Egy régi mesefilm, amely szórakoztatva tanít - Vízipók-csodapók

Forrás: Mozinet -
mesefilm kultúra család régi szórakozás magazin nevelés
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Minden gyerek imádja a meséket, ez alól nincs kivétel. Az anyuka, apuka, nagyszülők, testvér által olvasott mese erősíti a családi kötődést, fejleszti a kicsik fantáziáját és remek közös időtöltés, ám vannak olyan szituációk, amikor bizony a mesekönyv helyett mesefilm kerül a napi repertoárba. Ezzel sincs semmi gond, de érdemes jól megválasztani, milyen gyerekeknek szóló vizuális tartalmat választunk a csemeténk számára.

A mese rendkívül fontos a gyerekek számára, hiszen általuk a kicsik számos olyan szituációval találkozhatnak, amelyek az ő életükben is jelen vannak, emellett pedig ismereteket tartalmaznak és problémamegoldó valamint feszültséglevezető funkcióval is rendelkeznek. Természetesen az olvasott mese a legjobb választás, hiszen ez erősíti a kötődést, megmozgatja a gyerekek fantáziáját, tanít, nevel és nem utolsó sorban szórakoztat. Ám minden kicsi életében elérkezik az az idő, amikor a meseolvasás mellett – reméljük, hogy csak mellette és nem helyette – a mesefilmek is felbukkannak.

Olvasni vagy nézni a mesét?

Sokan sokféleképpen értékelik a mesefilmeket: egyesek egyáltalán nem engedik a mesenézést, mások csak bekapcsolnak egy mesecsatornát és nem foglalkoznak azzal, mi megy rajta. A szélsőségek helyett, azonban jobb itt is az arany középutat választani és mértékkel, valamint kellő odafigyeléssel megválogatni, hogy mit nézhet a gyermek. Hiszen

a mesefilmek sem ördögtől való dolgok, azok ugyanúgy lehetnek kedvesek, aranyosak és tanulságosak, mint az olvasott társaik.

Sőt, ha együtt nézzük őket, akkor még a közös időtöltés élménye sem csorbul.

A mesefilmek sem ördögtől való dolgok, azok ugyanúgy lehetnek kedvesek, aranyosak és tanulságosak, mint az olvasott társaik Forrás: Shutterstock

Manapság is rengeteg olyan mesefilm található, amely kifejezetten jó választás lehet, ám érdemes kicsit kutakodni a régi mesék között is, mert valódi kincsekre lelhetünk. Ráadásul, ha ezeket választjuk, akkor elmondhatjuk a gyermekünknek, hogy valaha mi is ezt néztük, ez pedig egy újabb kapcsolódási pont lehet szülő és gyerek között.
De milyen régi meséket érdemes leporolni? Ha csak egyet választhatnánk, akkor mi mindenképpen a Vízipók-csodapókot ajánlanánk.

Vízipók-csodapók

A Vízipók-csodapók a '70-es és '80-as évek klasszikus gyereksorozata volt, amely még ma is megállja a helyét a gyerekmesék között. Érdekessége, hogy nagy bukást jósolták neki anno az első forgalmazók, akikhez az alkotók beállítottak az ötlettel, mert úgy látták, hogy

a szereplők csúnyák és különben is, kit érdekel néhány bogár élete.

Ma már tudjuk, hogy nagyot tévedtek, akik úgy látták, hogy a pókok, poloskák, hangyák és egyéb rovarok nem keltik fel a gyerekek figyelmét, hiszen a modern mesék között is akad - nem is egy! -, amely ezt a témát dolgozza fel. Nem is csoda hát, hogy a Vízipók-csodapók hatalmas sikert aratott már az első részeknél.

A Vízipók-csodapók a '70-es és '80-as évek klasszikus gyereksorozata volt, amely még ma is megállja a helyét a gyerekmesék között Forrás: Pannónia Filmstúdió

De miért is jó ez a kicsiknek szóló sorozat?

Nos, amellett, hogy a figurák nemhogy nem csúnyák, de kifejezetten aranyosak, a történetek pedig tanulságosak, a Vízipók-csodapók kicsivel több, mint egy egyszerű mese egy pókról, hiszen

az epizódokat nézve a gyerekek mind a víz alatti, mind a víz feletti élővilágot megismerhetik, méghozzá valósághűen.

A mese megalkotásában ugyanis az ELTE Állatrendszertani Tanszék egykori docense, Kertész György is aktívan részt vett, ő gondoskodott arról, hogy a szereplőket mind kinézetre, mind viselkedésre, valósághűen ábrázolják a készítők - persze ésszerű keretek között.
A mesében a cuki történeteket nézve megismerkedhetnek a gyerekek a búvárpókkal, azaz Vízipókkal - a főszereplővel -, aki a valódi élővilágnak is igazán érdekes tagja, hiszen ő az egyetlen pók, amely a víz alá merül. De szintén a főszereplők közé tartozik Keresztespók, aki ugyan állandóan morog, mégis Vízipók legjobb barátja. A két pók kalandjai során azonban feltárul előttünk az egész vízi világ, sőt a vízparti is. Találkozhatunk Fülescsigával, Hátonúszóval, Éles csigával, Zöld, Rózsaszín és Levendulaszín vízibolhával, Méhecskével, Katicával, de ott van még Galacsinhajtó bogár, Darázslány, a hangyák, legyek, darazsak, tücsökök és még megannyi rovar valamint egyéb állatfaj, akikkel megismerkedhetünk.

2019-ben egy mesefilm is készült a nagy sikerű sorozatból Vízipók-csodapók - a film címmel Forrás: Mozinet

A Vízipók-csodapók tehát egy kedves és szeretnivaló mese, amely

azon felül, hogy szórakoztat megismerteti a legkisebbekkel a sokszínű élővilágot, s a sok furcsaság bemutatásával nem csupán a gyerekek tudását bővíti, de elfogadásra is tanítja őket.

A sorozat összesen három évadot élt meg, 1983-ban pedig egy animációs játékfilm is készült belőle. Mi szívből ajánljuk a kisgyerekes szülőknek!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.