párkapcsolat férfi meddőség szerelem
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A meddőség nem az a probléma, amin egy vállrándítással túl lehetne lépni. Azt még talán lenyelnénk, hogy lerombolja a saját gyerekekről szőtt illúziónkat, hogy megingatja bizalmunkat a nőiességünkben, de azt a rombolást, amit a párkapcsolatunkkal végez, már nehezen tudjuk helyrehozni.  

Anyai ösztöneink gyakran tombolnak bennünk: elképzeljük magunkat nagy pocakkal, órákon át ábrándozunk a csemetékről, nevet választunk nekik, fantáziálunk róla, kire hasonlítanak majd, melyik oviba íratjuk őket vagy éppen arról, hogy ki vigyáz majd rájuk nyaranta. Idővel persze már nem egyedül, hanem csapatban gondolkodunk a megvalósításon. Ugyanis ha a párunk, a kapcsolat és a körülmények is érettek a feladatra, közösen folytatjuk a tervezgetést: átbeszéljük a feladatokat, együttes erővel szokunk le a dohányzásról, anyagiakat csoportosítunk, vasárnaponként bababoltokba kirándulunk, kinevezzük a dolgozót babaszobának, és közben persze ezerrel próbálkozunk.

Thinkstock
Thinkstock



Hogy az első hónapokban még nem történik semmi, természetesnek tartjuk. Bár frusztráló a további hónapok sikertelensége, még ezt is a rohanó életmód vagy a stressz számlájára írjuk. Amikor azonban még egy év kitartó próbálkozás ellenére sem esünk teherbe, gyanakodni kezdünk. Ha mélyen legbelül sejtettük is a dolgot, a meddőség diagnózisa mindegyikünket óriási csapásként ér. A nőgyógyásztól hazafelé támolyogva már csak a "Miért pont én?" kezdetű, dühödt kérdés kavarog bennünk. A meddőség ténye hosszú időre meghatározza a hangulatunkat, szomorúvá, csalódottá tesz bennünket, leigázza önbizalmunkat és nyilvánvalóan nagy csapást mér a nőiességünkre is, hiszen kiiktatni látszik női szerepkörünkből az "anya" funkcióját. Nem hagyható azonban figyelmen kívül, hogy a meddőség fájdalmas ténye óhatatlanul krízist okoz a párkapcsolatunkban is.

Thinkstock
Thinkstock



A meddőség 3 legerősebb hatása a kapcsolatra nézve:

1. Elszigetelődés

Komoly krízisben vagyunk, így nem csoda, hogy állandóan ugyanazon a problémán kattogunk, hogy folyton lehangoltak vagyunk, és gyakran sírva fakadunk. Ebben a helyzetben másra sem vágyunk, csak egy támaszra, aki simogat, és megért bennünket. Ezzel ellentétben sok esetben azt érezzük, még a partnerünk is eltávolodott tőlünk. A párunk kezdetben még vigasztal, később azonban már nem akar beszélni róla, eltereli a témát, az is megesik, hogy nem érti, miért nem tudunk "túllépni" a dolgon. Bár a látszat mást mutat, a férfiak többsége belül nagyon is átéli a problémát: értéktelennek érzi magát, önmagát hibáztatja, de ezt a fájdalmat képtelen megosztani velünk, így befelé fordul, és az sem ritka, hogy depresszióba zuhan.

Thinkstock
Thinkstock



2. Konfliktus-áradat

A meddőség, mint egy fekete felhő lebeg a kapcsolatok felett. Mindketten csordultig vagyunk negatív érzelmekkel, frusztráltak vagyunk, indokolatlan helyzetekben borulunk ki, vagy dühöngünk. Ebben a szituációban nehezen tudjuk belátni, hogy a feszültségeink csaját csalódottságunkból, fájdalmunkból fakadnak, így gyakran egymáson vezetjük le őket. Nem ritka, hogy ostoba dolgokat vágunk egymás fejéhez, ok nélkül kiabálunk, veszekszünk, és ami talán a legveszélyesebb: a másikat hibáztatjuk, ha szóba kerül a téma.

3. Elhidegülés

A szexualitás és intimitás a próbálkozás hónapjaiban, éveiben, másról sem szólt, csak a gyermekvállalásról. Nem meglepő, hogy a diagnózist követően a párok többsége úgy érzi, elhidegült a kedvesétől: már ritkábban érnek egymáshoz, nem kívánják a szexet, nem kezdeményezik az együttléteket, illetve nem élvezik azokat, hiszen minden alkalom a kudarcra emlékezteti őket.

A meddőség a pár mindkét tagjának és magának a kapcsolatnak is komoly terhet jelent. Bár mindkét félben jelen vannak, a diagnózist követően megjelenő félelmek, szomorúság, csalódottság és fájdalom ebben a helyzetben mégis nehezen megosztható érzelmek. A partnerek általában egyedül igyekeznek megküzdeni mindazzal, amit a probléma jelent számukra, közben pedig nem ritka, hogy egymás ellen fordulnak, és a másikat hibáztatják a történtekért. Könnyebben szabadulhatnánk meg ezektől a problémáktól, ha elfogadnánk, hogy közös csónakban eveznek, hogy súlyos, ám kellő energiával és kitartással, együtt átvészelhető problémáról van szó. Ebben az esetben a legjobb megoldás, ha aktív támaszt nyújtunk egymásnak, illetve ha azt látjuk, hogy közösen nem tudunk megküzdeni a helyzettel, együtt keresünk külső segítséget, hogy kilábalhassunk a krízisből.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.