A gombafélék a lehető legkülönbözőbb módokon hatnak az emberi testre. Egy részük pozitív élettani hatásukról, míg a többség arról ismert, hogy valamilyen betegséget terjesztenek. A legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy a különböző spórák a levegőben észrevétlenül terjednek és nem is tudjuk, hogy éppen hol és mikor betegedhetünk meg.
Azonban amellett, hogy komoly gondokat is okozhatnak számunkra, az élet számos területén pozitív tulajdonságaikat élvezhetjük a különböző gombáknak.

Kiváltható lesz a benzin?
Az közismert, hogy gombák segítségével lehet kenyeret és sört készíteni, azt azonban csak kevesen tudják elképzelni, hogy biztonságosabb növényvédő szerek, orvosi implantátumok vagy bioüzemanyagok előállításában is kulcsszerepet játszhatnak. A szakemberek szerint a gombák föld alatti szálai, a micéliumok segítségével jobb gyógyszereket és környezetbarát agyagokat lehet kifejleszteni a jövőben. Gary Strobel mikrobiológus felfedezte, hogy a fákat lebontó gombafaj a gázolajban lévő illékony vegyületekhez hasonló anyagokat tartalmaz, melyből akár üzemanyagot is elő lehetne állítani. Eben Bower továbbfejlesztette a gondolatot és ötlete szerint egy komplett autót is elkészítene ebből a fajta gombából, hiszen a micélium hasonló a műanyaghoz, és rá lehet kényszeríteni, hogy különböző sűrűségekben növekedve eltérő tulajdonságú anyagokat hozzon létre.

Gombák mint betegségek forrása
A Histoplasma gombáról már egyedi betegséget is neveztek el, mely a spórák belégzésével veszi kezdetét. A hisztoplazmózis akkor következhet be, amikor megbolygatják a gomba természetes környezetét (pl. levelek gereblyézésekor, földműveléskor, tereprendezéskor stb.). Évente nagyjából százezer ember betegszik meg és a legtöbb esetben észre sem veszik a tüneteket, viszont a legyengült immunrendszerre különösen veszélyes ez a fajta spóra. Ráadásul nehezen gyógyítható, hiszen néhány gombaelleni készítménnyel szemben ellenálló, és a jelenleg rendelkezésre álló gombaellenes gyógyszerek káros mellékhatásokkal járnak a gazdaszervezetre nézve. A tudósok már elkezdtek kidolgozni egy gyógyszert, mely úgy támadja a kórokozót, hogy közben nem károsítja az emberi sejteket, de ez még egyelőre nem valósult meg.
Szaxofontüdő - nem a fújással van a baj
Sokak számára ismeretlennek tűnik, de a név rendkívül találó, hiszen a leggyakrabban szaxofonisták, klarinétosok és más fúvós hangszereken játszó zenészek kapják el a betegséget. Egy férfi makacs köhögéssel és zihálással fordult az orvosokhoz, akik egy évig nem tudták megállapítani, hogy pontosan mi lehet a probléma. Majd a beteg megemlítette, hogy klarinéton játszik és a hangszert megvizsgálva Exophiala gombát találtak. Ez jellemzően a bomló faanyagon és a földben fordul elő és a férfi tulajdonképpen ezt a gombát lélegezte be. A szaxofontüdő kialakulásának egyik fő oka egyébként a hangszerek ritka tisztítása. Tehát ez esetben a baj egyszerűen megelőzhető, ha a higiéniát nem hanyagoljuk el.
