Szexuális felvilágosítás másként, avagy ne a pornó mondja meg, hogyan kellene csinálni

Forrás: Shutterstock -
pornó szex szülő pornófilm szexuális felvilágosítás gyerek
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A szexről nehezen beszélünk nyíltan: mindenki csinálja, de senki sem érzi úgy, hogy az ő felelőssége hatékonyan felhívni rá a figyelmet, hogyan is kell rendesen csinálni. Legfőképp a szülők számára jelent a szex tabu témát, hiszen ha nem beszélnek róla, akkor a gyerek sem fog rá gondolni, sőt! A 30-40-es korosztály nagytöbbsége csak az iskolai „szűzen házasodj" típusú felvilágosító órákból és/ vagy a pornófilmekből tehetett szert némi tudásra.

Jelenleg az egyik legnagyobb probléma, hogy senki sem érzi teljesen magáénak a szexuális felvilágosítás témáját.

A gyerekek egyre korábban érnek, egyre korábban találkoznak szexualizált tartalmakkal, miközben a szülők többsége az iskolai felvilágosításra vár, kerüli a kínos témát. Az iskolában a tanárok szintén kínosnak tartják azt, mikor a szexről kell beszélniük a gyerekekkel, így a felvilágosítás általában kimerül a kis nemibetegség-határozó 45 perces ismertetésével, vagy a Néma sikoly levetítésével. Ezzel nemcsak a célt hibázzák el, de plusz félelmeket és görcsöket is ültetnek a gyerekekbe. Így nem marad más, minthogy a fiatalok egymás között osztják meg - sokszor az interneten fellelt - kétes hitelességű információikat, ami, lássuk be, nem a legbiztosabb módja sem a védekezésnek, sem a szeretkezés művészetének. Ám gyakran maradnak a pornófilmek, amelyeknek köztudottan nem sok köze van a realitáshoz. A szakszerű segítségre tehát egyértelműen nagy szükség van: mindegyik fél csak halogatja és a másikra vár, miközben megint felnő egy generáció félinformációkkal és szorongással teli szexuális tanulóévekkel.

A gyerekek egyre korábban érnek, egyre korábban találkoznak szexualizált tartalmakkal Forrás: Shutterstock

A hatékony szex-edukáció titka

A szexuális felvilágosítás terén jelentkező égető hiányt igyekszik betölteni a POME youth marketing ügynökség kezdeményezése, a Tudd, hogy értsd kampány is, amit immár hat éve rendeznek meg. Az iskolákban feszengés nélkül, interaktív módon válaszolják meg a diákokban felmerült valós kérdéseket és eloszlatják a fejükben élő tévhiteket. A tanárok felkészülését Zách Anita segíti egy oktatási segédanyag összeállításával. A pszichológusnak már nagy tapasztalata van a fiatalok szexuális felvilágosítását érintő kérdésekben, a segédanyaggal pedig a tanárok válláról is leveszi az anyaggyűjtés terhét, ami a pedagógusok túlterheltsége miatt nagy segítség.

Ha két ember annyira szereti egymást, hogy legszívesebben a másik bőrébe bújnának, nos, akkor fognak szeretkezni, hiszen így tudnak egymáshoz a lehető legközelebb kerülni.

A Tudd, hogy értsd kampány szervezésében az iskolákban feszengés nélkül, interaktív módon válaszolják meg a diákokban felmerült valós kérdéseket Forrás: Shutterstock

A rossz szokásokon és gyakorlatokon nehéz változtatni, ezt mindannyian tudjuk. Ráadásul sok időt és energiát igényel elszakadni a régi sémáktól, ezért pedagósusként ne féljünk segítséget kérni, ha elakadunk ezekben a kérdésekben. Szülőként pedig érezzük mi is fontosnak a felvilágosítás témáját, próbáljunk nyitottan és fesztelenül állni ehhez a témához, és megbeszélni a gyerekkel. A lényeg, hogy ne hagyjuk, hogy a következő generáció is felkészületlenül vágjon bele a szexuális életébe.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.