A fájdalom legmagasabb dimenziója – amikor a gyermekedet veszíted el örökre

Forrás: Thinkstock -
halál gyász szülő család gyermek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Talán nincs fájdalmasabb, mint elveszíteni egy gyereket, akár magzatkorában, vagy később, valamilyen baleset következtében történik meg a tragédia. Hogy lehet a nem mindennapi krízisen túljutni, meg tudnak-e birkózni ezzel a szülők, másképp gyászol-e a nő és a férfi? 

Hogyan lehet az élet egyik legnagyobb tragédiáját, gyermekünk halálát feldolgozni, mit és hogyan kell tenni ahhoz, hogy ne pusztuljon bele az ember a fájdalomba és ne menjen tönkre körülötte minden.

Marika, 42 éves

Amikor a fiam meghalt, az tartotta bennem a lelket, hogy azt hallottam, hogy az első év a legnehezebb aztán kicsit könnyebb lesz. Nos, az én fiam 15 hónapja halt meg, és én továbbra is rettenetesen szenvedek. Igaz valahogy másképp, de borzalmas a hiánya. Van még egy gyerekem, egy lányom, férjem is van, de mindig az jut eszembe, hogy már csonka a családom. Sokszor eszembe jut, hogy mindenki meghal egyszer, de ez sovány vigasz. Küzdök minden nap az emlékével, a hiányával, és a rengeteg ha-val, amivel a tragédiát el lehetett volna kerülni. Tudom, hogy semmi értelme, bele kellene nyugodni, ez egy olyan csapás, amin nem tudok változtatni, tehát el kellene fogadni. De nem sikerül. A lelki harcom tovább folytatódik.

A legmegrázóbb halál a gyermekhalál?

Bár külföldön komoly szakirodalma van a gyász speciális területének, az úgynevezett perinatális veszteségeknek, nálunk még mindig gyerekcipőben jár ez a terület. A perinatális halál során a gyermek tudatos vállalásával elinduló lelki folyamatok drasztikusan megszakadnak és ez súlyosan traumatizálja a szülőket, gyakran patológiás gyászmunkát indítva el. Ennek ellenére hazánkban a gyermekvárással összefüggő veszteségek lelki következményeivel, a szülők segítésével csak a ’90-es évek közepétől foglalkozunk.

Forrás: Thinkstock

Aki 9 hónapon át (az elhalálozás okán lehet, hogy kevesebbet) a szíve alatt hordott egy magzatot, elképesztő módon megszenvedi az újszülött elvesztését. Maga a tény is elég, hogy várandós, s máris elkezdi megszeretni a majdan megszülető kisbabát. Ha időközben fizikai kontaktust is átélt vele kapcsolatban (ha rúgott a kicsi, ha látta az orvosnál a monitoron az alakját és hallotta a szívét), akkor ez még inkább megerősíti, hogy egy létező, egy valós embert veszített el, hiába volt csak pár napos, amikor bekövetkezett a tragédia. Ugyanakkor minden fájdalom ellenére nem összehasonlítható a veszteségélmény egy pár naposan és egy több évesen elment gyermek esetén. Minél több időt tölt el a család a gyermekkel, a veszteség is exponenciálisan növekszik.” – mondja Deáki Tímea párterapeuta, aki tapasztalta: bár a nőknek jól esne, ha ugyanolyan intenzíven reagálna párjuk a veszteségre, az nyilvánvaló, hogy egy még nem is látszódó várandósságnál kevésbé tud a férfi részt venni a gyászban, mint egy ultrahanggal jól látható, vagy betegen, esetleg halva született utód láttán.

A baba halála a kapcsolat végét is magában hordozza

Singer Magdolna metálhigiénés szakember, gyásztanácsadó szerint egyes esetekben a baba halála a kapcsolat végét is magában hordozza, másokat pedig összekovácsol. Ilyen megrázó esemény vízválasztóként tud működni, és a kapcsolatnak azt a felét erősíti, amelyik dominál, akár a nyereség, akár a kudarc oldalán. “Fontos megemlíteni, hogy a férfiak egyfajta csapdahelyzetbe kerülnek ilyenkor. Ugyanis nemcsak a nő, de a társadalom is azt várja el tőlük, hogy széles vállú, erős emberként védelmet nyújtsanak a kibírhatatlan fájdalom ellen asszonyuknak. Így aztán rendíthetetlennek tűnnek, még ha belül folyik is a könnyük. Tehát míg a nők egyfelől elvárják a párjuktól az erős támaszt, mégsem díjazzák, hanem értetlenül állnak azelőtt, hogy miért nem szenvednek láthatóan úgy, mint ők. Kicsit elvárnák, hogy ugyanúgy zokogjanak, hogy ne találják a helyüket, hogy körülöttük is kicsit megálljon az élet. De a férfiak máshogyan gyászolnak, mint a nők, elrejtik az érzelmeiket, sokszor még önmaguk elől is” – magyarázza a gyásztanácsadó.

Forrás: Thinkstock

A megoldás kulcsa

Ha alapvetően őszinte és nyílt a kommunikáció nő és férfi között, egymásba kapaszkodva, közösen az esetek zömében túlélik a tragédiát. Sokan jutnak el oda, hogy a sokk után megtalálják az értelmét annak, ami velük történt. Ez már félsiker a gyászfeldolgozásban, aminek során óriási fejlődésen mehetnek keresztül lelkileg.

A traumák hozadéka

A gyász feldolgozása kihat a későbbi életre, a már meglévő gyerekekhez való viszonyra, a házastárshoz való kapcsolatra, a következő várandósságra, a szülés folyamatára, sok egyébre. A társadalom azonban elzárkózik a problémától, azt közvetíti, hogy minél előbb lépj tovább, majd jön a következő! De ez nem ilyen egyszerű. Sajnos sokszor még a családtól és a rokonoktól sem kapják meg az odafigyelést, a türelmet, hogy addig gyászoljanak, amíg képesek eljutni az elfogadásig.

Hogyan lehet feldolgozni egy ilyen tragikus halálesetet?

A gyásznak nincs meghatározott ideje és meghatározott fázisa, mivel minden ember más, minden kapcsolat más, máshogy gondolkozunk és értékelünk, a számunkra fontos érzelmi veszteségekre is különbözőképpen reagálunk. „Nem mindegy, hogy lett-e újabb gyermek vagy sem. Ha nem, az sem mindegy, hogy ennek fizikai vagy lelki oka van inkább, esetleg a kettő együtt. Mindenkinek nagyon nehéz a feldolgozás, de ez is teljesen egyéni. Függ a környezettől, az elengedési képességtől, a kapcsolat erősségétől és a kitűzött céltól. Azon szülők esetében, akik már átéltek ilyen traumát, az aggódás, a félelem az átlagosnál garantáltan erősebb lesz. Ott a félelem, hogy nem jön össze egy újabb baba. A félelem, ha megfogant, nehogy elmenjen. A félelem, hogy miután megszületett nehogy történjen vele valami végzetes. Nem lehet kitörölni a kicsi emlékét, nem is kell. De arra figyelni kell, hogy a jelenben és a jövőben gondolkodjon a veszteséggel élő pár. Aki ugyanis csak a múltban él, nem veszi észre a mellette elsuhanó valódi életet, s így a jövőt sem látja meg. Itt is igaz, hogy elhúzódó lelki problémák esetén, ami már negatív hatással van az új gyermekre vagy a kapcsolatra, szakember segítségét célszerű kérni.” – mondja Deáki Tímea szakértőnk.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.