Graffiti, avagy így vált az öncélú falfirkából elismert underground művészet

Forrás: Getty Images/Dan Kitwood -
ház művészet Underground falfirka graffiti város
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Hagyd ott a nyomod, üzeneted, véleményed házak, épületek falain, hogy azt bárki, aki arra jár, láthassa. Valóban csak ennyiről szólna a graffiti? Nos, leegyszerűsítve igen. Ám készítőiktől függ, hogy a járókelőket csodálattal vagy felháborodással töltik-e el a műveik. Nézzünk egy kicsit a graffitik mélyére.

A graffiti (az olasz graffiare szóból ered, amely karcolást jelent) az Egyesült Államokból származó fogalom. Jelentése: feliratok, spontán jellegű és üldözött, elítélt írásművek, amelyek tematikája általában politikai, erotikus, csúfoló rögtönzés, szélsőségesen leegyszerűsített általánosítás.

A graffiti az olasz graffiare szóból ered, amely karcolást jelent Forrás: Getty Images/Dan Kitwood

Miért fest valaki egy ház falára?

A graffiti mögött ott munkálkodik a lázadás, a törvényen való felülemelkedés vágya, a „nyomot hagyok, tehát vagyok" érzés. Természetesen a korai falfirkáknak szimplán gyakorlati szerep jutott, bandák jelölték meg így a területüket, üzentek egymásnak.

Vannak azonban azok a művészek, akik egyszerűen csak saját kezükbe veszik a lakókörnyezetük vagy más város, helység képének formálását.

A romos, elhagyott épületek falain való maradandó tevékenykedés elsődleges célja gyakran megmutatni, hogy mindenben ott rejlik a szépség lehetősége.

Az Alexamenosz-falfirka a római császári palotához csatlakozó épületben talált, falra karcolt durva rajz és felirat Forrás: Wikipedia

Graffitivel már az ókorban is találkozhatunk – ilyen például a híres római Alexamenosz-falfirka. Tehát ez nem újfajta „hóbort", de mindenképp átalakulva tört be ismét, egyfajta folklórműfajként, amely a kezdetekben egyszerű szignózásból és rövid üzenetekből állt. Ezt követték a gúnyos írások, a halandzsák, a modern versek, az aforizmák, a tagek (területjelölő aláírások) és a festett rajzok, de a graffiti egyik válfajának tekinthetők a latrináliák is. A graffitik nem csupán külső homlokzatra, de épületek belső falaira, ajtóira is felkerülhetnek. Leggyakrabban festékszóróval, filccel dolgoznak az alkotóik, de nem ritka a festékhenger és a karcolás sem.

Az 1960-as évek újfajta hullámot indítottak el a graffiti életében, divattá, egy új és monumentális önkifejező eszközzé avanzsálódott.

Nagyobb teret kaptak a már-már festőien szép és érdekesen kidolgozott képek, amelyek szinte minden esetben többletjelentéssel bírnak. Az ilyen falfestmények alkotóinak többsége még ma is a névtelenség mögé bújik, hiszen tevékenységük illegális – már aki nem szabadon használható felületre fest –, de stílusukról és időnkénti aláírásukról beazonosíthatóak munkáik. Manapság már elismert művészekként tekintünk a valóban kiemelkedő graffitialkotókra, ilyen például Keith Haring és Banksy.

Keith Haring születésről, halálról és háborúról szóló alkotásai nagy hatással voltak az 1980-as évek New York utcai kultúrájára Forrás: Northfoto/ZUMA Wire/Lynn Goldsmith

Elismerésükben nagy szerepet játszott Brassai munkássága – Halász Gyula fotó- és filmművész, festő, író –, aki 1932-től Párizs utcáit járva kezdte el fotózni a kiemelkedő alkotásokat. Ezeket a képeket először 1956-ban, a New York-i Modern Művészetek Múzeumában állították ki.

Sokan azonban még manapság is rongálásnak, vandalizmusnak tekintik, ez pedig az esztétikai értéket és művészi megvalósítást mellőző falfirkáknak köszönhető – hiszen a legtöbben csak ezekkel találkoznak.

Ám a nemzetközi versenyek és kiadványok ellenére a graffiti tartja magát ahhoz, hogy az utcai szabadság részeként, egyfajta különleges, valamint tünékeny művészeti értékként definiálja magát, amely kívül áll az aktuális trendeken, miközben diktálja is azt – hiszen a graffiti köré az évek alatt egy egész popkultúra épült.

Kattints a képre, és nézd meg galériánkat:

Forrás: banksy.co.uk
1 / 14
Forrás: banksy.co.uk
1 / 14
Forrás: banksy.co.uk
1 / 14
Forrás: banksy.co.uk
1 / 14
Forrás: banksy.co.uk
1 / 14
Forrás: Getty Images/Mario Tama
1 / 14
Forrás: AFP/Anne-Christine Poujoulat
1 / 14
Forrás: Wikipedia/Alberto-g-rovi
1 / 14
Forrás: AFP/Aurimages/Lorenzo De Simone
1 / 14
Forrás: Instagram/davidl_bcn
1 / 14
Forrás: Instagram/davidl_bcn
1 / 14
Forrás: Instagram/davidl_bcn
1 / 14
Forrás: Instagram/davidl_bcn
1 / 14
Forrás: Instagram/davidl_bcn
1 / 14

Forrás: wikipédia

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.