Kirgizisztánban jártunk: egy múltat idéző jurtatáborban repültünk vissza az időben

Kirgizisztán
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A Life.hu riportere a több mint 5000 km-re lévő Kirgizisztánban járt. Az országot Ázsia Svájcának is nevezik, persze nem a gazdagsága, hanem a hegyvidékes tájai miatt. Íme videós összeállításunk az útról, ahogyan mi láttuk.

A közép-ázsiai Kirgizisztán elhagyatottnak tűnő városaiban járva rögtön szembetűnnek a befejezetlen építkezések. Kerítések, amelyek a semmit védik, elhagyatott, félkész házak közt néha felbukkanó, vadon legelésző állatok tarkították az egyhangúnak tűnő látképet, ami néha azt az érzést keltette, mintha a hegyvonulat békésen „le szeretne folyni” a városokba.

Kattints a képre és nézd meg képgalériánkat!

Forrás: Domszky László
1 / 5
Forrás: Domszky László
1 / 5
Forrás: Domszky László
1 / 5
Forrás: Domszky László
1 / 5
Forrás: Domszky László
1 / 5

Kirgizisztánt délkeleten Kína, délnyugaton Tádzsikisztán, nyugaton Üzbegisztán, északon Kazahsztán határolja. Területébe beékelődik a Ferganai-medence, amelynek nagyobb része Üzbegisztánhoz tartozik, de a völgy felső része Kirgizisztán területe.

Kirgizisztán teljes területe hegyvidék. Északon a Kirgiz-hegység, középen és keleten a Tien-san, délen a Turkesztáni-hegység, illetve az Alaj-hegység vonulatai foglalják el az ország területét. Az ország legmagasabb pontja a Győzelem-csúcs, 7439 méter.

Legjelentősebb folyója a Narin, fő tava az Iszik-köl. Jó közelítéssel mondható, hogy Kirgizisztán területe lefolyástalan, vagyis vizei nem jutnak el a tengerbe. Az Iszik-köl maga is lefolyástalan tó, a Narin pedig a Szir-darja felső folyása, így vízvidéke az Aral-tó vízgyűjtő területéhez tartozik.

Videós összefoglalónk bemutatja a Kirgiz-hegység egyes részeit, az életet a Tien-san mentén, valamint a világ legmagasabban fekvő sós vízi tavát, az Iszik-költ. Betekintést nyertünk egy élőszereplős történelmi bemutatóba, valamint megnéztünk egy igazán megosztó közép-ázsiai tradicionális sportjátékot, a Kok borut, ahol egy fejétől és végtagjaitól megfosztott kecskét használnak sportszerként.

Bár több úti kritika is óva int a kirgiz street foodtól, riporterünk kipróbálta a helyiek étkeit a tóparti grillezéstől a kancatejig. Egy múltat idéző jurtatáborban is jártunk, ahol visszarepülve az időben, megmutatjuk, hogyan is éltek a vándorló népek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.