Ötezer ember halálát lehetne megelőzni évente a vastagbélrákszűréssel

megelőzés vastagbélrák szűrés végbélrák
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Hazánkban évente mintegy 9000 új vastag- és végbélrákos esetet ismernek fel, amiből közel 5000 esetben végződik halállal a betegség, pedig szűréssel többnyire a rák kialakulása is megelőzhető lenne.

A második helyen áll Magyarországon a daganatok okozta halálozások között a vastag- és végbélrák nemtől függetlenül, nemdohányzó társaink esetében pedig a leggyakoribb daganatos eredetű halálok. A rákmegelőző állapot (polipok) felismerésével és ezek eltávolításával a vastagbélrák kialakulásának kockázata szinte 100 százalékban csökkenthető. Azonban hagyományos szűrőtechnikákkal hazánkban a vastagbélrákok harmadát csak akkor fedezik fel, amikor a daganat már teljes bélelzáródást okoz, ezért itthon a túlélés ennek megfelelően európai viszonylatban is megrendítően alacsony.

iStockPhoto
iStockPhoto

Szűréssel korai stádiumban felismerhető

A vastagbélráknak nincs korai megbízható jele. Tünetei sajnos már csak kifejlett, késői stádiumban jelentkeznek. Ezért fontos tudni, hogy a szűrővizsgálattal a vastagbélrák okozta halálozás akár 90 százalékkal csökkenhetne, mivel a rákmegelőző polip eltávolításával maga a rák kialakulása is megelőzhető.

Új technika

A Magyarországon államilag finanszírozott, jelenleg bevezetés alatt álló vastag- és végbélrákszűrés a székletvérminta-teszteken alapul, melyek a már kialakult vérző daganat diagnosztizálására alkalmasak csupán. Azonban egy új, Európában már használt eljárással, a CT-kolonográfiával korán, időben felismerhető a betegség. Ráadásul a vastagbél legtávolabbi pontját is mindig eléri, és ha daganatot talál, annak kiterjedését is képes meghatározni.

Az eljárás lényege, hogy a vastagbelet nem kontrasztanyaggal, hanem levegővel vagy szén-dioxiddal töltik fel, amely minimális kellemetlenséggel jár, ezért szűrőmódszerként ideális. A vastagbelet tisztítása után, a végbélbe vezetett beöntőcsövön keresztül levegővel vagy szén-dioxiddal feltágítják, majd a hasi kismedencei területről CT-felvételeket készítenek. Az ezekből származó adatokból a vastagbélről olyan háromdimenziós képeket, videókat nyernek, mint a valódi kolonoszkópia során. A CT-adatokon azonban nemcsak az eltérés endoszkópos képe, hanem az elváltozások helye, környezethez való viszonya is jól látszik, és a bélen kívüli szervekről is kapnak információt.

iStockPhoto
iStockPhoto

50 ezer ember menthető meg tíz év alatt

A CT-kolonográfia legfőbb előnye maga az eljárás mikéntje, mivel esetében nem kell behatolni a bél üregébe ahhoz, hogy felvétel készüljön róla. A vizsgálat akár 1-2 perc alatt elvégezhető, és minimális kockázattal jár. Szűrő- és diagnosztikus módszerként is használható, a betegek számára vonzóbb, mint a tükrözés vagy a báriumos beöntéses röntgenvizsgálat.

"Magyarországon 10 év alatt 50 ezer olyan ember hal meg, aki megmenthető lett volna. A CT-kolonográfia lehetővé teszi alacsony sugárdózis mellett is, hogy nagy érzékenységgel kimutassuk a rákot megelőző állapotot. Ezek eltávolítása életmentő: egy kisvárosnyi embert tudunk megtartani egészségben családjuk, barátaik és az egész ország számára, hiszen a vastagbélrák megelőzhető" - mondta el dr. Kollár Mihály, a Graphicol 3D Vastagbéldiagnosztikai Központ szóvivője.


További információ:
www.vastagbelrak.hu

Barátkozz a Life.hu-val az iWiWen és a Facebookon is!



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.