszont hamar rutint lehet szerezni, és az évek elteltével már majdhogynem automatikusan szabod-ragasztod a papírokat.

Thinkstock
Thinkstock

Öntapadós fólia kisiskolásoknak

Akadnak azonban olyan könyvek, munkafüzetek, melyeknél cselesen a fedőlap és a hátlap belsejére is hasznos információkat csempésztek. Ráadásul néhány iskolában külön kérik, hogy a könyvek borítása átlátszó legyen, hogy a kisiskolások hamarabb megismerjék, melyik melyik. Ezeknél csak az átlátszó műanyag borítás segít, amit általában öntapadós csíkkal is elláttak a könnyebb felhelyezés érdekében. Aki még soha nem bonyolódott bele ezeknek a ragasztóknak a csapdájába, el sem tudja képzelni, micsoda bosszúság tíz-húsz könyvet pontos illesztésekkel összehozni - ha pedig elrontottad, már nincs túl sok választásod, mert a rosszabb fajta öntapadós csíkok a könyv borítóját is magukkal viszik eltávolításuk után, vagy extrém buborékokat produkálnak.

A Life.hu tippje:

Ha egynél több gyermeked van, vagy csak eleged van az egész könyvbekötősdiből, csapjatok néhány barátnőddel közösen - ügyes kezűek előnyben! - egy délutánt, ahol kellő megerősítés után együtt túlestek a dolgon. A gyerekek közben segíthetnek matricázni, vagy csak játszanak, ti pedig egyrészt összekötöttétek a kellemest a hasznossal, a jól végzett munkát pedig együtt megünnepelhetitek.

Így díszítheted

Az első és legfontosabb díszítőelem a vinyetta, melyre majd párás szemmel róhatjuk oda a csemete nevét és osztályát. Ezt is válasszátok ki együtt, s ha már a papírboltban vagytok, néhány matricát is leemelhettek a polcról, melyekkel a a bekötött könyveket díszíthetitek. Ez utóbbi akár a könyvek rendszerezésében is segíthet: tantárgyanként vagy más csoportosításban ugyanolyan matricákkal jelölhetitek meg a könyveket, melyeket így már könnyebb előhalászni a táskából. Különböző, mókás könyvjelzőket is beszerezhettek, amivel tovább könnyítitek a könyvek használatát.

Thinkstock
Thinkstock

Borító saját kezűleg

Ha kreatív gyermeked van, és te sem sajnálod az időt az egyedi alkotásokra, akkor saját készítésű könyv- és füzetborítókat is készíthettek. Maradék tapétaanyagok, régi naptárak, fotók, karton- és merített papírok, kedvelt képregények, térképek vagy akár ruhaanyagok felhasználásával minden könyv egyedi és utánozhatatlan kinézetet kaphat. Régi farmer anyagából is készülhet borító, de zsírkréta, nyomda vagy festék segítségével a gyerkőc is megálmodhat egy-egy színes képet, amit felhasználhattok. Ha jó erős ragasztót és nejlonborítót is be tudtok szerezni, akár szárított virágokat, leveleket, kisebb lapos kavicsokat is bevethettek - csak a fantáziátok, no meg persze a hasznosíthatóság szab határt. Nem olcsó, de mutatós dekorcsíkokkal is menő borítókat lehet készíteni. Fontos azonban, hogy mielőtt nekivágtok, érdeklődj a tanítónéninél, hogy a ti osztályotoknak nem kötelező-e átlátszó nejlonborítást használni - nehogy kárba vesszen a sok kreatív alkotás.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.