szülész-nőgyógyász szülést segítő eszközök szülés szülészet
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Babát kiszippantó eszközt találtak fel Argentínában. Valóban szenzáció született, vagy csak újra feltalálták a spanyolviaszt?

Rémtörténetek tucatját lehet olvasni a legtöbb szüléssel, születéssel foglalkozó topikban. Tény, hogy a könnyű szülés adománya, nagyon kevés nőnek adatik meg. Még akkor is, amikor orvosi szemmel a szülés tulajdonképpen zavartalan volt, amikor „technikailag” minden úgy ment, mint a karikacsapás, a szülés folyamatában van legalább egy olyan perc, amikor az anyuka úgy érzi itt a vég: elakadt a baba, ennél jobban már lehetetlen a tágulás, és kiszakad a sóhaj: „ az Istenért, vegyék már ki azt a gyereket!”

Forrás: Thinkstock

Azokban az esetekben pedig, ahol tényleg baj van, ahol a baba túl nagy, a szülőcsatorna túl szűk, ahol valóban tágulási nehézségek lépnek fel, ahol a kicsi feje, válla beszorul, vagy feltekeredett, elakadt, túl rövid a köldökzsinór, a szülést „könnyítő” eszközök szó szerint életet menthetnek. Ezek az eszközök ugyanis nem a szülő nő fájdalmának, szenvedésének enyhítését szolgálják, hanem azt, hogy a baba a nehézségek ellenére, a lehető legrövidebb idő alatt átjusson a születés kapuján.

Orvosi porszívó?

Az utóbbi idők egyik legegyszerűbb, mégis megdöbbentően jól funkcionáló, szülést könnyítő eszközét, egy autószerelő találta fel. A találmány lényege a vákuum (és ez nem új a szülés területén), mégis, egészségügyi szakemberek szerint, az eszköz, ami leginkább egy primitív porszívóra emlékeztet, gyengéd és hatékony segítség lehet akkor, amikor a baba feje „beszorul”.

A feltaláló, az argentín származású autószerelő, Jorgen Ódont egy, a neten keringő videó ihlette meg. A szóban forgó videóban egy ügyes kezű férfi egy nejlonzacskó segítségével húzza ki, láthatólag könnyedén, a palackba szorult parafa dugót. Állítólag a videó nyomán azonnal arra gondolt, hogy a módszer sikeres lehet a nehéz szülések során is. Még aznap este megalkotta az első szülést segítő „porszívót”. A prototípus egy dunsztos üvegből és egy nejlontasakból állt, és a főpróba során kislánya egyik játékbabáját mentette ki „szorult” helyzetéből. Sikerrel.

A feltaláló egy szülész-nőgyógyász segítségével tovább finomította az eszközt, majd az Egészségügyi Világszervezet konferenciáján mutatták be, ahol állítólag gyorsan rá is bólintottak a nagyszerű találmányra. Az egyik legnagyobb, orvosi technológiával (is) foglalkozó amerikai vállalat fogadta be a terveket, és a hírek szerint hamarosan megkezdik az eszköz gyártását.

A fogó nem horror kellék

Hosszú ideig a szülészeti fogó jelentette a megoldást a szülés mielőbbi befejezésére. A nagy valószínűséggel XVII – XVIII. században feltalált eszköz az angol Chamberlain orvos-család titkos eszközként került fejlesztésre. A fogót, nem tudni, miért, sokáig titkos fegyverként vetették be a problémás szülések során. Olyannyira titok volt, hogy még a bábák sem láthatták, mivel tesz épen „csodát” az orvos. Persze azért örökre nem maradhatott titokban a dolog, így az ezerkilencszázas évek elején már meglehetősen széles körben terjedt el annak használata. Számtalan variációja ismert, hazánkban háromféle szülészeti fogó honosodott meg: a pajot-Naagele-féle kimeneti fogó, a Kielland- féle magas bemeneti fogó, valamint a Shute- féle paralel fogó, amely a koraszülések levezetésénél is igen hasznosnak bizonyult. A „fogóműtéteket”, a szülésbefejező műtétek közé sorolja az egészségügy, és bár riasztónak tűnhet az elnevezés, a gyakorlatban nagyon sok csecsemő életét mentette meg a sokszor brutálisnak kikiáltott eszköz. Elterjedt tévhit, hogy a fogóval a baba fejét összeszorítva ráncigálják át a szülőcsatornán a kicsit. Valójában a kanál egyféle „beterelő” eszköz, annak segítségével fordítják a megfelelő szögbe a baba fejét, másrészt, nem a baba fejét szorítják vele, hanem segítségével a szülőcsatorna falát emelik el a megfelelő pillanatokban a baba fejétől. Így szó szerint szabaddá teszik előtte az utat.

Forrás: Thinkstock

A vákuum erejével

A fogót azonban ma már csak nagyon kevés szülészeten használják, azt egy sokkal hatékonyabb eszköz mára szó„kitúrt” a helyéről. Ez pedig a vákuum, egészen pontosan a vákuumextrakció. Az eszközt egy svéd szülész találta fel. A fogóval szemben határozott előnye, hogy kevesebb anyai lágy szövetrész sérülést okoz, viszont koraszülöttek világra segítésére nem alkalmas.

Az eszköz egy szívókészülékből, amely– 80 kPa nyomással dolgozik, és egy szívókorongból áll. A korongot helyezik óvatosan a pici fejére, és annak segítségével lassú és gyengéd mozgatással segítik előre a baba haladását a szülőcsatornában.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.