Álomteljesítő születések - a te boldogságod fontosabb, mint a gyerekedé?

Forrás: Thinkstock -
betegség család pszichológia egészség nevelés gyerek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
Tiszta sor, minden szülő jobbat akar a gyerekének, mint amiben neki része volt. Arra vágyik, hogy a gyerek elérhesse mindazt, ami neki nem adatott meg. Végső soron akár a saját álmait is átadja gyermekének, teljesítse ő, ha tudja. De vajon akarja-e a gyerek beteljesíteni a szülő álmait?

Több filozófiai megközelítése van annak, hogy a gyerek hogyan viszi tovább szülei életét, és arra is, milyen módon szabad megközelíteni a gyerek életünkbe érkezését.

Forrás: Thinkstock

A gyereket csak "kölcsönkapjuk"?

Az egyik legnépszerűbb talán az, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy a gyerek nem a tulajdonunk, hanem önálló entitás, akinek saját sorsa van, és saját célokkal érkezik erre a világra. Az, hogy éppen mellettünk él, az, hogy hozzánk érkezett (vagy egy spirituális megközelítés szerint - minket választott szülőnek), az ajándék. Kiváltság, amellyel nem lehet visszaélni. Sőt, ha fontos a gyermek boldogsága, akkor érdemes ezt a legnagyobb tisztelettel kezelni. Szülőként pedig az a legfontosabb feladat, hogy egyéni életcéljai megvalósításában nyújtsunk támogatást a gondjainkra "bízott" csemetének.

Nem feltétlenül ennyire egyértelmű azonban ez a kérdés, és nem ritka az sem, hogy a szülő saját be nem teljesült álmait, vágyait szeretné a gyerekén keresztül beteljesíteni. A gyerek sikerén keresztül belekóstolni abba az örömbe, amelyben neki nem lehetett része.

Álomteljesítő születések

A PLoS One című lapban megjelent, az Ohio Állami Egyetem által közzétett tanulmány szerint sok szülő nem érti meg, nem méri fel, hogy gyermeke önálló, független lény, akinek nem feladata a szülők helyett helyrehozni annak "elrontott" életét. Bár korábban is születtek elméletek erre a kijelentésre, a szóban forgó tanulmány az első, mely tudományos kísérlettel bizonyította ezt. Kiderült, minél inkább érzi a gyerekét "saját részének" vagy tulajdonának a szülő, annál nagyobb nyomást gyakorol a gyerekre azért, hogy az ő céljait érezze sajátjának.

A Hollandiában elvégzett vizsgálat során 73 szülőt (többnyire anyákat) vontak be a kísérletbe. Az általuk nevelt gyerekek 8-15 év közöttiek voltak.

Forrás: Thinkstock

A szülőknek egy skálán kellett bejelölniük azt, hogy a gyereket mennyire érzik saját életük folytatásának, majd a csoportot két részre osztották. Az egyik csoportnak saját be nem teljesült álmaikról kellett beszámolniuk, a másik csoportnak ismerőseik teljesületlen vágyairól.

Ezt követően valamennyi szülőnek arra kellett válaszolnia, szeretnék-e (és mennyire), hogy a gyerekük teljesítse azokat az álmokat, amelyeket ők elbuktak. A kutatók arra a megállapításra jutottak, hogy minél inkább érezte "önmaga kiterjesztésének" vagy élete folytatásának a gyereket, annál inkább várták el (szinte kötelességként) a gyerektől, hogy a szülő el nem ért céljait valósítsa meg, és szorítsa háttérbe saját ambícióit.

A kutatás vezetője, Eddie Brummelman hangsúlyozta: azok a szülők, akik gyermeküket nem tartják önálló személyiségnek, és ezért saját vágyaikat élik ki a gyerekeken keresztül, attól érzik magukat boldognak, ha a gyereket látják abban a sikerben fürödni, amit ők nem érhettek el. Ez azonban a kutató szerint komoly mentális problémákat okozhat a gyerekeknek, és ennek bizonyítására jelenleg is folynak a vizsgálatok.

A gyerek boldogsága forog kockán

Hétköznapi nyelvre lefordítva ez azt jelenti, hogy nagy számban fordul elő olyan eset, amikor egy gyereknek csak azért kötelező hegedűórára járnia vagy balettcipőbe bújnia, mert a szülő ezt akarja.

Forrás: Thinkstock

Mert ő maga hiába vágyott rá, a saját szüleinek esetleg nem telt a külön fejlesztésre, vagy ha igen, a szülő mégsem volt annyira tehetséges, mint kellett volna a kiemelkedéshez, vagy valamilyen ok (baleset, korai munkavállalás, költözés) miatt korán abba kellett hagynia kedvenc időtöltését, és ez nagy csalódással töltötte el. Ennek a csalódásnak a feloldását terheli aztán a saját gyerekére, aki meglehet, a háta közepére sem kívánja a hegedűt, mert inkább focizna, vagy nem színészi pályára vágyik, hanem valamilyen kézműves tevékenységben találná meg önmagát. Amennyiben a szülő erőszakos, azzal nemcsak azt éri el, hogy a gyerek bár "sikeres is lehet" a ráerőltetett pályán, de saját céljai elrablása miatt mentális problémákkal fog küzdeni. Végső soron a szülő a saját boldogságának megélése miatt a gyerek boldogságát teszi kockára.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.