Kiderült, meg kell-e mosni a rizst főzés előtt: itt a tudományos válasz

Forrás: Shutterstock -
átöblítés rizs ragacsosság megmosás
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A rizs egy sokoldalúan elkészíthető hozzávaló, de arról megoszlanak a vélemények, hogyan is kell elkezdeni a főzését. Arra keresték a választ a kutatók, meg kell-e mosni az elkészítése előtt.

A rizsből készíthetünk köretet, egytálételt és akár desszertet is. A legtöbb háztartásban elengedhetetlen alapanyag, arról viszont megoszlanak a vélemények, hogy meg kell-e mosni az elkészítése előtt, erre keresték a választ.

Alapvetően az az elképzelés, hogy ha átöblítjük a rizst azelőtt, hogy megfőznénk, kevésbé lesz ragacsos, mivel a szakértők szerint így kimosódik a szemekből a keményítő. Azonban a fehéres elszíneződés, amit a rizs megmosásakor tapasztalunk, valójában az őrlési folyamat során keletkező szabad keményítő (amilóz) a rizsszem felületén.

Van-e bizonyíték arra, hogy a rizs átmosásától kevésbé lesz ragadós?

Egy nemrégiben készült tanulmány három különböző típusú rizst hasonlított össze, így kiderült, milyen hatással van az öblítés a rizsszemekre. Ragacsos rizst, közepes szemű rizst és jázmin rizst mostak meg tízszer, háromszor vagy egyáltalán nem.

Forrás: Shutterstock

Ellentétben azzal, amit a szakácsok mondanak, ebből a tanulmányból kiderült, hogy a mosási folyamatnak nincs hatása a rizs ragadósságára (vagy keménységére).

Ehelyett a kutatók arra jutottak, hogy a ragacsosságot nem a felületi keményítő (amilóz) okozza, hanem egy másik, amilopektin nevű keményítő, amely a főzési folyamat során kioldódik a rizsszemből. A ragacsosság nem az öblítésen múlik hanem azon, hogy milyen fajtájú a rizs.

Ennek ellenére érdemes megmosni a rizst

A rizst annak ellenére érdemes megmosni, hogy a fejlett országokban a feldolgozása már szigorú higiéniai szabályok szerint történik. Nem a szennyeződésektől kell megszabadítani a szemeket, hanem a mikroműanyagoktól, amik már az élelmiszereinkben is megtalálatóak. Kimutatták, hogy a mosási folyamat 20 százaléknyi műanyagtól szabadítja meg a nyers rizst.

A kutatók azt is kimutatták, hogy az (előfőzött) instant rizs műanyagtartalma négyszer magasabb, mint a nyers rizsé. Ha előöblítjük az instant rizst, 40%-kal csökkenthetjük a műanyagok mennyiségét.

Ezen kívül más toxinok mennyiségét is csökkenthetjük az előmosással. Köztudott, hogy a rizs arzént is felszív, de az átöblítés eltávolíthatjuk a benne lévő káros anyag 90 szézalékát - írja az IFLScience. A mosás azonban sok már értékes tápanyag mennyiségét is csökkenti, ami főként akkor okozhat problémát, ha a fő tápanyagforrásunk a rizs.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.