Mi a jó válasz a télre? Mozogj továbbra is!

izomzat tornaterem leállás sztárszerző Kropkó Péter spinning futás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Kezd igazán hideg lenni, és a tél beálltával sokan megfelelő ruházat, illetve ismeret hiányában beszüntetik a szabadtéri sportot. Rosszabb esetben tavaszig egyáltalán nem mozognak, jobb esetben a fitnesztermek mélyén spinningelnek - szobakerékpároznak -, illetve a futópadokon gyűjtik a kilométereket.

Mielőtt az előbbi mellett döntenél, vagyis teljesen leállnál a mozgással télre, fontold meg a hátrányhegyek miatt! A rendszertelen életmód komoly megterhelésnek teszi ki a szervezetet, mert a változás - lehet akár jó irányú, akár rossz irányú a fejlődés - stresszhelyzetet jelent, ami kockázatokkal jár.

A teremben történő edzésnek előnye és hátránya is van Forrás: Thinkstock

A leállás veszélyei:

A jojóeffektus és következményei: hízásnál ingerlékenység, fáradékonyság, magasabb vérnyomás, a vércukor- és koleszterinszint megugrása; fogyásnál a koncentráció csökkenése. 

Az izomzat elsorvadása, majd tavasszal a fejlesztése és újbóli felépítése is sok energiát, és sok-sok hetet igényel.

A csontváz, a szalagok és az ízületek pedig egyáltalán nem tudnak alkalmazkodni a fél évnél rövidebb idejű változáshoz, és sérülékennyé válnak.

A teremben történő edzés sokkal kevésbé káros a szervezetre, sőt, vannak helyzetek, amikor kifejezetten előnyös lehet. Szmogban például, ami egy évben többször tíz napon át nehezíti a nagyvárosokban lakók életét, vagy hideg szélben, esőben, extrém hidegben nemcsak az idősebbeknek, szívbetegeknek kell óvatosan terhelni a szervezetüket, hanem mindenkinek, így a sportolóknak is.

A téli teremedzés előnyei:

Nem kell hozzászokni a hideghez, nem kell védekezni a megfázás ellen. 

A rehidráció - vagyis a megfelelő folyadékbevitel - is könnyebb teremben, mint szabadban. 

A ritmusfutás felmérését, versenysebességünk meghatározását, vagy hogy milyen sebességgel meddig tudunk futni – ha nincs GPS karóránk, vagy „okosabb” telefonunk -, ugyancsak könnyebb a szalagon meghatározni. 

A helyes mozgás kialakításához egyszerűbb képzett szaktanácsadót találnunk, mint kint a szabadban az útszélen.

Mégis essen szó a hátrányokról is a számtalan előny mellett. A futószalagon való futás természetellenesen sima, túl kemény, illetve - különösen rossz ritmusú - rugalmas felületen történik, a változatlan terhelés pedig változatlan, állandó pontokon terheli az ízületeket, és főleg a gerincoszlopot. Ez fájdalom és sérülés kialakulásához vezethet, gerincsérüléssel bajlódónak nem is javasolt. Ezért tegyünk néhány apró változtatást, mert már azzal is alaposan megváltoztatjuk a terhelés pontjait.

Ne feledd: szalagon futásnál érdemes rendszeresen váltogatni a lejtő dőlésszögét, még ha kismértékben is. Sokan 0%-os, azaz sík futófelületen futnak a kinti felkészüléshez, ami nem elégséges, hiszen a természetes futásnál létrejövő légellenállást eleve 2%-os emelkedővel tudjuk modellezni. És ezért van az, hogy túl sok benti síkfutás után - ha nem utánoztuk a valós viszonyokat - nem megy a kinti síkfutás, mert mást gyakoroltunk, mint a valóság.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.