Ő az, aki képes megmenteni vagy akár romba dönteni egy házasságot. De mi áll az anyós-jelenség hátterében? Mit miért csinál és vajon elérheti-e a célját?
Az anyós-meny konfliktus alapvető oka a versengés. Az anya, azaz jelen esetben az anyós félti a fiát, igyekszik őt megóvni minden bajtól – bizony, még a házasságtól is. A nő, azaz jelen esetben a feleség pedig mindent megtesz azért, hogy férje csakis vele és a gyermekével törődjön, hogy az minden szükséges feltételt biztosítson a számukra. Ez hát a konfliktus fő oka.

Az anyósok módszerei igen kifinomultak
Amennyiben a férfi választ egy nőt maga mellé, az anyós, azaz a férfi édesanyja automatikusan anyatigrissé változik. Nem akarja megengedni a fiának, hogy önálló életet kezdjen, hogy végre felnőhessen. Kétféleképpen érheti el a célját: egyrészt úgy, hogy mindent megtesz annak érdekében, hogy jobbnak bizonyuljon, mint a feleség, ami előbb-utóbb hatalmas konfliktusokat eredményez. De az anyósok furfangosak, így előfordulhat egy másik eset is. Ez utóbbi módszer sokkal kifinomultabb az előzőnél, ám épp olyan hatásos: amint feltűnik a színen egy feleségjelölt, hirtelen olyan elesettek lesznek, annyira lehangoltak, vagy éppen betegek, hogy elhitetik fiukkal, ők egyedül nem tudnának életben maradni. Vagy így, vagy úgy, magukhoz akarják láncolni a férfit. Ennek hátterében sokszor az áll, hogy félnek az egyedülléttől, az idős korral rájuk találó magánytól.
A konfliktusok forrása
Nem nehéz kitalálni, hogy a fent vázolt jelenségek hová vezetnek. A férfi – mivel édesanyja az elsődleges és legfontosabb érzelmi kapocs gyerekkora óta – természetesen mindent megtesz azért, hogy megvédje édesanyját, ugyanakkor félti kedvesét is, ezért egyfajta villámhárítóként őrlődik a két nő között. Ha elmérgesedik a viszony az ifjú asszony és az anyós közt, szinte biztosan így lesz ez a pár két tagja között is, hiszen a meny fuldoklik a „két dudás egy csárdában” helyzet súlya alatt, a férfit pedig az állandóan édesanyját (ezáltal őt) sértő megjegyzések egyhamar párja ellen hangolhatják.

Megoldás: az érzelmi távolság
Az első és legfontosabb nem a földrajzi, hanem a megfelelő érzelmi távolság megteremtése a szülőkkel. A két fiatalból egy erős, önálló egységnek kell születnie, egy új családnak. Bár a szülőktől való eltávolodás kezdetben fájdalmas lehet, ezt pótolja a másikba vetett hit, az érzelmi megbízhatóság érzete.

"Ahhoz, hogy a mama biztonságban tudja kisfiát, tudnia kell, hogy a gyermeke jó kezekben van. Ehhez az kell, hogy megismerje a menyét, de ahhoz elég gőgös, hogy az első lépéseket ő tegye meg. Innen kezdve szinte csak az marad, hogy a menynek kell kellő okossággal kezdeményeznie az anyósa felé. Közös bevásárlás, receptek cseréje és egy-egy csak csajos kiruccanás jó irány lehet. Ahogy az is, ha a meny kikéri bizonyos dolgokban - főleg a háztartással kapcsolatban - az anyósa véleményét, s azokat be is tartja. Lehet ezt úgy csinálni, hogy mindenkinek elfogadható legyen. Ezzel a kompromisszumkészséggel viszont csak nyerhetünk: párunknak nem kell választani anya és feleség között, s ettől boldog férfiként odaadóbb és magabiztosabb lesz. Ha látja a nőben az akarást és megoldáskészséget, egy idő után ki fog állni az új családjáért még az édesanyjával szemben is” – tanácsolja Deáki Tímea párkapcsolati terapeuta, a Life.hu szakértője.