Így készíts komposzt ládát házilag - a kerted garantáltan meg fogja hálálni a gondoskodást

Forrás: Shutterstock -
DIY komposztáló kert
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Itt a tavasz, ideje feléleszteni téli álmából a kertet. Az ültetés és a pázsit frissítése mellett ne feledkezz meg a kiváló termőtalajról sem. Ehhez nem kell drága trágyát vásárolnod, készíts inkább komposztáló ládát! Mutatjuk, hogyan!

Ha nem szeretnél drága műtrágyát vásárolni és azzal feljavítani a kerted talaját, könnyedén előállíthatod magadnak a talaj legjobb tápanyagforrását, a komposztföldet.
Még sosem csináltál ilyet? Ne aggódj, nem annyira bonyolult és a kerted garantáltan meg fogja hálálni a gondoskodást.
Mivel nem túl esztétikus látvány egy halom erjedő szemét a hátsókertben, így első körben készítsünk egy komposztáló ládát, ami amellett, hogy hasznos, még a kert dísze is lehet.

Komposztáló láda készítése

Kellékek: 2 db azonos méretű raklap, 2 db széles, de ugyanolyan magas, szintén azonos méretű raklap fa anyaghoz ragasztó, csillag formájú fa csavarok, fűrész (lehetőleg elektromos), fúrógép

A raklapok oldalait illeszd egymásba. A két kisebb egymással szemben legyen, ahogy a két hosszabb is. Ragaszd őket fa anyaghoz használatos ragasztóval, majd fúrógép segítségével rögzítsd össze a csavarokkal. Fontos, hogy a ládának nincs alja!

Ha túl nagy távolság van a két faléc között a raklapnál, érdemes vékony és könnyen hajlítható dróthálóval bevonni az egész láda belsejét.

Ha szeretnéd, tetszés szerint le is festheted a ládádat, hogy még jobban idomuljon a kerted színeihez.

Tipp! Ha nem érzed kellően ügyesnek magad a barkácsoláshoz, kertészeti boltokban jó áron hozzájuthatsz a komposzt ládához.

Érdemes vékony és könnyen hajlítható dróthálóval bevonni az egész láda belsejét Forrás: Shutterstock

Komposzt készítése

Nulladik lépésként a láda alatti részt ássuk ki, a földet pedig tegyük félre, mert szükségünk lesz rá a későbbiekben.

1. lépés: az első földréteg aljára szórhatjuk a hulladékot, ami lehet elrohadt fű, lehullott falevél, kb. 20 centi vastagon.

2. lépés: Ezután következhet egy réteg a kiásott földből. Amikor a földréteg kerül a komposztra, mindig alaposan locsoljuk mega felületét.

3. lépés: Egy hetet ültessük a rétegeket, majd alaposan forgassuk meg vasvillával. Kb. ennyi idő után indul el a komposztálódási folyamat. Ilyenkor a hőmérséklet elérheti akár a 70 fokot is. Ez több hétig is eltarthat. Ahhoz, hogy a komposztunk tökéletes legyen, 2-3 hónapra is szükség lehet.

A komposztálóba tehetünk lenyírt füvet, diófa levelét, a kertben lenyírt hulladékokat, gallyakat, zöldséget, gyümölcsöt, tojáshéjat.

Amit semmiképp se tegyünk a komposztföldbe:

Ne dobjunk bele konyhai hulladékot, papírt, műanyagot, étolajat, hústermékeket.

A komposztálóba tehetünk lenyírt füvet, diófa levelét, a kertben lenyírt hulladékokat, gallyakat, zöldséget, gyümölcsöt, tojáshéjat Forrás: Shutterstock

Hogyan komposztáljuk a talajt?

Szitáljuk át a komposztot, hogy a benne található bogarak, lárvák kihulljanak, majd vasvillával egyenletesen oszlassuk el és forgassuk bele a talajba a komposztunkat!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.