Nyugi! Nem vagy rossz anya, csak szorongsz a szülés után

Forrás: Thinkstock -
családbővítés depresszió anyaság baba tervezés családalapítás feszültség szorongás szülés anya Libero2015 újszülött
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A felmérések szerint a szülést követő szorongás és depresszió kialakulásában a hormonális változások, valamint az új élethelyzet okozta stressz játszanak igazán nagy szerepet. Amikor is az újdonsült anyuka úgy érzi, tehetetlen, túlságosan leterhelt, képtelen egyedül megbirkózni a napi feladatokkal,és közben állandó bűntudata van, hogy rossz anya...

Nincs két egyforma édesanya, sem pedig női test, így a tünetek, azok intenzitása és az időtartama is eltérő lehet. De ha valaki mély szomorúságot, álmatlanságot, étvágytalanságot, ingerlékenységet érzékel, sokszor pedig irracionális viselkedést tapasztal önmagán, és mindezek mellett még a környezete olvasatában is furcsa döntéseket hoz, akkor tényleg baj van.

Forrás: Thinkstock

Mikortól vagyok depressziós?

Az Origo korábbi cikke szerint az anyák 60-80 százaléka szembesül szomorúsággal, levertséggel a szülést követően. Ilyenkor ellentmondásos, sokszor aggasztó érzelmek lesznek úrrá rajtuk. Ez néhány nappal, vagy egy héttel a szülést követően kezdődhet, és nem tart tovább 14-15 napnál. Amennyiben ezek a tünetek mégsem múlnak el két hét alatt, akkor vélhetően már szülés utáni depresszióról van szó.

Mi az a baby blues?

A szülés utáni szorongás egyik formája, az úgynevezett baby blues nagyon gyakori; a nők mintegy 70-85 százalékát érinti. Általában a szülés utáni három napban kezdődik, és akár két hétig is tarthat. Többnyire orvosi kezelés nélkül, magától elmúlik, csupán pár napos pihenésre van szükségük az anyáknak. A valódi, szülés utáni depresszió a nők mintegy 10 százalékát érinti, és csak minimum két hét után beszélhetünk róla. Ha viszont hónapokig nem kezelik, akár évekig is elhúzódhat.

Ez persze nem olyan egyszerű. Sajnos a betegség velejárója, hogy az anyák szégyellik az állapotukat, hiszen nyomasztják őket a társadalmi elvárások, és a sajátjaik is. Úgy érzik, mindenki azt várja tőlük, hogy a szülés utáni időszak életük egyik legboldogabbika legyen. Ha pedig nem lett az, akkor egész biztosan bennük van a hiba. Ez pedig alaposan megnehezíti a helyzetfelismerést, és hátráltatja a kezelés megkezdését is.

Forrás: Thinkstock

Hajlamos lehetek rá?

A Life.hu korábban boncolgatta már a szülés utáni depresszió legfontosabb kérdéseit és válaszait, melynek kapcsán érintettük az öröklődés témakörét is. Cikkünk tanúsága szerint, ha a családban volt már korábban depressziós vagy egyéb mentális megbetegedés (vagy maga az anya volt már depressziós), akkor a PPD (post partum depresszió) kockázata is nagyobb. De ezt a nem kívánt terhesség, egy magzati rendellenesség vagy épp egyéb szociális tényezők is kiválthatják.

!

Azoknak a nőknek, akik már átestek egyszer a PPD-n, egy a háromhoz az esélyük, hogy a következő terhesség után is depressziósak lesznek. A nők életkora, vagy gyermekeiknek száma, valamint a depresszió között egyelőre nem tudtak összefüggéseket felmutatni, viszont a családi támogató környezet hiánya már meghatározó tényezőnek bizonyult.

Vagyis fokozott veszélynek vannak kitéve azok, akik nem tervezték, nem várták a babát, akiket kevésbé támogat a partnerük, házassági vagy anyagi problémáik vannak, akik nemrégiben szakítottak a párjukkal, vagy épp elváltak. Azok a nők, akiknek az életében nagy változások zajlanak a terhesség és a szülés környékén, például költözés vagy a munkahely elvesztése, szintén nagyobb eséllyel lesznek depressziósak a szülés után. Így az sem meglepő, hogy a várandósság alatt depresszióban szenvedett anyáknak a fele a szülés után is számíthat a kórképre.

Forrás: Thinkstock

Mit tehetek, hogy ne legyek lelki beteg?

Fontos, hogy az újdonsült anyuka rendszeresen fordítson időt saját magára, és nemcsak a szülést követően, hanem már előtte is. Vagyis, hogy a kicsi melletti énidő a mindennapi élete része maradjon. Ez persze nem lesz könnyű, de meg kell tervezni, mikor és hogyan lehet majd pihenni, mikor nem lesz ott a csöppség. Meg kell beszélni az apukával, hogy igenis meg lehet osztozni a háztartás és a kicsi körüli teendőkön, és meg lehet határozni, hogyan fognak egymással is foglalkozni a baba mellett.

A kulcsszavak tehát a tervezés, a felkészülés és a trenírozás. Mindemellett ajánlott a szülés előtt is ápolni a kapcsolatokat, hogy legyen megfelelő segítség, ha szükség lenne rájuk. Nem kell mindent egyedül megoldani, csak egyeztetni kell az igényeket a családtagokkal, a partnerrel, esetleg egy terápiás szakemberrel is, hogy a segítség kéznél legyen. Ha a kismama előre megtervezi, hogyan fogja megoldani a főzést, takarítást és a babával való elfoglaltságokat úgy, hogy mindezek mellett maradjon ideje saját magára is, akkor hiába dobja mélyvízbe az élet, oda lesznek készítve a mentőeszközök.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.