Ételek, amelyekkel megelőzheted a vashiányt

Forrás: Shutterstock -
maltofer2020 vaspótlás vashiány
Clock icon
Cikkünk több mint egy évvel ezelőtt frissült utoljára, a benne szereplő információk elavultak lehetnek.
A vashiány manapság szinte népbetegségnek számít, a nem megfelelő táplálkozásból és az egészségtelen életmódból adódóan a lakosság felét-harmadát érinti. Vannak, akik speciális étrendjük vagy diétájuk miatt fokozottan veszélyeztetettek, ők jól hasznosuló vaskészítménnyel tarthatják optimális szinten szervezetük vastartalmát. Azt azonban fontos tudni, melyek azok az ételek, amelyek segítik a megfelelő vasbevitelt.

Szervezetünk működésében vasnak létfontosságú szerepe van. Egyrészt a vörösvértestek fontos alkotóeleme, az oxigén sejtekbe való eljutását segíti. Ezen kívül számos enzim alkotóeleme, így a szervezet energiatermelő folyamataihoz is nélkülözhetetlen. Ezért is lényeges, hogy megfelelő mennyiségű – ne túl sok, és ne túl kevés – vasat vigyünk be a szervezetünkbe, anélkül ugyanis alapvető életfunkcióink is romolhatnak.

Nézzük, melyek azok a magas vastartalmú ételek, amelyekből a táplálkozási stílusodnak megfelelően mindenképpen kell fogyasztanod!

Máj, kagyló, tojás


A vasban leggazdagabb étel a máj, ráadásul a vasat a szervezet számára legkönnyebben hasznosítható formában tartalmazza. 100 grammjában 30 mg vas található. Ha nem szereted a májat, bátran választhatod a tenger gyümölcseit is. Közülük a kagyló a leggazdagabb vasban. Jó választás lehet a tejtermék és a tojás is, ez utóbbinak 100 grammjában 1,4 mg vas található.

A vasban leggazdagabb étel a máj Forrás: Shutterstock


Ha vegetáriánus, esetleg vegán vagy, akkor azonban más opció után kell nézned! Bár nálad könnyebben kialakulhat vashiány, de ha odafigyelsz, bőven találsz olyan növényi eredetű tápanyagot, amelyből a szervezeted vashoz juthat. Igaz, a növényi eredetű élelmiszerekből rosszabbul szívódik fel a vas, ezen valamelyest javíthatunk magas C-vitamin tartalmú élelmiszerek fogyasztásával, de akár táplálékkiegészítőkkel is pótolhatod a vasat.

Búzapehely


A búzapehely és a zabpehely például magas vastartalmúak, az előbbi 100 grammjában 16 mg, az utóbbiban 4,6 mg található.

Magvak


A magok közül a tökmag magas vastartalommal rendelkezik: ha naponta egy maréknyit elfogyasztasz belőle, szinte már be is vitted a megfelelő mennyiséget. Jó választás még a vaspótláshoz a szezámmag, a pisztácia és a lenmag is.

Hüvelyesek


Ha nem fogyasztasz állati eredetű élelmiszereket, akkor érdemes minél több hüvelyest beiktatnod az étrendedbe. Amellett, hogy kiváló fehérjeforrások, a vastartalmuk is említésre méltó.

A hüvelyeseknek is magas a vastartalmuk Forrás: Shutterstock

Gyümölcsök


Vastartalom tekintetében a gyümölcsök közül az aszalt szilvát, a mazsolát, az őszi- és kajszibarackot, valamint a fekete ribizlit érdemes említeni. Ezek ráadásul kiváló antioxidánsok, így mindenképpen egészséges a fogyasztásuk.


Ha a vasellátottságunk nem megfelelő, annak nem mindig a táplálkozásunk az oka, de az tény, hogy a kiegyensúlyozott étkezéssel segíthetjük elő a legjobban a szükséges napi vasbevitelt. A vegetáriánusok, vegánok és diétázók mellett az elhízottak és sportolók is veszélyeztetettek a vashiány szempontjából, így nekik az átlagosnál több vasat kell fogyasztaniuk. Azt is tudnod kell, hogy bizonyos multivitaminokból, amelyek kalciumot és magnéziumot is tartalmaznak, nehezebben szívódik fel a vas.
Ha valamely okból vashiányban szenvedsz, a táplálkozásodra való odafigyelés mellett keress jól hasznosuló vasat elegendő mennyiségben tartalmazó, biztonságos, gyógyszerminőségű vaspótlót, amelyből éppen annyi vas szívódik fel, amennyire a testednek szüksége van. Az optimális vasellátottság azért is lényeges, mert a túl sok vas ugyanolyan veszélyes lehet, mint annak hiánya.

A cikk megjelenését a Phytotec Hungária támogatta

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket a LIFE Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.