Télen figyelj jobban! A legjobb hajápoló tippek a hideg hónapokban

Forrás: Thinkstock -
hajápolás betegség haj öltözködés egészség gyógynövények
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Elérkeztünk az év leghidegebb időszakához. Mostantól hónapokon keresztül figyelnünk kell arra, hogy melegen öltözködjünk, próbáljuk óvni a bőrünket a kiszáradástól, szinte mindent igyekszünk eltakarni, mikor kilépünk az utcára. Természetesen ez alól a fejünk sem kivétel, ideje, hogy előkerüljenek a sapkák és próbáljuk védeni a fejbőrünket és a hajhagymákat.

A hideg beköszöntével a fejbőrünkön az erek összehúzódnak, így a hajhagymák kevesebb oxigénhez és tápanyaghoz jutnak. Ez hosszú távon a hajszálak elvékonyodásához és hajhulláshoz vezethet, ami minket, nőket rendkívül elszomorít. Ilyenkor kipróbálunk minden terméket, remélve, hogy rátalálunk arra az egy csodaszerre, ami átsegít minket ezen az időszakon.

Forrás: Thinkstock

Hajhagyma-szellőztetés

Ahogy az évszakok változnak, úgy kell változtatnunk azon is, hogy milyen módon óvjuk a hajkoronánkat. Télen különösen sok veszélynek tesszük ki a fejbőrünket, gondoljunk csak arra, hogy a hőmérséklet hirtelen változása, a páratartalom ingadozása, a szél, a hideg miatt, de egyéb hatások is közrejátszanak. Ha belegondolsz, a hajszárítót is gyakrabban használod ezekben a hónapokban, hiszen míg nyáron hagyod, hogy a hajad természetesen száradjon, télen félsz, hogy a vizes haj könnyen betegség okozója is lehet.

A sapkák és kalapok mindenféle formában és színben megvásárolhatók és szentül hisszük, hogy ez a legfontosabb védekezés télen. Érdemes vigyázni, hiszen ha nem megfelelő darabot választasz, akkor csak ártasz a hajhagymáknak. A túl szoros fejfedő gátolja a hajhagymák szellőzését, a haj könnyebben zsírosodik, és a kórokozók melegágya is lehet. Sokan ezért úgy döntenek, hogy nem használnak fejfedőt, hiszen akkor gyakrabban kell hajat mosni, de ez sem megoldás.

A Life.hu tippje

Ezért válassz olyan kalapot, sapkát, amely természetes anyagból készült és jól szellőző anyagú. És még valami: Takács Nóra, a Life.hu szépségszakértője megmutatta, milyen az a frizura, amit nem tesz tönkre fejfedő.

Mitévő legyek?

Ebben az időszakban is figyelni kell a megfelelő folyadék- és vitaminbevitelre. Nyáron persze ez egyszerűbb, mert egyrészt a szervezetünk kívánja a folyadékot, így nem kell magunkra erőltetni azt, másrészt azokban a hónapokban több a friss zöldség és gyümölcs. Meg kell próbálnod a hideg hónapokban sem elhanyagolni ezeket.

A téli időszakban szervezetünk több vitamint igényel, melyet általában a test védelmére fordít, így nem elegendő vitamin- és ásványianyag-bevitel esetén hajad fénytelenné, töredezetté válhat. A hidrolizált növényi fehérjék pótolják az elvesztett tápanyagokat, melyet a szél és a hideg hatására elvesztett a haj állománya. Az aloe vera erre kiválóan alkalmas, egyrészt erősíti és ápolja a hajtövet, másrészt segít a sejtmegújulásban.

A hosszú hajszálak végeire már nem jut el a fejbőr faggyúmirigyei által termelt védőanyag, így kiszárad, töredezetté válik. Hajvégápoló balzsam, különböző növényi olajok, például a kókuszolaj használatával megelőzhető a hajvégek kiszáradása. A samponok nem csak természetes anyagokat tartalmaznak, ezért csak vízzel hígítva helyezd a hajra.

Forrás: Thinkstock

Tippek a téli hónapokra

A legfontosabb és egyben legelső lépés a hajmosás. Sok piszkot felvihetünk a kezünkkel és a kefével egyaránt. A hajmosás gyakorisága függhet a fejbőr zsírosságától, izzadástól, kozmetikai szerektől, s attól is, milyen sűrűn érünk a fejünkhöz. A hajmosás megfelelő gyakorisága hetente egy esetleg két alkalom. Használhatsz hajnövekedést elősegítő sampont, mely a fejbőr vérkeringését fokozza és hidratáló hatású. A hajöblítés történjen langyos vízzel, mert a túl meleg víztől kitágulnak a fejbőr erei, ami fokozhatja a faggyútermelést. Ezeket érdemes kiegészíteni a megfelelő ápolószerrel - balzsammal, sőt manapság egyre népszerűbbek a hajápoló maszkok, olajok.

Szuper gyógynövényes hajöblítő

1/3 csészényi gyógynövényt forrázz le 1/4 liter vízzel, majd hagyd hűlni 15 percig. Ezután szűrd le, és hajmosás után öblítsd le vele hajadat.

- Zsíros hajra: csalán, kamilla, bojtorján, citromfű

- Korpás hajra: csalán, kakukkfű

- Hajhullás ellen: csalán, bojtorján, rozmaring, orvosi zsálya

Hajnövesztő és hajerősítő szérum tormával és citromlével

A torma serkenti a hajhagymák működését, fokozza a fejbőr vérkeringését, ezen kívül kitűnő gombaellenes szer. A citrom csak még inkább serkenti a pozitív hatását.
Vegyél egy szép nagy szál tormát, hámozd meg, reszeld le és keverd össze három közepes citrom kinyomott levével. Körülbelül 5-6 adag pakolást készíthetsz így, amiket gombóconként lefagyaszthatsz és aztán mindig előveheted.
Hajmosásnál a samponos oldathoz keverd hozzá, de még jobb, ha hajmosás előtt bedörzsölöd a hajadba és fél órán át rajta tartod. A tormadarabkák száradás után fésülhetők csak igazán jól ki, ezért erre a pakolásra kicsit több időt kell szánni, de a hatás igazán megéri.

Házi csodaszer: a sör

A világos sör természetes hajformázó, melyet hajmosás után oszlass el egyenletesen a nedves hajadon. Vízzel finoman öblítsd ki és hagyd megszáradni. A frizurád nem marad ragacsos és sörszagú, viszont a sör magas B2-, B6-vitamin-, biotin- és folsavtartalma révén fényessé és erőssé teszi a hajat.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.