Nemsokára jön a laborkávé: a sejttenyésztett kávé laboratóriumokban készül

Forrás: Shutterstock -
kávétermesztés magazin kávé
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ha kávéimádó vagy, akkor hamarosan más oldaláról is megismerheted ezt a nedűt, ugyanis a cél, hogy fenntarthatóbb módon állítsák elő a világszerte ezt a nagy népszerűségnek örvendő italt. 

Elsőre lehet, hogy bizarrnak tűnhet, de a laboratóriumban előállított kávénak bizony rengeteg előnye van a jövőre nézve: ez mindenképpen egy fenntarthatóbb alternatívát kínál az igazi kávé termesztésével szemben.

A kávé iránti kereslet évről évre egyre inkább csak nő, emiatt pedig egyre nagyobb területekre van szükség a kávébab termesztéséhez, ami erdőirtáshoz vezethet. Ezzel szemben a laboratóriumban termesztett kávé javára szólnak a környezetvédelem előnyei, köztük a növényvédő szerek és műtrágyák alkalmazásának csökkentése.

Elsőként a finnek voltak azok, akik belevágtak abba a kutatómunkába, hogy olyan kávét alkossanak, mely nem járul hozzá a környezeti problémákhoz, és amely a világ egyik legnépszerűbb italának előállításánál jellemző. Nem kávészemekből őrlik, hanem egy, a növényből származó sejtcsoportból növesztik bioreaktorban megfelelő hőmérséklet, fény és oxigénellátás mellett. Ahogy megtörténik a pörkölés, a porból ugyanúgy lehet kávét főzni, mint hagyományos társaiból.

A laboratóriumban termesztett kávé javára szólnak a környezetvédelem előnyei, köztük a növényvédő szerek és műtrágyák alkalmazásának csökkentése Forrás: Shutterstock

A növekvő globális hőmérséklet miatt a meglévő ültetvények termésmennyisége csökken, épp ezért az esőerdők kiirtása még nagyobb mértékű lehet ahhoz, hogy növeljék a termőterületüket. A kávétermesztés ugyanis a klímaváltozás miatt egyre több esőerdő kiirtásáért lesz felelős. A klímaváltozás egyben lehetőség is, hogy olyan területeken kezdjenek a kávé termesztésébe, ahol arra korábban az éghajlat alkalmatlan volt. A folyamat lassú, és hosszú időt igényel, mire az ide telepített ültetvények képesek kielégíteni a fogyasztók igényeit.

Ami még problémát jelent, azok a szállítás során elégetett fosszilis energiahordozók, tehát logikus, hogy más alternatívákra lesz szükség. A finn kutatók jelenleg azt vizsgálják, hogy a módszerükkel előállított termék mennyire lesz fenntartható, de véleményük szerint kevesebb munkaerőre és energiaforrásra lesz szükség egy előállított kávéhoz szemben a hagyományossal.

A kávéimádókban most biztosan felmerül egy kérdés: vajon a normál kávéhoz viszonyítva a sejttenyésztett kávénak milyen íze lehet? A válasz: ennek a kávénak alacsonyabb a koffeintartalma, emiatt kevésbé hangsúlyos a laborban létrehozott ital gyümölcsössége. Ez a pörkölés miatt van, ugyanis a kávénak az ízét és zamatát a pörkölés adja.

A kávéimádókban most biztosan felmerül egy kérdés: vajon a normál kávéhoz viszonyítva a sejttenyésztett kávénak milyen ízle lehet? Forrás: Shutterstock

A finneken kívül egy seattle-i startap, az Atomo szintén laboratórumban előállított kávét létrehozásával próbálkozik, mégpedig olyan organikus anyagokból, amelyek nem a kávécserjéből származnak.

Az élelmiszeripari elemzők arra figyelmeztetnek,annak ellenére, hogy figyelembe vesszük az összes jótékony hatást, a kávétermesztők megélhetése veszélybe kerülhet, amennyiben elterjednek a laboratóriumban előállított termékek.

A finneknél még legalább minimum négy év, mire az általuk előállított kávé megkaphatja a szükséges engedélyeket és kereskedelmi hátteret ahhoz, hogy egy polcra kerülhessen a hagyományos "rokonaival".

Ez is érdekelhet: A kávé pozitív hatásai

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.