Metakommunikatív jelek - avagy hogyan tanulj meg olvasni mások mozdulataiból

Forrás: Shutterstock -
kommunikáció magazin test arc szem Tekintet
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Gyakran egyetlen szót sem kell szólnunk ahhoz, hogy tökéletesen kifejezzük a véleményünket egy adott szituációban, hiszen a metakommunikatív jelzéseink sokkal többet mondanak a szavainknál.

Amikor a gyerekeinket tanítjuk kommunikálni, gyakran el is felejtjük, hogy nem csak a szavak helyes használatát kell nekik átadnunk, hanem azt is, hogy a testük jelzéseivel milyen információkat üzenhetnek az emberek felé.

Metakommunikációnak nevezzük a kommunikációs folyamatban a nem verbális jeleket. Ezek a vokális jelek, a tekintet, a mimika, a kronémika (Mennyi időt fordítunk az egyes kommunikációs szakaszokra), a proxemika, azaz a távolságtartás, a mozgás, azaz a gesztusok és a testtartás, valamint az emblémák, mint például a haj és ruhaviselet is.

A nonverbális kommunikáció azért is nagyon különleges, mert ha szavaink mellé illesztjük, akkor a mondanivalónkat illusztráljuk, színesebbé, hangsúlyosabbá és nyomatékosabbá tesszük vele - ám ha nem kísérik őket szavak, akkor is mindent, sőt még annál is többet el tudunk vele mondani.

Metakommunikációnak nevezzük a kommunikációs folyamatban a nem verbális jeleket Forrás: Shutterstock


A nonverbális jelek közül az egyik legfontosabb a szemkontaktus, hiszen, ha valakire ráemeljük a tekintetünket, akkor azonnal tudni fogja, hogy figyelünk rá, és hogy kommunikációt kezdeményezünk vele. De ugyanúgy beszédes lehet ennek éppen az ellenkezője is, amikor határozottan kerüljük a szemkontaktust.

Egy ember tekintete ezerféle lehet, gyakran mondjuk azt, hogy „felnyársalt a tekintetével". Egy dühös tekintettel valóban ölni lehet, de ugyanaz a szempár lehet szemérmes, kihívó, csábító és szeretetteljes is. Sőt, ha valaki szimpatikus nekünk, akkor gyakran megesik, hogy egyszerűen rajta felejtjük a tekintetünket, és egyfajta "szemezés" veszi kezdetét.

A szemkontaktus nem csak akkor beszédes, amikor létrejön, vagy amikor a hiányát érezzük, de az is igazán sokatmondó lehet, hogy mennyi ideig tart. Az a személy, aki elkapja a tekintetét, és csak nagyon rövid ideig tart szemkontaktust, az esetek nagy százalékában bizonyára zavarban van, sőt kijelenthető, hogy hatalmas önbizalomhiánnyal küzd. Abban az esetben, ha lesüti a szemét, és szinte rá sem mer pillantani a beszélgetőtársára, vagy gyakran félrenéz: ennek az is lehet az oka, hogy szégyelli, kellemetlen helyzetben érzi magát, netán hazudik.

A nonverbális jelek közül az egyik legfontosabb a szemkontaktus Forrás: Shutterstock

A tekintet minősége mellett az is nagy szerepet kap, hogy mennyire van nyitva a szemünk, valamint az is, hogy esetleg lentről, fentről vagy hunyorogva nézünk a másikra. Abban az esetben, ha a szempillánkat úgy rebegtetjük, akár a pillangó a szárnyait, biztos, hogy felfokozott lelkiállapotban vagyunk, talán éppen el szeretnénk csábítani valakit. Ha a szemről beszélünk, akkor mindenképpen meg kell említenünk a könnyeket, amik kifejezhetnek örömet és bánatot is egyaránt.

Nem hiába mondják, hogy a szem a lélek tükre, hiszen örömünk és bánatunk azonnal kiolvasható belőle, sőt, ha valaki folyamatosan oldalra néz beszélgetés közben, több mint valószínű, hogy hazudik nekünk.

A szem mellett az ajkak is sokkal több információt adnak át, mint azt gondolni mernénk. Gondoljunk csak bele, egy kedves mosolyra a legtöbb ember mosollyal válaszol. Egy kedves, őszinte mosoly képes oldani egy szituáció feszültségét is. Ám egy lebiggyesztett alsó ajak vagy egy fintorgó száj is nagyon sokatmondó lehet.

A proxemika, azaz a távolságtartás, vagy más néven térköz- szabályozás olykor többet mond a legtöbb kiejtett szónál.

Az, hogy messze állunk, vagy közel állunk valakihez, igazán beszédes lehet, hiszen a 15-46 cm távolság az intim zónába esik, ide csak az érzelmileg közel állók léphetnek be. Ha 46cm-120 cm a személyes zóna, akkor már csak baráti a kapcsolat, ez a távolság jellemző a legtöbb találkozóra. Ha 1,2-3,6métert is meghaladja a két ember közötti távolság, akkor már a társadalmi zónáról beszélünk.

A proxemika, azaz a távolságtartás vagy más néven térköz- szabályozás olykor többet mond a legtöbb kiejtett szónál Forrás: Shutterstock

Ezt akkor alkalmazzuk, ha még nem ismerjük eléggé a másikat. Például egy otthonunkba látogató vízszerelőt biztos, hogy csak ebben a távolságban közelítünk meg, ami egyébként teljesen normális.

A testünk a testtartásunkkal is számtalan információt közöl a külvilág számára. Teljesen más benyomást keltünk, ha kihúzzuk magunkat, mintha összegörnyedve jeleznénk a szorongásunkat.

Ahogy a felsorolásban említettük, az öltözködés és a hajviselet is nagyon sok információt hordoz magában.

A metakommunikáció sokkal rejtettebb közlés, mint a nonverbális kommunikáció, az viszont közös bennük, hogy csak egy részük kontrollálható tudatosan.

A nonverbális jelek sok mindenre utalhatnak, a metakommunikációs jelek viszont egyértelművé teszik azokat. A képmutatás például semmiképp sem önazonos, ezért hiteltelen viselkedést eredményez. Ezt a metakommunikáció csalhatatlan jelei mindig leleplezik. A legtöbb ember ilyenkor zavarba jön, aminek egyértelműen felismerhető külső megjelenési formái lesznek: ilyen például az elpirulás is. Aki hazudik, azt főként a mimikája, gesztusai és a hangszíne, hanglejtése árulja el.Az az ember, aki folyton az arcához nyúl, vagy a karját maga előtt összefonja, minden esetben a szorongás jeleit mutatja, mintegy önmagába próbál kapaszkodni és keresni a stabilitást.

Ahhoz, hogy tökéletesen olvassuk mások nonverbális kommunikációs jeleit, elengedhetetlen a folyamatosan fejlesztett önismeret.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.