Kánikulában is sportolnál? Erre figyelj!

Forrás: Shutterstock -
kánikula Nyár sport
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A nyári kánikulában a szervezetnek extrém igényei vannak, amelyekre feltétlenül oda kell figyelni, hiszen a sport nagyon fontos, de mindig az a legfontosabb, hogy egészséges keretek között tudjuk űzni. Éppen ezért ezeket a szabályokat feltétlenül tartsd be!

Ha leginkább az edzőtermi mozgást szereted, akkor szerencséd van. Ezeket a helyeket általában légkondival hűtik, így a nap bármely szakaszában bátran mehetsz edzeni. Nagyon fontos azonban, hogy a kinti hőmérséklethez képest ne legyen túlságosan lehűtve a levegő, a kinti-benti hőmérséklet változása ugyanis könnyedén megterhelheti a szervezetet. Arra is figyelj, hogy a légkondi alatt soha ne állj, ilyenkor ugyanis fokozott az izzadás, a közvetlen hideg levegő pedig ilyenkor könnyen megfázást, torokgyulladást okozhat.

Ha a kültéri sportok szerelmese vagy, a futásé vagy mondjuk a biciklizésé, akkor a kora reggeli és a naplemente környéki időszak a legideálisabb az edzésre. Nagyobb városokban, ahol kevésbé és lassabban is hűl le este a levegő, tényleg érdemes kivárni a legalkalmasabb időt, és minél korábban vagy minél később edzeni, amikor a beton már nem ontja magából a forróságot. Természeti környezetben kicsit mások ezek a hőhatások, persze fényes délben akkor sem érdemes elindulni.

Kora reggel vagy naplemente környékén sportolj a szabadban Forrás: Shutterstock

Ha lehetőséged van rá, nyáron a vízi sportokat részesítsd előnyben. Az úszáshoz, ami nem mellesleg az egyik legjobb kalóriaégető sport, nem feltétlenül kell vízparton lenni, de a nyaralások alkalmával más sportokat is kipróbálhatsz, mint a kajak vagy a kenu, a rafting, a wakeboard, a SUP vagy a szörf. Nyáron ezek a vízi sportok különösen jót tesznek a szervezetnek.

Bármit is sportolnál nyáron, a folyadékbevitelre rendkívül fontos odafigyelni. Ha megszorzod a testsúlyodat 0,33-mal, megkapod azt a mennyiséget (deciliterben), amennyi vízre szüksége van a szervezetednek. Persze vannak olyan esetek, amikor ennél többet is megkíván a szervezetünk, például sportolás alkalmával, vagy a tikkasztó nyári napokon. Különösen oda kell figyelni, ha ez a két körülmény együtt van jelen. Fontos, hogy fokozatosan idd meg azt a napi 3-4 litert, ne húzz le egyszerre rengeteget, de egész nap hidratáld a szervezetedet.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.