Hatalmas csillaghullás jön: ekkor kell figyelni az eget

Geminidák meteorraj hullócsillag
A Geminidák elnevezés mindannyiunknak ismerősen csenghet. A meteorraj csütörtökön, azaz ma este lesz a leglátványosabb, érdemes lesz a remélhetőleg felhőtlen égre nézni. 

A hullócsillagok, vagy meteorok olyan porszemcsékből és kődarabokból származnak, amelyek akár egy űrhajó sebességének többszörösével száguldanak az űrben. A Földdel találkozva a felső légkörben hosszú, fényesen világító ioncsatornát hoznak létre, ezt látjuk mi hullócsillagként.

Ma a világ minden részéről látható lesz a Geminidák meteorraj Forrás: Wikipedia/Asim Patel

Ahogy azt a Svábhegyi Csillagvizsgáló közleményében írják, szórványos mindig láthatók meteorok, de az év egyes napjain Földünk porfelhőkkel találkozik, amelyek látványos meteorrajokat, csillaghullást okoznak. A legismertebb, de nem a leggazdagabb közülük az augusztusi Perseidák. A Geminidák ilyen szempontból igazi kakukktojás, mert a meteorraj hullócsillagai kivételes esetben nem üstökösből, hanem egy földsúroló kisbolygóból származnak.

A meteorraj szülőobjektuma az 1983-ban megtalált (3200) Phaethon, mely egy öt és fél kilométer átmérőjű földsúroló aszteroida. Különlegessége abban rejlik, hogy kisbolygó létére üstökösszerű tulajdonságokat is mutat. Pályáján a Naphoz közeledve extrém módon felfényesedik és csóvát ereszt, közben mintegy "kipöfögi" magából a Geminidák-meteorrajt, ami óránként százhúsz hullócsillagot produkál majd december közepén - olvasható az összegzésben.

A kutatók feltételezése szerint, amint a (3200) Phaethon megközelíti a Napot, annak hője extrém módon felhevíti a felszínét, ami a földi kiszáradt tómedrek sárrepedéseihez hasonló jelenséggel jár. Ilyenkor a felrepedt kőzetdarabok elhagyhatják a felszínt, csóvát alkothatnak és táplálhatják a Geminidák rajt — olvasható a csillagvizsgáló tájékoztatójában, mely szerint a Geminidák meteorraj megfigyelésére legalkalmasabb időpont ebben az évben csütörtökön, azaz a mai napon, az esti órákban lesz. Ekkor már felkel a raj radiánsa, az a pont, ahonnan a meteorok égi pályája kiindulni látszik. Az előrejelzések szerint a legnagyobb aktivitás a koresti órákban lesz, 20 óra körül, a radiáns pedig hajnal 2 óra körül delel.

Érdemes éjfél után is kémlelni egy kicsit az eget, ugyanis hajnalban fordul úgy a Föld, hogy „szemből” kapja a meteorokat, ezáltal minden porszemcsével frontálisan ütközik, nagyobb relatív sebességgel.

Ezen az estén a Hold vékony, fiatal sarlója hamar lenyugszik este, így nem okoz jelentős háttérfényt az éjszaka során. Ettől függetlenül, aki sok hullócsillagot szeretne látni, annak ajánlatos minél messzebb mennie a városoktól. Érdemes fényszennyezéstől mentes terepet választani, ahonnan az égbolt minél nagyobb része látható, azaz sötét, a városi fényektől mentes területet kell keresni - ilyen Budapesten például a Normafa, vagy a Hármashatár-hegy - olvasható a közleményben.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.