10+1 meglepő tény a terhességről, amit még biztosan nem tudtál

Forrás: Thinkstock -
meglepő terhesség érdekesség terhesvitamin tévhitek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A várandósság kilenc hónapja varázslatos korszak, hiszen egy új élet fejlődik ki a kismama pocakjában. Ezzel együtt rengeteg furcsaság történik az anyával és a babával is ebben az időszakban, amikről talán még nem is hallottál.

Ami a babával történik

  • Hihetetlen, de a terhesség 16. hetében, amikor a szeme még zárva van, a baba érzékeli a napsugarat. Ha édesanyja pocakján keresztül fénysugár éri, heves szívdobogással reagál.
  • Vitatott kérdés, de egy újabb vizsgálat kimutatta, hogy igenis rendelkezünk magzati korból származó emlékekkel. Ha a terhesség utolsó heteiben a mama ugyanazt a mesét mindennap felolvassa, a babák születésük után felismerik, és mérhetően reagálnak rá, ha újra hallják.
Forrás: Thinkstock
  • Ha a kismama által elfogyasztott gyümölcslébe keserű anyagot tesznek, a magzat kevesebbet iszik, ráadásul el is fintorítja az arcát. A szacharinnal ízesített gyümölcsléből viszont a szokásosnál többet iszik. A magzatok ugyanis éreznek ízeket: nyelvükön a 16. hétre már 5000 ízlelőbimbó található.
  • A babák naponta legalább 80-95 decibeles zajban – két felnőtt ember beszélgetése nagyjából 10-50 decibel erősségű – fejlődnek, élnek, pihennek, és ez nem csak a külvilágból szűrődik be: a hangok nagy részét az anya bélzörejei, szívhangjai, a lüktető véredények adják.
  • A nyolcadik hónaptól megfigyelték, hogy a babáknál megjelenik az alvás REM-fázisa. Ebben az állapotban szoktunk álmodni. Vajon ők miről álmodhatnak?

Terhesvitaminok és óriásbébik?

Sok kismama tart attól, hogy ha terhesvitamint szed, óriásbabája születhet: ez azonban csupán egy tévhit, a hazai kutatások szerint ez a félelem alaptalan. A Czeizel Endre orvos-genetikus által levezényelt vizsgálatban 14 ezer állapotos nőt vizsgáltak meg, akik hasonló vitaminokat szedtek a terhesség ideje alatt, és arra a következtetésre jutottak, hogy nem ezektől születnek az úgynevezett „óriásbébik". A szakember azt is megállapította: a kutatás azt igazolta, hogy akik még az utolsó időszakban is szedik a vitaminokat, azok között 30 százalékkal csökken a koraszülöttek száma.

Ami az anyával történik

  • A vérmennyiség a kismama szervezetében 50%-kal is gyarapodhat. A placentális keringés miatt az érpálya hossza is megnövekszik, ráadásul a kisbabát is el kell látni a vér útján elegendő mennyiségű táplálékkal és oxigénnel. Sokszor éppen ezért is mondják a kismamáknak: „csak úgy ragyogsz", mert a fokozódó vérellátás miatt élettel telibbnek tűnik az arcuk.
Forrás: Thinkstock
  • Általában igaz a kismamákra, hogy a terhesség időszakában a hajuk sokkal dúsabb lesz. A megnövekedett ösztrogénszint a felelős ezért a meglepően jó mellékhatásért. Az ösztrogén ugyanis serkenti a sejtosztódást a hajgyökereknél, és meghosszabbítja a növekedésben lévő hajszálak élettartamát Ebben az ügyben azonban mindenképpen ki kell élvezni a 9 hónapot, mert a szülés után a haj normális mértékű hullása visszaáll.
  • A terhesség alatt a nők szaglása sokkal kifinomultabbá válik. Ezzel persze jóval érzékenyebbé is válnak bizonyos szagokra, így sok esetben ez okozza a kismama émelygését, rosszullétét.
  • Egy régi mondás szerint minden terhesség elviszi a kismama egyik fogát. Az egészséges és változatos táplálkozás miatt szerencsére ez ma már egyáltalán nem jellemző. Mégis van alapja a mondásnak, a várandós nőknél ugyanis nagyon gyakori az ínygyulladás és a fogínyvérzés, amit nem lehet félvállról venni. Természetesen ennek is hormonális okai vannak, és vitaminnal, illetve megfelelő táplálkozással kezelhető.
  • A terhesség kezdetétől termelődik az úgynevezett relaxin nevű hormon, ami megnöveli a kötőszövetek víztartalmát, így fokozza az izmok, ízületek, ínszalagok rugalmasságát és hajlékonyságát. Ez segít abban, hogy folyamatosan táguljon a kismama medencéje, hasa és méhe, a szüléskor pedig igazán nagy szükség van rá, hiszen lehetővé teszi a méhnyak és méhszáj tágulását. Sajnos mellékhatása is van: a terhesség alatt fellépő gyomor- és bélrendszeri panaszokban sokszor ez a hormon a ludas.

A baba és az anya között: a köldökzsinór

  • A kismamát a köldökzsinór köti össze a méhében fejlődő babával: ezen keresztül jut oxigénhez és tápanyagokhoz a pici. A köldökzsinór, mivel a baba mozgását követi, közel 400-szor is megtekeredhet hosszanti irányba a kilenc hónap alatt, de nem kell aggódni, a benne keringő vér miatt nem törhet meg. A köldökzsinór a baba szívverésével egy ritmusra, percenként 120-160-at dobog.
Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.