síbaleset balesetmegelőzés gyógyvarázs
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Ma már a síelés mindenki számára elérhető sport, hiszen jó időben akár itthon is eltölthetünk egy hétvégét családunkkal, ahol a kisgyermekek is biztonságosan gyakorolhatnak a lankásabb pályákon. De pontosan mire is kell a szülőknek ügyelni, mielőtt szélnek eresztik csemetéiket?

Az első és legfontosabb, hogy gyermeket a megfelelő védőfelszereléssel lássuk el. Európai országok jelentős részében 14 év alatt kötelező vagy ajánlott mindenkinek a bukósisak viselése. A helyesen beállított síkötésnek is jelentős szerepe van: ennek lényege, hogy eséskor oldjon le a kötés, mielőtt eltörne a csont. Gyerekeknél a kötés megfelelő beállítása a szülő vagy a síoktató felelőssége, ezért lehetőleg kérjük szakember segítségét.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com


"Tanítsuk meg a gyerekeknek a sí kresz szabályait! Amíg ezt nem sajátította el, sose engedjük felnőtt felügyelete nélkül lesiklani. Át kell vele beszélni, hogyan figyeljen a megfelelő sebesség megválasztására, mert ez akár az életét is megmentheti. A gyermekek, de sokszor a szülők sincsenek tisztában egy-egy síbaleset következményeivel"- mondta el Dr. Kassai Tamás a Fővárosi Önkormányzat Péterfy Sándor utcai Kórház- Rendelőintézet és Baleseti Központ, gyermek-traumatológiai osztályának osztályvezető főorvosa.

thinkstockphotos.com
thinkstockphotos.com



Baleset esetén

Ha már bekövetkezett a baleset, azonnal a segítséget kell nyújtani. Minden balesetnél, akár közúton, akár a sípályán történik, első a biztonság. Csak akkor, és úgy menjünk közel, hogy mi ne okozzunk újabb balesetet. Ne csússzunk a fekvő sérültre, illetve ne másszunk utána a szakadékba, nehogy mi is megsérüljünk. Keresztezett sílécekkel jelezzük a többi síelőnek, hogy kerüljék ki a baleseti helyszínt. Eszméletvesztés, a fej, gerinc, medence, combcsont törés esetén ne mozgassuk a sérültet, várjuk meg a mentőegységet. Mindig tudjuk, hogy az adott síterepen hol és hogyan kérhetjük a hegyi mentők segítségét, a pályán is legyen nálunk a liftkezelők, helyi síoktatók telefonszáma. Nagyon jó szolgálatot tehet a lehűlés ellen használható fólia mely akár egyik zsebünkben is elférhet.

"Fontos, hogy a külföldön bekövetkezett síbalesetek után, a magyarországi utókezelést ellátó intézmények is korszerű diagnosztikai berendezésekkel és műtéti eszközökkel végezzék a munkájukat. A K&H gyógyvarázs program 2010-es pályázati évében az egyik kiemelt területként a gyermek-traumatológiát jelölte meg, ugyanis sajnálatos módon hazánkban egyre több a különböző balesetet elszenvedett gyermek. Az idei pályázati nyertesek közül a berettyóújfalui Gróf Tisza István Kórház, a Fővárosi Önkormányzat Péterfy Sándor utcai Kórház- Rendelőintézet és Baleseti Központ, hatvan Városi Kórház, a Tüskevári, Nyírbátori, Sárvári és Szendrői mentőállomás, kapott traumatológiai eszközöket"- tette hozzá Dr. Krivácsy Péter, az Országos Mentőszolgálat Gyermeksürgősségi Módszertani Csoportvezetője, a K&H gyógyvarázs zsűri tagja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.