betegség levegő légszennyezés szmog szívbetegség asztma szmogriadó
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Nem véletlenül látjuk mostanában homályosan a nagyvárosok épületeit. Akkora a szmog, hogy Budapesten a forgalomkorlátozást, Miskolcon és Nyíregyházán pedig a szmogriadó tájékoztatási fokozatát is elrendelték. A rossz levegő azonban nemcsak a látásunkat korlátozza, hanem betegségek forrása is lehet. A Life.hu utánajárt a témának.

Varázsold otthonossá a lakásod! Apró tippek itt!


Honnan jön a szmog?

A főképp forgalmas nagyvárosokban kialakuló szmog - az angol smoke és fog szavak összevonásából - a levegőben keringő folyékony és szilárd szennyezőanyagokból keletkezik. Összetevői között megtaláljuk a nitrogén-dioxidot, a kén-dioxidot, a szén-monoxidot, az ózont, melyek a szállongó, 10 mikronnál kisebb részecskék formájában igen veszélyesek. A szennyezőanyagokért nemcsak az autók a felelősek, hanem a fa- és széntüzelésű kályhák is. A tartós, veszélyes szmog kialakulásához azonban még egy dolog kell: megfelelő időjárási helyzet. Szélcsendes, ködös időben a magasban áramló melegebb levegő leszorítja a hideget, és könnyen felgyűlnek a mérgező anyagok.

Thinkstock
Thinkstock

Gyilkos füstköd

Szmogriadót általában akkor rendelnek el, amikor a levegőben szállongó por tartalma jelentősen meghaladja az egészségügyi határértéket, vagy annak a többszörösét. Bár az elnevezés csalóka, nem látható porról van szó, hanem a már említett apró részecskékről, melyek minél kisebbek, annál könnyebben szívódnak fel a szervezetünkben. Egyesek egyenesen a tüdő léghólyagocskáiba is bejutnak, ahonnan később csak nagyon nehezen ürülnek ki. A por pedig olyan káros anyagokat - sokszor azbesztet is - tartalmaz, aminek semmi keresnivalója a tüdőnkben. Egészséges emberekben is köhögést, hányingert, irritált nyálkahártyát okozhat, de közvetlen kapcsolatba hozható a trombózissal, asztmával, rákkal és a szívrohammal is. Ezeket a részecskéket nem lehet elég komolyan venni, mivel ez az a környezeti ártalom, mely a legtöbb magyar, 16 ezer ember haláláért felelős évente. A kén-dioxid légúti görcsöket és csökkent tüdőfunkciót, asztmásoknál pedig rohamokat okoz, az ózon a szemet és a nyálkahártyát izgatja, köhögést, gyulladásokat, hányingert kelt, és súlyosbítja a tüdőbetegségeket. A szén-monoxid-mérgezést pedig be sem kell mutatni, de míg otthonunkban érzékelőkkel védhetjük magunkat, a szálló porban lévő szén-monoxid ellen nem sokat tehetünk. Ez fejfájást, hányingert, később idegrendszeri tüneteket, szívtáji fájdalmakat, akár szívrohamot okozhat. A szmog tehát öl. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint az 1952-es londoni eset, ahol az öt napig tartó erős füstköd miatt négyezer emberrel több halt meg, mint máskor, ugyanebben az időszakban.

Rossz hír a férfiaknak

Bár a szív- és érrendszeri problémákból is nekik jut több, és a szmogtól szívritmuszavaraik is kialakulhatnak, a füstköd a férfiak nemzőképességét is csökkenti. A szervezet ugyanis ilyen vészhelyzetben még a szaporodásnak sem látja értelmét, így csökkenti a hímivarsejtek termelését. Ez az utódok szempontjából annyiban hasznos, hogy a mérgező anyagok a hímivarsejtek DNS-ét is károsíthatják. Ezért jobb, ha az csak tiszta levegőben fogan meg, mert nagyobb eséllyel lesz egészséges. A szmog egyébként még az étvágyat és a szaglást is rontja: az ÁNTSZ közleménye szerint azonban egészségeseknél is jelentkezhetnek asztmás, allergiás tünetek, illetve gyakoribb légúti fertőzések.

Thinkstock
Thinkstock

Ne vegyünk levegőt?

A szmogot csak akkor kerülhetjük el, ha nem tartózkodunk a veszélyes nagyvárosokban. Mivel ez a legtöbbünknek kivitelezhetetlen, maximum csökkenteni tudjuk az ártalmakat. Ne nyissunk ablakot, és ne sétáljunk a késő délutáni óráktól, mivel ilyenkor a legmagasabb a szennyezőanyagok koncentrációja. Nehéz fizikai munkát, sportolást se erre az időszakra tegyünk, a forgalomban kerékpározni pedig szigorúan tilos, mivel a megerőltetéstől háromszor-négyszer annyi szennyezett levegőt szívunk be, mintha csak sétálnánk. Krónikus légúti betegségekkel küzdők, csecsemők és kisgyermekek, illetve az idősek, ha tehetik, ne menjenek a szabadba. Ahhoz pedig, hogy minél kevesebb káros anyag kerüljön a levegőbe, érdemes kerülni a gépkocsik használatát, vagy egy időre gázzal fűteni a lakást, avart égetni pedig szigorúan tilos.

Mikor rendelnek el szmogriadót?

Hazánk jogi szabályozása különféle küszöbértékekkel dolgozik: az egészségügyi határérték a legalacsonyabb, 50 mikrogramm/köbméteres szálló por koncentrációt jelent - ez általában még nem okoz tartós egészségkárosodást. Ha ennél magasabbra emelkedik, akkor eléri a tájékoztatási határértéket, mely a gyerekekre, betegekre, idősekre már veszélyt jelent. Erről csak akkor kötelező tájékoztatni a lakosságot, ha már két napja tart. Szmogriadót 100 mikrogramm/köbméter feletti koncentráció esetén rendelnek el, ez már rövidtávon is káros mindenkire, ezért azonnal csökkenteni kell a szennyeződés mértékét.

Láttad már? Benne vagyunk a tv-ben!



Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.